Pielęgnacja cery w domu

Zasady pielęgnacji cery

Właściwa pielęgnacja cery cierpliwie i systematycznie każdego dnia, przy użyciu podstawowych kosmetyków, jest kluczem do prawdziwego sukcesu kondycji cery. Tam metoda na ładną i zdrową cerę nie jest najkrótsza, ale za to najprostsza i wcale nie koniecznie droga.

Cera zdrowa to taka, która nie ma widocznych zmian zapalnych, nie jest ściągnięta, nie piecze, nie łuszczy się i nie sprawia innych dyskomfortów. Dlatego regularne stosowanie, nawet najprostszych w skaldzie kosmetyków, jest dużo skuteczniejsze niż jednorazowa akcja kupienia bardzo ekskluzywnego kremu, czy kosztowny zabieg wizyta w gabinecie kosmetycznym.

Piękna i zdrowa skóra jest zadbana, odpowiednio nawilżona, bez rozszerzonych naczyniek, przebarwień, przesuszeń. Pielęgnacja urody w domu to długotrwałe zabiegi i proces- rozłożony w czasie oraz decydujący o tym, jak wyglądamy każdego dnia, oraz za kilka czy kilkanaście lat. Proces ten pozwoli nam starzeć się wolniej i ładniej.

Aby przez cały rok wyglądać i czuć się dobrze w swojej skórze, wystarczy przestrzegać każdego dnia, regularnie, kilku zasad.

Oczyszczanie cery

Polega na dokładnym usunięciu z twarzy wszystkich całodziennych zanieczyszczeń, które osadziły się na niej tzn.: resztek kurzu, łoju, zanieczyszczeń powietrza, smogu. Najlepiej prowadzić to przy pomocy specjalnych preparatów oczyszczających (cleanser). Podczas oczyszczania otwierają się pory skórne, aby wydobyć z nich wszystkie zanieczyszczenia, które tam wniknęły.

Mycie skóry twarzy wodą i mydłem nie jest wskazane w przypadku skóry bardzo wysuszonej, ściągniętej, podrażnionej. Najlepiej wówczas oczyścić skórę wacikiem nasączonym mleczkiem lub płynem micelarnym, odpowiednim do tego typu cery. Proces oczyszczania można uznać za zakończony, jeżeli kolejny płatek będzie czysty.

Jeżeli skóra jest normalna lub tłusta, można wcześniej umyć ja wodą, ale z dodatkiem delikatnego żelu, pianki lub specjalnych kostek do mycia twarzy, które nie niszczą naturalnego płaszcza hydrolipidowego skóry. Woda, której używamy do mycia twarzy, powinna być ciepła. Gdybyśmy użyli wody gorącej, to grozi to usunięciem naturalnych substancji produkowanej przez gruczoły łojowe i przyczynilibyśmy się do odwodnienia skóry.

Z kolei jak skóra jest odwodniona, to bardziej uwidaczniają się zmarszczki. Oczyszczanie wykonujemy zarówno wieczorem, jak i rano. Rano, oczyszczamy cerę tylko z resztek po spaniu, oraz z resztek kremu nocnego, więc może być to proces bardzo szybki.

Tonizowanie cery

Toniki to specjalne płynne preparaty, które służą do przywrócenia naturalnego, lekko kwaśnego pH skóry po oczyszczeniu. Właśnie jak zaburzone jest naturalne pH skóry, na skórze pojawiają się problemy skórne w postaci wyprysków, podrażnień, przetłuszczenia albo nadmiernego przesuszenia. Wklepanie w skórę toniku to bardzo ważny krok, aby złagodzić zaczerwienienia, podrażnienia i przesuszenia wywołane wcześniejszym oczyszczaniem skóry. Tonik zamyka pory skórne i przygotowuje skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych, czyli stanowi bardzo ważny element pielęgnacji skóry zarówno rano, przed nawilżeniem, jak i wieczorem przed odżywieniem.

Nawilżanie cery

Konieczny etap pielęgnacji skóry przez cały rok, codziennie, niezależnie od wieku kobiety. Najlepiej, aby i w tym etapie dostosowywać kosmetyk do nawilżania odpowiednio do typu cery oraz do wieku.

Kosmetyki nawilżające do cery młodej, wrażliwej oraz o cery tłustej mają konsystencję lżejszą, czasem w formie żelu. Do cery suchej, dojrzałej raczej są to kremy bogate w substancję czynną np. ceramidy, czyli lipidy, które służą odbudowaniu naturalnej warstwy tłuszczowej, zatrzymując w naskórku wodę.

Kremy nawilżające stosowane na dzień, są bardzo często wyposażone w filtry przeciwko promieniowaniu UV, zarówno ten stosowany latem, jak i zimą (kremy odporne na niską temperaturę, ochronne przed wiatrem i mrozem). Krem z filtrem UV jest bardzo ważny, ponieważ światło słoneczne przyczynia się do powstawania zmarszczek, przebarwień, czyli przyspiesza starzenie się skóry. Krem dzienny powinien być na tyle lekki i delikatny, aby dawała pewnego rodzaju podstawę nawilżającą, na którą wiele kobiet nakłada jeszcze bazę pod podkład, podkład oraz puder sypki jako wykończenie makijażu.

Odżywianie cery

To bardzo ważny etap pielęgnacji skóry, który wykonujemy po dokładnym oczyszczeniu i tonizowaniu, wieczorem przed snem. Przez noc, skóra powinna być wzbogacana odpowiednimi dla niej kremami. Kremy na noc przeważnie są cięższe (też zależnie od cery i wieku), z aktywnymi substancjami odżywczymi, które mają działać na cerę przez całą noc.

Przed kremem nocnym warto przynajmniej raz w tygodniu złuszczyć na wilgotno naskórek, używając scrubu do twarzy, potem go zmyć i nałożyć maseczkę odżywiającą, nawilżającą lub oczyszczającą, zależnie od cery i problemów, jakie jej dotyczą.