Dieta czy treningi – co jest ważniejsze jeżeli chcemy schudnąć?

Utrata wagi to cel wielu osób, niezależnie od tego w jakim wieku jesteśmy, zdrowa i szczupła sylwetka jest tą, której najbardziej pożądamy. Ideały przedstawiane nam w dobie mediów społecznościowych sprawiają, że niektórzy z nas z ogromną dawką motywacji podeszli do pracy nad swoją figurą, natomiast inni, przytłoczeni nadmiarem perfekcyjnych zdjęć, wręcz odwrotnie. W Internecie możemy znaleźć wiele porad i cennych wskazówek, jednak zawsze powinniśmy weryfikować je pod względem wiarygodności i konfrontować z naszymi indywidualnymi uwarunkowaniami i stylem życia. Istnieje bowiem wiele niezdrowych sposobów na utratę zbędnych kilogramów, które w dłuższej perspektywie czasu przysporzą nam więcej problemów niż jest to tego warte. Jeśli jednak znajdujemy się w tej grupie osób, które swoja przygodę ze zdrowym trybem życia rozpoczęły i nie potrwała ona zbyt długo, pamiętaj, że to może właśnie obrana ścieżka była niewłaściwa. W przypadku utraty wagi nie możemy być niecierpliwi, a wręcz przeciwnie – powinniśmy się w nią uzbroić. Co więc zrobić, aby skutecznie schudnąć?

Zbilansowana dieta

Nie bez powodu mówi się, że jesteśmy tym co jemy, dlatego tak wielką wagę powinniśmy przykładać do tej kwestii. Właściwie bez znaczenia czy chcemy schudnąć, czy utrzymać naszą wagę, zdrowie odżywianie to podstawa. Znalezienie balansu podczas zrzucania zbędnych kilogramów jest niezwykle trudne, ponieważ łatwo jest przejść z jednej skrajności w drugą. Często w takich momentach wydaje nam się, że niejedzenie wcale bądź w bardzo małych ilościach to klucz do osiągnięcia celu. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Najważniejszą kwestią jest utrzymanie ujemnego bilansu kalorycznego, a co to oznacza? Po pierwsze, musisz oblicz swoje dzienne zapotrzebowanie, możesz to zrobić na przykład za pomocą aplikacji na telefon. Następnie ustalasz ile i w jakim czasie chcesz schudnąć, a kalkulator pokaże Ci ile kalorii powinieneś przyjmować. Szczególnie na początku wydaje się być to czarną magią, dlatego warto skorzystać z takich rozwiązań jak obóz odchudzający. Jest na nim certyfikowany dietetyk, który po pierwsze ułoży dietę specjalnie pod Ciebie, a po drugie da Ci cenne wskazówki, które będziesz mógł wykorzystać po powrocie do domu.

Aktywność fizyczna

Z aktywnością fizyczną jest podobnie jak z dietą, początkowo wkładamy w nią dużo energii i motywacji, która z czasem słabnie. Ponadto, staramy się robić jak najwięcej treningów o wysokiej intensywności sądząc, że da nam to najlepsze efekty w maksymalnie krótkim czasie. Jednak w rzeczywistości szybko dojdziemy do punktu, w którym poczujemy się wypaleni i zmęczeni, a przecież nie o to chodzi. Warto zaplanować sobie swój tydzień czy miesiąc, a także określić główny cel, który chcemy finalnie osiągnąć. Dzięki temu będziemy mogli małymi krokami zwiększać intensywność, a także na bieżąco kontrolować nasze postępy. Ważne, aby znaleźć taką formę aktywności fizycznej, która oczywiście będzie wymagała od nas wysiłku, ale równocześnie sprawi nam przyjemność. W tym celu możemy udać się na obóz odchudzający, gdzie będziemy mieli możliwość sprawdzenia się w różnych dyscyplinach. Musimy pamiętać także o przeznaczeniu czasu na regenerację, więc trening powinniśmy wykonywać około trzy, cztery razy w ciągu tygodnia. To wszystko sprawi, że nie tylko zaczniemy zrzucać nasza wagę, ale także nasze samopoczucie znacząco się poprawi.

Od czego zacząć, żeby schudnąć?

A teraz czas na odpowiedź na najbardziej nurtujące pytanie, czyli co jest ważniejsze jeżeli chcemy schudnąć – dieta czy trening? Odpowiedź jest prosta, nie powinniśmy rezygnować ani z jednego, ani z drugiego. Faktem jest, że to dieta zapewnia nam około 80 procent sukcesu, jednak to połączenie jej z aktywnością fizyczną da nam najlepsze efekty. Po pierwsze, sport poprawia pracę naszego metabolizmu, a to przy zrzucaniu wagi jest bardzo ważne. Po drugie, nasze ciało będzie robiło się coraz bardziej jędrne i umięśnione, co z pewnością jest ogromną korzyścią. Jeśli natomiast chcielibyśmy postawić wszystko na treningi nie trzymając odpowiedniej diety, również nie byłoby to dobrym rozwiązaniem. Na pewno na efekty musielibyśmy sporo poczekać, o ile w ogóle by się pojawiły. Z tego powodu tak ważne jest zadbanie o obydwie te kwestie na raz.