Czy można podawać paracetamol po szczepieniu?
Zawartość podstrony
Szczepionki pełnią bardzo istotną rolę w przeciwdziałaniu zachorowaniom na wiele chorób, w śladowych przypadkach może jednak dojść do krótkotrwałego wystąpienia niekorzystnych objawów po podaniu szczepionki. Co wtedy zrobić? Czy po wystąpieniu odczynu poszczepiennego dziecku można podać paracetamol?
Dlaczego się szczepimy?
W ostatnim czasie dość głośno zrobiło się o szczepieniach, choć warto pamiętać, że szczepionki na różne choroby są dostępne od dawna. Mało tego, wiele z nich znajduje się wśród szczepionek obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych. Mimo to wciąż wiele osób zadaje sobie pytanie brzmiące: dlaczego warto się szczepić? Otóż dzięki systematycznym szczepieniom możemy nie tylko zmniejszyć ryzyko zachorowania na takie schorzenia jak wirusowe zapalenie wątroby typu B czy odrę, ale też znacząco obniżyć ryzyko ich rozpowszechniania się na całym świecie. Warto też zauważyć, że szczepienia same w sobie są jednym z niewielu działań we współczesnej medycynie, które zapobiegają zachorowaniu, a nie je leczą. Nie jest żadną tajemnicą, że profilaktyka jest znacznie korzystniejsza niż podejmowanie leczenia. A do tego wszystkiego szczepionki pośrednio wpływają także na osoby, które się nie zaszczepiły. Otóż osoby zaszczepione sprawiają, że drobnoustroje nie rozwijają się tak szybko, a tym samym nie nabierają tak dużej (lub tak szybko) odporności na wybrane antybiotyki.
W kontekście szczepionek u dzieci, oprócz kwestii związanych z bezpieczeństwem, często pada pytanie, czy szczepionka boli. Niestety nie można tu wskazać jednoznacznej odpowiedzi, wiele bowiem zależy nie tylko do samej szczepionki, ale i indywidualnych preferencji oraz odczuć. U niektórych dzieci szczepionka może być niemal nieodczuwalna, u innych natomiast wiąże się z bólem. W tym miejscu trzeba przypomnieć, że wiele leży również w psychice dziecka. Maluchy bardzo często odczuwają strach przed wszelkiego rodzaju zastrzykami i igłami, nierzadko nie najlepiej kojarzą się również lekarze w białych kitlach. Dlatego bardzo ważne jest przygotowanie dziecka do szczepionki i pozytywne nastawienie.
Niepożądane objawy po szczepieniu
Choć wszelkiego rodzaju niekorzystne objawy po szczepionce występują niebywale rzadko, czasem do nich dochodzi. Od razu trzeba wyraźnie podkreślić, że zwykle nie są one groźne dla zdrowia dziecka i zazwyczaj ustępują po kilku dniach. Odczyn poszczepienny, gdyż takim mianem określa się niepożądane objawy po szczepieniu, może przybierać formę ogólną lub miejscową. Jednym z najczęściej występujących odczynów poszczepiennych jest gorączka, która pojawia się w ciągu doby od podania szczepionki.
Paracetamol po szczepieniu – czy można podawać?
Ujmując najkrócej – oczywiście, że tak Paracetamol po szczepieniu można podać dziecku np. w sytuacji, gdy gorączkuje i temperatura jego ciała przekracza 38°C. Paracetamol wykazuje działanie przeciwgorączkowe, dzięki czemu nie tylko obniży temperaturę dziecka, ale też złagodzi inne objawy, które mogą towarzyszyć gorączce. Dzieje się tak dlatego, iż paracetamol ma również działanie przeciwbólowe. Jeśli więc maluszka boli rączka po szczepieniu lub wraz z gorączką dziecku dokuczają bóle głowy, bóle stawów czy inne dolegliwości bólowe, podanie takich leków jest jak najbardziej wskazane. Paracetamol po szczepieniu należy podawać zgodnie z informacjami zawartymi na ulotce lub według wskazań lekarza. Jeżeli po paracetamolu objawy nie ustąpią, skontaktuj się ze specjalistą.