Proces starzenia skóry

Starzenie jest to fizjologiczny, naturalny proces, który jest charakterystyczny i nieunikniony dla wszystkich żywych organizmów. Ciało człowieka zużywa się e w ciągu życia jak każde urządzenie. Jeżeli jeszcze jest niewłaściwie eksploatowane, to zużywa się szybciej i bardziej niż to, które jest traktowane z większą troską. Oczywiście szybsze starzenie organizmu wynika także z prowadzenia niewłaściwego trybu życia. Starzenie przyspiesza się poprzez stosowanie używek takich jak nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, nadmierne opalanie się na słońcu, czy korzystanie z solarium, oraz stres, złe odżywianie się, brak aktywności fizycznej i zbyt mało snu. Naturalnego procesu starzenie się nie można powstrzymać, można jedynie trochę go opóźnić. Można przyczynić się do przeciwdziałania przedwczesnemu starzeniu się skóry.

W organizmie człowiek a znajduje się dużo wody, stanowi ona około 60-70% całej masy ciała. Starzenie się to proces zmniejszania się zawartości wody we wszystkich tkankach organizmu. Proces ten łączy się z osłabieniem komórkowej przemiany materii. Prowadzi to do stopniowego obumierania komórek. W procesie starzenia się plazma komórkowa z postaci płynnej w młodym wieku przekształca się w postać żelową, kleistą. Postać kleista wytraca swoje właściwości wchłaniania wody, poprzez co zwalnia się proces przemiany materii. Jakie są tego konsekwencje? Otóż zmniejsza się szybkość wydalania produktów przemiany materii, a więc produkty te zostają dłużej w komórkach, coraz bardziej je wypełniając, co doprowadza do ich obumierania. Cholesterol i wapń powodują zgrubienie ścianek naczyń krwionośnych a przez to utratę ich elastyczności. Poprzez to krew dostarcza mniej tlenu i składników odżywczych do tkanek, poprzez to następuje ich zwyrodnienie. Zaburzenia w krążeniu krwi są przyczyną problemów z gospodarką cieplną w organizmie. Powstają zaburzenia w regulacji cieplnej organizmu, która objawia się większą skłonnością do szybszego marznięcia przez osoby starsze. Osłabia się także odporność organizmu, a poprzez to wzrasta skłonność do zachorowań na infekcje, choroby nowotworowe. Wszystkie te zmiany zostawiają ślad w strukturze DNA, skraca to życie komórek.

Bardzo istotną i ważną przyczyną starzenia się organizmu jest istnienie wolnych rodników. Te wolne rodniki powstają w organizmie w wyniku wielu procesów fizjologicznych, które zachodzą w naszych ciałach. Wolne rodniki to jednowartościowe cząsteczki tlenu, które utraciły jeden elektron i chcą go odzyskać od innych cząsteczek, które napotykają na swojej drodze. Te cząsteczki w ten sposób też stają się wolnymi rodnikami i atakują następne cząsteczki. Właśnie w ten sposób następuje stopniowe naruszanie białek i ścianek komórek a przez to zniszczenie różnych organów. Wolne rodniki niszczą organizm, ale także w jakimś stopniu chronią organizm, a nawet ratują życie, kiedy np. w trakcie infekcji wirusowej unieszkodliwiają te wirusy czy bakterie chorobotwórcze. W ten sposób może być neutralizowane działanie wolnych rodników z pomocą enzymów i niektórych witamin takich jak A, C, E, K. Toksyczne działanie wolnych rodników ujawnia się p. pod wpływem promieni słonecznych.

W procesie starzenia następują zmiany strukturalne skóry. Następuje zwyrodnienie tanki łącznej i zmniejszanie tkani tłuszczowej. Ten proces prowadzi do powstawania bruzd i zmarszczek, następuje zwisanie skóry w postaci zwisających fałd, deformacji konturu twarzy. U osób szczupłych ten proces jest szybszy i bardziej widoczny.

Proces starzenia powoduje zmiany struktur skóry właściwej poprzez zmniejszenie grubości tej warstwy. Poważnie zmniejsza się zdolność zatrzymywania wody w tkankach. W strukturze włókien kolagenowych i sprężystych też następują zmiany, które polegają na utracie elastyczności i rozciągliwości, ulegają one rozpadom. Zmniejsza się wydzielanie gruczołów łojowych.

Zmiany w naskórku wynikają z zaburzeń procesu przemiany materii, które to prowadzą do zwolnienia odnowy komórkowej. Wolniej przebiega proces gojenia się ran i uszkodzeń skóry. Naskórek staje się coraz bardziej cienki, jego warstwa rogowa bardziej wysuszona i odwodniona. Poprzez to naskórek nie spełnia swojej funkcji ochrony skóry właściwej przed szkodliwym działaniem zewnętrznych czynników. Tworzą się fałdy, zmarszczki na skórze, traci ona swoje świeże zabarwienie, staje się ziemiste, matowe, szare, pojawiają się przebarwienia. Pierwsze odznaki starzenia się skóry pojawiają się już od 25 roku życia i zaczynają się od zmarszczek mimicznych. Im więcej lat nam przybywa, tym proces ten postępuje coraz szybciej. Nie da się go zatrzymać, można go tylko spowalniać, a przez to opóźniać.