USG genetyczne dla kobiet w ciąży
Zawartość podstrony
USG genetyczne jest to badanie skierowane do kobiety w ciąży, wykonuje się je by sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo w łonie matki. Dzięki wykonaniu USG genetycznego już na bardzo wczesnym etapie można zdiagnozować choroby i wady genetyczne płodu. USG genetyczne wykonuje się pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Pozwala ono optymalnie zaplanować dalsze badania diagnostyczne z uwzględnieniem preferencji i oczekiwań przyszłych rodziców.
Na czym polega USG genetyczne?
USG genetyczne jest to bardzo dokładne badanie obrazowe, wykonuje je lekarza ginekologa, przy wykorzystaniu technologii 3D i 4D, obraz w badaniu jest często kolorowy i charakteryzuje się wysoką rozdzielczością. Podczas badania ultrasonografem wyklucza się lub diagnozuje choroby genetyczne i wady rozwojowe. Wyniki badania są tak bardzo dokładne, że można je porównać z badaniami wykonywanymi tuż po narodzeniu się dziecka. Podczas trwania badania jak USG genetyczne, ginekolog ocenia między innymi budowę anatomiczną płodu. Ponad to badanie umożliwia z dużą dokładnością zdiagnozować ewentualne wystąpienie wad genetycznych u dziecka, takich jak: Zespół Downa, Zespół Edwardsa czy też Zespół Turnera. Jest pomocne w wykryciu wad rozwojowych. Ważną częścią badania jest ocena ilości wód płodowych. Ich nadmiar to tak zwane wielowodzie, które może doprowadzić do powikłań w trakcie ciąży, takich jak: niedotlenienie wewnątrzmaciczne, wypadnięcie pępowiny, przedwczesne odklejenie łożyska, a w skrajnych przypadkach przedwczesny poród.
Czy USG genetyczne jest bezpieczne dla matki i dziecka?
Badanie USG jest najbezpieczniejszym badaniem, nie wymaga od przyszłej mamy specjalnego przygotowania, przeprowadzane w ramach profilaktyki lub diagnostyki płodu. Wykorzystuje ono całkowicie nieszkodliwe fale ultradźwiękowe nie powodujące skutków ubocznych. W przypadku USG genetyczne nie należy się obawiać żadnego ryzyka dla płodu. Celem badania jest dostarczenie bardzo ważnych informacji dotyczących rozwoju płodu.
USG genetyczne — przebieg badania
USG genetyczne jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym. Czas trwania to około pół godziny. Badanie jest przeprowadzone przy pomocy ultrasonografu. Specjalistyczna głowica przykładana jest do brzucha matki, który pokryty jest żelem. Emitowane przez głowicę ultradźwięki ulegają odbiciu na granicy ośrodków. Następnie są one odczytywane przez odbiornik, a w efekcie przetwarzane na obraz. W przypadku występowania znacznej nadwagi lub otyłości u matki USG genetyczne wykonywane jest dopochwowo. Obraz może zostać zarejestrowany na płycie DVD jeśli rodzice wyrażą taką chęć, zostaje ona przekazane razem ze zdjęciami oraz opisem badania wraz z oceną rozwoju dziecka. Wynik badania wraz z dokładnym opisem, zaleceniami dla przyszłej mamy i zdjęciami są przekazywane bezpośrednio po badaniu. Lekarz omawia wyniki na bieżąco podczas wizyty, w trakcie której wykonywane jest badanie. Na USG zdecydowanie warto pójść wspólnie z partnerem, gdyż zobaczenie rozwijającego się dziecka jest zawsze ogromnym przeżyciem dla przyszłych rodziców. Podczas trwania całego badania można oglądać obraz na monitorze komputera. Lekarz pokaże, gdzie znajduje się główka dziecka, gdzie kręgosłup, a gdzie kończyny, wskaże również ukształtowane narządy wewnętrzne dziecka. Podczas badania lekarz poda wagę dziecka oraz je zmierzy.
USG genetyczne dla kogo jest zalecane?
Nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzania badania. Nie wywołuje ono także niepożądanych skutków ani u matki ani u dziecka. Takie badanie powinna wykonać każda kobieta w ciąży, bez względu na wiek i stan zdrowia. Dzięki niemu wiele przyszłych mam może uniknąć nieprzyjemnych badań inwazyjnych, mogących nieść za sobą skutki uboczne. Jest ono zalecane w szczególności w poniższych przypadkach:
- Kobiet w ciąża po 35. roku życia,
- Nieprawidłowych wyników innych badań kontrolnych w czasie ciąży,
- Ciężarnych kobiet, u których występują choroby genetyczne w rodzinach,
- Kobiet chorujących przewlekle, np. na cukrzycę lub nadciśnienie
- Kobiet, które urodziły już chorego dziecka w przeszłości,
- Kobiet stosujących leki w czasie ciąży, które mogą mieć wpłynąć na stan płodu.
Co jeśli lekarz stwierdził nieprawidłowość podczas USG?
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących wyników nie należy panikować. Nie muszą one oznaczać wady genetycznej lub choroby. Niezbędne będą kolejne badania diagnostyczne. Warto postępować zgodnie z zaleceniami lekarza ginekologa, który może zlecić jedno z prenatalnych badań takich jak na przykład: amniopunkcję, biopsję trofoblastu, czy kordocentezę.