Nawilżanie skóry dojrzałej

Określenie „skóra dojrzała” dotyczy cery, w której widoczne są oznaki starzenia. Utrata kolagenu, a co za tym idzie elastyczności i jędrności oraz suchość i pojawienie się coraz większej ilości zmarszczek to cechy charakterystyczne takiego stanu cery. Skóra dojrzała potrzebuje specjalnie dobranej pielęgnacji, która pozwoli ją odbudować.

Charakterystyka skóry dojrzałej

Skórę dojrzałą charakteryzuje przede wszystkim utrata jędrności i elastyczności, która jest spowodowana coraz mniejszą ilością włókien kolagenowych i elastyny. Wraz z wiekiem skóra traci także bardzo ważny składnik, jakim jest kwas hialuronowy. Jest on odpowiedzialny za wiązanie wody w głębszych warstwach skóry. Jego utrata wiąże się więc niedostatecznym nawilżeniem komórek i pojawianiem się kolejnych zmarszczek. Do innych cech cery dojrzałej zalicza się nieregularny owal twarzy, opadające powieki i kąciki ust, pogłębiona bruzda nosowo-wargowa. Widoczne stają się naczynka, a skóra pod oczami staje się cienka. Proces starzenia skóry jest przyspieszany, jeśli skóra jest narażona na szkodliwe działanie czynników takich jak promieniowanie słoneczne, trudne warunki środowiskowe, przebywanie w zadymionych pomieszczeniach. Stosowanie niewłaściwie dobranych kosmetyków również niekorzystnie wpływa na cerę. Zła dieta, życie w ciągłym stresie oraz niewystarczająca ilość snu powodują, że składniki budujące skórę szybciej ulegają degradacji.

Jak pielęgnować skórę dojrzałą?

Skóra dojrzała jak każda cera wymaga pielęgnacji dostosowanej do swoich potrzeb. Aby jak najdłużej zachować dobrą kondycję skóry, należy przestrzegać kilku zasad. Pielęgnację zaczynamy od oczyszczania skóry. Dobrze jest robić to dwa razy dziennie, ponieważ dzięki temu regularnie będą usuwane wolne rodniki i inne zanieczyszczenia, które wywierają niekorzystny wpływ na stan cery. Należy chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych, które przyspieszają procesy starzenia, powodują wysuszenie i utratę kolagenu. Z uwagi na to, że skóra dojrzała ma tendencje do rogowacenia, warto regularnie stosować peelingi. To przygotuje cerę na aplikację kremów odżywczych i składniki aktywne będą mogły łatwiej wniknąć w skórę. Ważnym etapem pielęgnacji jest nawilżanie.

Kosmetyki nawilżające do cery dojrzałej

Nawilżanie skóry dojrzałej jest niezwykle ważnym elementem pielęgnacji. Z szerokiego asortymentu kosmetyków nawilżających dostępnych na rynku można wybierać spośród kremów, żeli czy serum. Składniki aktywne zawarte w kremach takie jak kwas migdałowy mają silne działanie nawilżające oraz przeciwstarzeniowe. Ekstrakty roślinne rumianku i aloesu łagodzą podrażnienia i sprzyjają regeneracji komórek. Wyciąg z zielonej herbaty działa odmładzająco, poprawia także krążenie i reguluje wydzielanie sebum. Formuła łącząca te wszystkie składniki pozwala uzyskać zauważalną poprawę stanu cery.

Dowiedz się więcej na temat kosmetyków nawilżających: https://www.sesderma.pl/kategorie/nawilzanie