Dlaczego warto wykonać testy prenatalne?

Testy prenatalne kompletnie zmieniły podejście do prowadzenia ciąży. Dzisiaj płód można leczyć tak jak każdego innego człowieka. Ewentualne wady i choroby można wyeliminować już na etapie ciąży. Badania prenatalne pozwalają również upewnić się do co prawidłowego rozwoju płodu.

Badania prenatalne – dlaczego tak się ich boimy?

Testy prenatalne u wielu przyszłych rodziców wzbudzają stres. Jest on oczywiście uzasadniony. Każda mama i tata martwią się, czy ciąża na pewno dobrze się rozwija. Nieustannie towarzyszy im mniej lub bardziej uświadomiony lęk, czy na którymś etapie nie okaże się, że jest jakiś problem. Testy prenatalne są swego rodzaju poważnym sprawdzianem, czy wszystko jest w porządku. Warto jednak podejść do nich jak do narzędzia umożliwiającego szybkie podjęcie ewentualnych działań, które mogą doprowadzić do wyeliminowania choroby lub wady już na etapie ciąży. W przypadku większości płodów taka konieczność w ogóle nie zaistnieje. Warto jednak wykonać testy prenatalne właśnie po to, by mieć pewność, że dziecko rozwija się prawidłowo.

Jakie badania prenatalne można wykonać?

Na czym polegają badania prenatalne? Testy prenatalne większości przyszłych mam kojarzą się z zagrożeniem życia płodu, oceną ryzyka powikłań, najczęściej jednak nic takiego się nie dzieje. Warto zdawać sobie również sprawę, że pod pojęciem badań prenatalnych kryją się nie tylko tak niepokojące przyszłe mamy amniopunkcja czy biopsja kosmówki. Dużo częściej badania prenatalne oznaczają:

  • ultrasonografię (USG),
  • USG genetyczne,
  • badanie NIFTY – nieinwazyjny test prenatalny służący do wykrywania wybranych wad genetycznych,
  • SANCO – badanie prenatalne, które jest w stanie wykazać aż siedemnaście różnych zespołów wad wrodzonych płodu,
  • test PAPP-A, który pozwala określić ryzyko wystąpienia u dziecka trisomii, czyli wad chromosomowych w DNA.

Testy prenatalne to w większości przypadków badania przesiewowe, które są w 100% bezpieczne dla matki i dziecka.

Dlaczego warto wykonać testy prenatalne?

Testy prenatalne mimo rozbudowanej kampanii informacyjnej nadal kojarzą się z niepotrzebnym stresem, którego można sobie oszczędzić. Warto jednak pamiętać, że w przypadku większości ciąż badania prenatalne jedynie upewniają rodziców, że dziecku nic nie jest i że rozwija się prawidłowo. Jeśli jednak badania wykażą wystąpienie wady lub choroby, to dzięki nim lekarz może lepiej przygotować się do poprowadzenia malucha już po jego przyjściu na świat. Możliwe jest podjęcie szybkich działań na rzecz skutecznego wyleczenia choroby lub wyeliminowania wady. Warto pamiętać, że niektóre z nich da się leczyć jeszcze w łonie matki. Wykrycie choroby podczas badań prenatalnych również rodzicom daje czas na odpowiednie przygotowanie się do ewentualnego leczenia i szczególnej pielęgnacji dziecka. Choroby płodu występują dość rzadko, natomiast nie można zakładać, że przydarzają się jedynie kobietom, które decydują się na macierzyństwo w późnym wieku. Według najnowszych badań aż 80% dzieci z zespołem Downa rodzą kobiety, które zaszły w ciążę przez 35. rokiem życia.