Dieta dla zdrowego serca

Lipidy – co to jest?

Lipidy to substancje tłuszczowe organizmu, a główne lipidy we krwi człowieka to trójglicerydy i cholesterol.

Cholesterol jest potrzebny w organizmie w niewielkiej ilości, aby wątroba mogła wytwarzać kwasy żółciowe potrzebne do prawidłowego procesu trawienia tłuszczów. Z cholesterolu powstają niektóre hormony, w skórze powstaje z niego witamina D. Do tych bardzo ważnych procesów, jednak nie potrzeba zbyt dużych ilości cholesterolu. W związku z nieodpowiednią dietą oraz z powodu niehigienicznego trybu życia u niektórych ludzi jest zbyt dużo cholesterolu. Nadmiar cholesterolu odkłada się na ścianach tętnic i zapoczątkowuje rozwój miażdżycy i stale wraz z podwyższonym poziomem trójglicerydów nasila ten proces.

Jaki jest poziom cholesterolu we krwi ?

Stężenie cholesterolu całkowitego we krwi jest prawidłowe, kiedy jego wartość we krwi wynosi poniżej 200 mg/dl. Wartości powyżej są nieprawidłowe, świadczą o hipercholesterolemii. Jest ona łagodna przy poziomie cholesterolu 200-249 mg/dl, umiarkowana przy wyniku 25-299, ciężka 300 mg/dl i powyżej.

Rekomendowane wartości stężenia trójglicerydów we krwi to wartość poniżej 150 mg/dl. Jak wzrasta poziom cholesterolu i trójglicerydów to stan zagrożenia miażdżycą wzrasta.

Co dzieje się w tętnicach ?

Nadmiar cholesterolu odkłada się w ścianie tętnicy, powodując miażdżycę. Zmniejsza się przekrój naczynia i przepływ krwi przez nie staje się utrudniony, a do narządów ciała dostarczana jest mniejsza ilość tlenu i substancji odżywczych. Od tego, które tętnice są zajęte miażdżycą, zależy jakie chory odczuwa dolegliwości. W przypadku kiedy zmiany miażdżycowe przebiegają w tętnicach zaopatrujących serce w krew (tętnice wieńcowe), mogą być odczuwane bóle w klatce piersiowej, które znacznie nasilając się w trakcie wysiłku. Jeżeli doszłoby do całkowitego zatkania światła tętnicy, to może wystąpić zawał serca.

Jeżeli miażdżyca rozwija się w tętnicach szyjnych, może dojść do utraty przytomności i w skrajnym przypadku do udaru niedokrwiennego.

Jeżeli miażdżyca rozwija się w tętnicach kończyn dolnych, to coraz częściej nasila się w nich ból, utrudniający ruch aż do tego stopnia aż zmusza do odpoczynku.

Czy można zapobiegać miażdżycy ?

Poprzez obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi można spowolnić rozwój miażdżycy. Tym samym można obniżyć ryzyko zawału i innych chorób naczyń.

Jak obniżać poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi?

Do obniżenia poziomu cholesterolu i trójglicerydów bardzo często wystarczy tylko zmiana diety. Należy zdecydowanie ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych, schudnąć, gdy mamy problem z nadwagą. W celu obniżenia trójglicerydów ograniczyć także ilość spożywanego alkoholu.

Jak wprowadzić zdrowe zasady odżywiania się?

W celu obniżenia wagi ciała należy wprowadzić takie zasady odżywiana, aby uzyskać prawidłową wagę ciała (przy nadwadze 10 kg) w ciągu pół roku:

  • Zmniejszenie ilości spożywanego tłuszczu zwierzęcego – zmniejsz ilość smalcu i masła.
  • Nie polewać ziemniaków tłuszczem – posypywać je tylko zieloną pietruszką lub koprem.
  • Ograniczenie spożycia czerwonego mięsa na rzecz drobiu i ryb.
  • Ograniczenie spożycia tłustych mięs.
  • Eliminowanie spożywania potraw smażonych na rzecz gotowanych i grillowanych.
  • Do smażenia używać oleju (eliminować smalec i masło).
  • Do smażenia używać teflonowych patelni – pozwalają zmniejszyć użycie tłuszczu.
  • Nie używać tłustych śmietan do zup i sosów, zamiast tego wprowadzić jogurty.
  • Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców eliminując desery i słodycze.
  • Unikanie alkoholu, także piwa.

Dobrym sposobem jest nie tylko kontrola tego co jemy, ale także zmniejszanie ilości spożywanych porcji. Bardzo wskazane jest wprowadzenie nawyku co najmniej półgodzinnego ruchu, może to być spacer na świeżym powietrzu, jazda rowerem albo gimnastyka. Regularna kontrola wagi ciała też motywuje do czuwania nad jej prawidłowym poziomem. Wszystkie te starania ochronią nasze zdrowie, nasze serce przed zawałem.