Pielęgnacja zależna od typu cery
Zawartość podstrony
Zabiegi złuszczające zniszczony naskórek, po intensywnym działaniu promieniowania UV można wykonać samodzielnie w domu, o ile kondycja cery na to pozwala. Można przecież poradzić się kosmetyczki, jakie preparaty poleci do zastosowania w domu. Można też skorzystać z poradnictwa prowadzonego przez kwalifikowanych doradców kosmetycznych firm zajmujących się sprzedażą kosmetyków. W sklepach kosmetycznych, a nawet w aptekach, personel dysponuje też dużą wiedzą, więc nie powinno być problemu z doborem scrubów do złuszczania naskórka, oraz preparatów oczyszczających (cleanserów), które można stosować w domu.
Typy cery
Bardzo ważne, aby kosmetyki do pielęgnacji dobierać odpowiednio do typu cery określanego na podstawie nie tylko poziomu nawilżenia, ale też problemów, jakie jej dotykają. Bardzo pomocne przy wyborze kosmetyków, jest przeprowadzenie badania poziomu nawilżenia (nawet ogólnodostępnymi przenośnymi urządzeniami).
Należy też korzystać z możliwości zastosowania próbek preparatów pielęgnacyjnych oferowanych gratisowo przez firmy w postaci małych, sterylnych saszetek, do wypróbowania reakcji skóry na składniki w nich zawarte.
Cera wrażliwa i naczynkowa
Cera wrażliwa i naczynkowa charakteryzuje się tym, że jest stosunkowo cienka i delikatna, czasem wygląda aż jak przeźroczysta. Widać pod nią niekiedy pajęczynowaty przebieg naczyń krwionośnych i inne przebarwienia. Skóra taka jest wyjątkowo wrażliwa na wszelkie zabiegi oczyszczające, które w niektórych przypadkach są w ogóle niewskazane, bo mogą doprowadzić do większych podrażnień.
Nie zaleca się stosowania scrubów, niektórych cleanserów i zabiegów intensywnego mycia przy pomocy mydeł i żeli oczyszczająco-myjących.
Do oczyszczania można używać maseczek, szczególnie dedykowanych do tego typu cery, z wyciągami roślinnymi np. z rumiankiem, kojących i zmiękczających jednocześnie. Zmywamy cerę bardzo delikatnymi mleczkami, piankami czy żelami, często bez użycia wody, tylko płatkiem nawilżonym tymi substancjami. Zabieg oczyszczania musi być przeprowadzany na tyle delikatnie, aby nie rozciągać delikatnej skóry, np. na zasadzie dotyku i oklepywania.
Koniecznie po oczyszczaniu używać toniku, w celu zamknięcia otwartych podczas oczyszczania porów skórnych, koniecznie bezalkoholowych, z dodatkiem środków kojących i łagodzących. Do pielęgnacji tego typu cer zalecane są kosmetyki z zawartością wyciągów i dodatków np. z oczaru wirginijskiego, zawierające kwas azelainowy, bisabolol, alantoinę o właściwościach przeciwzapalnych oraz pantenol, który łagodzi zaczerwienienia twarzy. W niektórych przypadkach bardzo dobrze sprawdza się też zawartość aloesu oraz opuncji figowej.
Bardzo trudne zaburzenie w tego typu cerach, to problemy pigmentacyjne. Warto stosować długotrwałe kuracje preparatami rozjaśniającymi, które zawierają kwas kojowy, kwas azelainowy, retinol, kwas glikolowy.
Cera sucha
Cera sucha wymaga nawilżenia, które można zapewniać już od etapu oczyszczania, stosując nawilżające preparaty myjąco- oczyszczające i kremy, zarówno poprawiające nawilżenie, jak i głęboko odżywiające. Dobrej jakości środki nawilżające powinny zawierać np. wazelinę, oleje mineralne, dimetikon, które działają poprzez wytworzenie na powierzchni skóry warstwy nieprzepuszczalnej, dzięki czemu ułatwiają resorpcję składników aktywnych (działanie okluzyjne). Ważne też, aby zawierały substancję o działaniu zatrzymującym wilgoć np. kwas hialuronowy, glicerynę, sorbitol oraz substancje, które regeneruj warstwę rogową naskórka np. kwas mlekowy, ceramidy. Powinny też zawierać środki zmiękczające np. stearynian cetylu.
Cera mieszana i tłusta
Cera mieszana i tłusta jest trudna w pielęgnacji, szczególnie dlatego, że bardzo często wskutek zabiegów pielęgnacyjnych nadmiernie jest przesuszana. Należy zwracać uwagę na nawilżenie strefy T (nos i czoło) przy cerze mieszanej oraz całej powierzchni twarzy przy cerze tłustej. Należy skupić się na nawilżaniu z zachowaniem jednocześnie podstawowych zasad zapewniających hamowanie wytwarzania łoju.
Przydatne do mycia będą preparaty z zawartością kwasu salicylowego, kwasu glikolowego, oczaru wirginijskiego, ale jedynie na strefę T. Krem nawilżający może zawierać amid kwasu nikotynowego lub retinol. Bardzo dobrze działa też np. kwas hialuronowy, olej z rokitnika i makadamii.
Cera trądzikowa
Cera trądzikowa to cera trudna do pielęgnacji, należy pamiętać, aby przy maskowaniu wykwitów i zaskórników nie doprowadzić do zatkania porów skórnych. Jeśli stosujemy preparaty przeciwtrądzikowe, które zapobiegają i ograniczają wydzielanie sebum, to musimy uważać, aby przy usuwaniu łoju i zaskórników nie doprowadzić do przesuszenia, które wtórnie pobudza skórę do wydzielania sebum. Warto korzystać z kwasu salicylowego, który odkaża i leczy zmiany, a jest w składzie zarówno preparatów do oczyszczania, jak i pielęgnacji. Znane jest też przeciwtrądzikowe działanie kwasu glikolowego. W składzie kosmetyków może też być ekstrakt z papai, guajawy czy tea-tree, zwłaszcza w olejkach z ich wyciągiem, do odkażania i leczenia miejscowych zmian trądzikowych.
Każdy z typów cery może występować niezależnie od wieku, wiadomo, że skórę można podzielić też na młodą i dojrzałą (jest to tylko związane z wiekiem, ale także z kondycją cery).
Cera młoda może mieć problemy związane z trądzikiem przebarwieniami, naczyńkami, ale może być dobrze nawilżona, czyli mieć odpowiednie napięcie skóry.
Cera dojrzała to najczęściej problemy pigmentacyjne, rak odpowiedniego napięcia i jędrności (zmarszczki i wiotkość)- tutaj dobrze sprawdzą się kosmetyki z retinolem, kwasem glikolowym, soją, kwasem hialuronowym, a także z ekskluzywnymi roślinnymi czynnikami wzrostu, komórki macierzyste np. ecollagen, ceramidami, fitohormonami, algami, wyciągami roślinnymi np. z aloesu, rumianku, arniki górskiej, ruszczyka, lawendy, żeń-szenia i wielu innych.