Kiedy warto spożywać ostropest plamisty?
Zawartość podstrony
Ostropest plamisty to jedna z popularniejszych roślin stosowanych w ziołolecznictwie. Ma wiele ciekawych właściwości, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Do produkcji ziół wykorzystuje się owoce tej rośliny.
Dlaczego ostropest plamisty działa?
Ostropest plamisty swoje właściwości w głównej mierze zawdzięcza sylimarynie. Dodatkowo znajdziemy w nim wysoką zawartość witamin z grupy E, steroli, a także histaminy. Dzięki tym wszystkim właściwościom, roślina ta znajduje szerokie zastosowanie na wielu polach.
Ostropest plamisty – jak stosować
Ostropest plamisty stosuje się w wielu sytuacjach. Jedną z ważniejszych są problemy z wątrobą, ponieważ roślina ta wykazuje silne działanie detoksykujące. Pomaga ochronić wątrobę przed działaniem niektórych toksycznych substancji, takich jak na przykład pestycydy, czy alkohol. Często stosuje się ją podczas terapii uzależnionych od spożywania alkoholu. Ostropest plamisty sprawdzi się także, jeśli musimy zażywać leki. Łagodzi ona bowiem wszelkie skutki uboczne związane z lekarstwami.
Działanie przeciwzapalne to kolejna ważna właściwość tej rośliny. Na czym ono polega? Głównie na zmniejszeniu oddziaływania na nasz organizm leukotrienów. To one mają ogromny wpływ na pojawienie się wszelkiego rodzaju stanów zapalnych.
Jak często można pić napar z ostropestu?
Aby dość szybko zauważyć działanie tego zioła należy pić napar dwa razy dziennie. Na początku lepiej zacząć od jednej filiżanki, by upewnić się że nie mamy uczulenia na tę roślinę. Pierwsze wyniki picia herbatki z ostropestu plamistego będą widoczne już po dwóch tygodniach.
Oprócz osób mających alergię na ostropest, nie zaleca się także picia tego naparu kobietom w ciąży oraz dzieciom. W razie wątpliwości można oczywiście skonsultować się z lekarzem.
Ostropest plamisty – skutki uboczne
Warto także wiedzieć, że ostropest nie wykazuje żadnych skutków ubocznych, oczywiście pod warunkiem utrzymania zalecanej dziennej dawki do spożycia.
Jak widać roślina ta jest zalecana osobom, które borykają się z chorobami wątroby. Jest wskazana także w przypadku kamicy żółciowej i w sytuacji, gdy mamy problem z nieżytem dróg żółciowych.