Wszystko, co trzeba wiedzieć o przeziębieniu
Zawartość podstrony
Przeziębienie to typowa dolegliwość okresu jesienno-zimowego, która dotyka szerokiego grona ludzi na całym świecie. Może być wywołana przez bardzo dużą grupę wirusów, ale w ponad 50% są to rinowirusy. Objawy przeziębienia manifestują się w obrębie górnego układu oddechowego i mogą mieć różne natężenie. Przeziębienie może być mylone z grypą, ale w przeciwieństwie do niej ma łagodniejszy przebieg i nie pozostawia trwałych powikłań. Jednak kiedy się pojawi, potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i może wymagać kilkudniowej rekonwalescencji.
Skąd się bierze przeziębienie?
Wirusy, które wywołują przeziębienie, bardzo łatwo rozprzestrzeniają się w najbliższym otoczeniu. Wnikaniu do organizmu i wywołaniu infekcji szczególnie sprzyjają niesprzyjające warunki atmosferyczne, które przekładają się na spadek odporności i zwiększenie podatności na zakażenie. To właśnie w tym czasie powinniśmy szczególnie uważać na przebywanie w dużych skupiskach ludzi np. w komunikacji miejskiej, szpitalach, galeriach handlowych. Wirusy przemieszczają się za pośrednictwem drogi kropelkowej, czyli razem z wydzielinami takimi jak: kaszel, katar, kichanie. Dlatego w tym czasie trzeba wyjątkowo pamiętać o częstym myciu rąk (wodą z mydłem), dezynfekcji przy pomocy kieszonkowego żelu antybakteryjnego oraz unikaniu kontaktu z zarażonymi osobami.
Jakie są objawy przeziębienia?
Przeziębienie na ogół przebiega łagodnie i zwykle zapowiadają go tzw. objawy prodromalne w postaci złego samopoczucia i ogólnego rozbicia. Jednymi z pierwszych objawów są: katar, ból gardła i chrypka. Początkowo katar ma charakter wodnistej wydzieliny, ale później może przybrać żółtawe zabarwienie. Wynika to z aktywacji systemu obrony organizmu, w wyniku czego zwiększona ilość komórek obronnych dostaje się do wydzieliny nosowej. Błędem jest stosowanie w takim momencie antybiotyku, ponieważ to zjawisko nie ma nic wspólnego z etiologią bakteryjną. Następnie pojawia się kaszel oraz temperatura o wartości 37-38°C. Objawy utrzymują się zazwyczaj do 7 dni, ale już po czwartym stopniowo słabną. W przypadku ich nasilenia, kiedy zwiększa się gorączka i pojawiają się bóle mięśni oraz stawów, należy zgłosić się do lekarza celem różnicowania z zakażeniem wirusem grypy.
Jak leczyć przeziębienie?
Przede wszystkim, kiedy zauważymy u siebie pierwsze niepokojące objawy, zdecydujmy się na pozostanie w domu i odpoczynek, co na przeziębienie może okazać się wystarczającym sposobem. Należy mieć na uwadze, że przez wystawianie się na działanie czynników zewnętrznych możemy nie tylko nasilić objawy, ale też zarazić inne osoby. Leczenie przeziębienia opiera się głównie na zwalczaniu dokuczliwych objawów i co najważniejsze, nie potrzeba do tego antybiotyków, ponieważ służą one do leczenia choroby na tle bakteryjnym, a nie wirusowym. Do tego celu najbardziej odpowiednie będą preparaty z grupy NLPZ – niesteroidowe leki przeciwzapalne np. Aspirin. Jeżeli wystąpi gorączka, należy odpowiednio nawadniać organizm, a w przypadku wystąpienia nasilonych dolegliwości ze strony układu oddechowego ulgę mogą przynieść inhalacje ciepłego i nawilżonego powietrza. Natomiast niedrożny nos i utrudnione oddychanie wymagają sięgnięcia po preparaty donosowe np. ksylometazolinę.