Badania na ojcostwo – 4 fakty, które warto znać
Badania na ojcostwo to jednoznaczny i pewny sposób sprawdzenia, czy poddawany badaniu mężczyzna jest ojcem dziecka. Za jego pomocą można łatwo zidentyfikować biologicznego rodzica, ponieważ wynik daje niemal 100% pewność co do pokrewieństwa między badanymi osobami.
- Czym jest test na ojcostwo?
- Kiedy należy wykonać test na ojcostwo?
- Czy można wykonać test na ojcostwo przed narodzeniem dziecka?
- Ile kosztuje test na ojcostwo?
Taki test może być wykonany zarówno z pobudek prywatnych, jak i z nakazu sądu. O ile w pierwszym przypadku zgodę na przeprowadzenie badania muszą wyrazić oboje rodzice, a więc również potencjalny ojciec, o tyle w sytuacji badania przeprowadzanego na polecenie sądu, taka zgoda nie jest konieczna.
Czym jest test na ojcostwo?
Każdy człowiek powstaje z połączenia komórek będących nośnikiem DNA i w ten sposób otrzymuje kod genetyczny zarówno od matki, jak i ojca. Prawidłowość ta jest podstawą badania na ojcostwo. Materiał do badań pobierany jest od trzech osób – matki, dziecka i potencjalnego ojca, a następnie porównywany ze sobą. Materiałem tym nie musi być krew – badania można z powodzeniem przeprowadzić na próbce zawierającej ślinę badanego lub inną wydzielinę ciała; badaniu poddaje się więc wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka, plamy krwi czy plwociny z nosa. Tak przeprowadzony test daje 100% pewność w przypadku wykluczenia ojcostwa lub niemal 100% potwierdzenie pokrewieństwa między dzieckiem i ojcem.
Kiedy należy wykonać test na ojcostwo?
Co do zasady badania na ojcostwo wykonuje się po urodzeniu dziecka w sytuacji, w której powstają wątpliwości co do ojcostwa. Procedura pobierania próbek do badania jest różna w zależności od tego, czy badanie wykonywane jest prywatnie czy z polecenia sądu. W drugim przypadku istnieje wiele szczegółowych obowiązków, których należy dopełnić, aby wynik testu mógł być uznany przez sąd za wiarygodny. Takie badania są wykonywane najczęściej w sprawach o ustalenie alimentów lub dziedziczenie.
Czy można wykonać test na ojcostwo przed narodzeniem dziecka?
Wykonanie badań na ojcostwo zalecanie jest dopiero po urodzeniu dziecka. Test można przeprowadzić wcześniej, jednak wiąże się to z ryzykiem powikłań, a nawet poronieniem. Materiał porównawczy można pobrać w trakcie badań prenatalnych, ale ze względu na inwazyjny charakter tej procedury zaleca się aby próbkę pobierać, np. z krwi matki. Co prawda, nie jest to metoda dająca 100% pewny wynik, jednak niesie znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań w trakcie ciąży. Pobranie materiału bezpośrednio od płodu jest możliwe najwcześniej w 13. tygodniu ciąży, natomiast w przypadku badania na podstawie krwi matki, w 9. tygodniu ciąży.
Ile kosztuje test na ojcostwo?
W odróżnieniu od wielu testów diagnostycznych, badania na ojcostwo nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a więc trzeba za nie zapłacić z własnej kieszeni. Cena badania jest uzależniona od tego, kto o nie występuje. Jeśli test wykonywany jest na zlecenie sądu, jego koszt może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Jest to związane z koniecznością zachowania odpowiedniej, szczegółowej procedury. Badania przeprowadzane we własnym zakresie kosztują od 500 do nawet 2000 zł, w zależności od ilości badanych osób i wybranego laboratorium. Na cenę badania może wpłynąć również jego charakter – najdroższe są zwykle badania przeprowadzone na materiale pobranym od płodu lub DNA dziecka izolowanym z krwi matki.
Przeczytaj więcej o badaniu na ojcostwo na stronie: https://diag.pl/sklep/badanie/kategoria/badania-ojcostwa-i-pokrewienstwa/.