Ostropest plamisty a regeneracja wątroby

Ostropest plamisty, zapewne każdy z Was o nim słyszał, ale czy kiedykolwiek zagłębialiście się nad tym jakie ma właściwości i w czym może Wam pomóc? Na pozór roślina przypominająca oset zwyczajny, ot co, nic wyjątkowego… Bzdura! Posiada on właściwości lecznicze, o których wiedzieli już starożytni i średniowieczni medycy, natomiast w dzisiejszych czasach jest to niezwykłe wsparcie… uwaga, uwaga – dla wątroby!

Nadmierne spożycie alkoholu, długotrwała terapia antybiotykami, chemia zawarta w żywności czy nawet zneutralizowanie toksyn muchomora sromotnikowego – to właśnie on Ci pomoże, ostropest na wątrobę! Ziarna rośliny posiadają silne właściwości oczyszczające, jednakże to nie koniec jego pozytywnego oddziaływania na organizm człowieka. Obniżanie poziomu cholesterolu, wspomaganie trawienia, leczenie chorób skóry. Zapewne zastanawiacie się jak to możliwe, że w tak małym ziarenku mieści się aż tyle zastosowań?

Sylimaryna a ostropest plamisty w tabletkach?

Właściwości wspomagające i regenerujące wątrobę, potocznie mówiąc ochrona wątroby przed szkodliwymi substancjami i pobudzenie naturalnej zdolności regeneracyjnej największego gruczołu w organizmie człowieka! Ale to nie koniec…Sylimaryna, pozyskiwana z łuski nasiona ostropestu plamistego chroni również przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, dodatkowo wpływa obronnie na czynniki uszkadzające komórki wątroby.

Konsekwencją wielu poważnych chorób gruczołu jest marskość wątroby – jednakże nie jest to koniec przyczyn wywołujących schorzenie : nadużywanie alkoholu, przewlekłe stosowanie mocnych leków, cukrzyca a nawet otyłość…

Ilość czynników wpływających na osłabienie wątroby jest coraz większa, śmiało można stwierdzić, iż w porównaniu do czasów w których dorastały nasze mamy i babcie ich ilość wzrosła… żywność naszpikowana mnóstwem związków chemicznych, toksyny wdychane razem z powietrzem – natomiast pocieszający jest fakt, iż konsekwencją tego jest coraz większy szereg leków i suplementów diety, które mogą nam pomóc zadbać o zdrowie i regenerację naszej tytułowej wątroby – ostropest plamisty w tabletkach!

Sylimarol (dostępny np. tutaj: https://www.i-apteka.pl/product-pol-799-SYLIMAROL-70mg-x-30-drazetek.html ), Silimax i wiele innych preparatów, które możesz zakupić w najbliższej aptece, jak to mawiają… jak dbasz tak masz! Pamiętaj tylko, aby zawsze przestrzegać dawki zalecanej na ulotce dołączonej do produktu, ponieważ przedawkowanie działa przeczyszczająco.

Ostropest plamisty w innej formie niż tabletki

Tabletki… nie każdemu przechodzą bez problemu przez gardło, dlatego też rynek farmaceutyczny posiada w zanadrzu gamę produktów ostropestu plamistego w innej postaci. Każdy znajdzie produkt dogodny dla siebie i swojego trybu życia.

Olej z ostropestu plamistego – pozyskiwany z pierwszego tłoczenia, zawierający 100% oleju z nasion tytułowego zioła. Suplement diety można stosować jako dodatek do sałatek i potraw – czy nie jest to idealne rozwiązanie dla osoby, która lubi spędzać czas w kuchni a dodatkowo chciałaby zadbać o kondycję swojej wątroby?

A może sok? Przeznaczony jest do stosowania jako uzupełnienie diety w cenne składniki – w tym przypadku w naszą wspomnianą wyżej sylimarynę. Na rynku farmaceutycznym znajdziesz również soki, które oprócz wyciągu z ostropestu posiadają w swoim składzie kwas L-askorbinowy, czyli witaminę C, która wpływa na odporność – dwa w jednym, to dopiero wygoda!

No i jak na roślinę przystało – nasiona. Brązowe ziarna ostropestu plamistego wyglądają niepozornie, a jak już zapewne wiecie posiadają wiele drogocennych składników. Błonnik, który usprawnia pracę jelit, białko, witaminy oraz dużą dawkę sylimaryny, wspomagającą funkcjonowanie wątroby. Ziarna ostropestu plamistego, zalecane są dla osób, które chcą usprawnić działanie gruczołu wątrobowego, dodatkowo uchronić go przed szkodliwymi substancjami np. : alkohol, leki. Wystarczy zmielić nasiona za pomocą moździerza i dodać do musli, sałatki, albo przygotować napar do wypicia.

Dla tych bardziej wygodnych lub zabieganych (co w dzisiejszych czasach jest normą) w aptekach i sklepach zielarskich znajdują się również zmielone nasiona ostropestu, które są już przygotowane do spożycia – niby nie wiele, a jednak – wiele!

Jak sami zauważyliście – ostropest ma bardzo duży wpływ na naszą wątrobę – regeneracja, oczyszczanie z toksyn, dodatkowo zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworu, poprzez hamowanie podziału komórek nowotworowych. Kolejnym pozytywem stosowania preparatów zawierających sylimarynę jest zapobieganie marskości wątroby oraz obniżanie poziomu cholesterolu we krwi.

Jeden z producentów ostropestu plamistego w kapsułkach w swoim leksykonie produktów, informuje, iż wyciąg z rośliny ponadto wpływa korzystnie na przebieg łuszczycy jak i wspomaga przetwarzanie przez wątrobę estrogenu, który w dużym stężeniu jest oznaką endometriozy.

Tak wiele pozytywów w ziarenku ostropestu plamistego – tabletki, soki, oleje – wybór należy do Ciebie, nie zwlekaj i zacznij wzmacniać swoją wątrobę!