Rodzaje cery – jak je rozpoznać?

Podstawę doboru odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji twarzy stanowi określenie rodzaju naszej cery. Znajomość potrzeb naszej skóry i wiedza na temat jej właściwości są pomocne w utrzymaniu jej zdrowej równowagi oraz podkreśleniu i wydobyciu naturalnego piękna.

Rozpoznanie rodzaju cery daje nam możliwość lepszego dopasowania odpowiednich kosmetyków do indywidualnych potrzeb skóry. Sprawdź ofertę jakościowych kosmetyków do pielęgnacji różnych rodzajów skóry w sklepie Calluna Medica.

Możemy wyróżnić cztery podstawowe rodzaje cery: normalną, tłustą, suchą oraz mieszaną. Dodatkowo każdy rodzaj cery może mieć cechy cery naczyniowej, dojrzałej, z przebarwieniami, trądzikowej i wrażliwej.

Cera normalna

Ten typ cery wyróżnia się gładką, elastyczną, zdrową i dobrze ukrwioną skórą. Skóra jest prawidłowo natłuszczona i nawilżona. Twarz z cerą normalną charakteryzuje się brakiem niedoskonałości i zmarszczek. Jeżeli po użyciu wody z mydłem skóra nie jest zaczerwieniona ani ściągnięta, tłusty krem jest bardzo dobrze tolerowany, a demakijaż nie powoduje żadnych podrażnień to jesteś szczęśliwą posiadaczką cery normalnej.

Do pielęgnacji cery normalnej używaj kremu z kwasem hialuronowym, kremu nawilżającego oraz żelu micelarnego. Warto również przez cały rok korzystać z kremów z filtrami przeciwsłonecznymi.

Cera tłusta

Cera tłusta powstaje na skutek nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły. Charakteryzuje się dobrym napięciem skóry oraz miękkością. Przy cerze tłustej skóra starzeje się stosunkowo późno, dzięki czemu zmarszczki pojawiają się w późniejszym wieku.
Osoby posiadające cerę tłustą często mają święcący nos, policzki, czoło, szary odcień skóry oraz rozszerzone pory.

Podstawą pielęgnacji cery tłustej jest złuszczanie i nawilżanie. Warto również pamiętać o odtłuszczaniu przy użyciu np. płynu micelarnego.

Cera sucha

Cera sucha szybciej się starzej i ma tendencję do powstawania licznych zmarszczek. Jest bardziej podatna na urazy i podrażnienia. Głównym wyznacznikiem cery suchej jest jasno-różowy kolor z przebijającymi się naczynkami. Osoby z tego rodzaju cerą mają matową, cienką, zszarzała i szorstką w dotyku skórę. U niektórych może się łuszczyć.

Pielęgnacja skóry suchej nie należy do łatwych zadań, ponieważ często podczas mycia może występować uczucie ściągnięcia czy pieczenia. Kosmetyki dla tego rodzaju cery powinny dostarczać jej wilgoci oraz ją zatrzymywać. Do pielęgnacji cery suchej polecane są środki myjące bez zawartości SLS i SLES, kremy nawilżające z kwasem hialuronowym oraz częsty peeling w celu złuszczenia zrogowaciałej warstwy naskórka.

Cera mieszana

Jeżeli Twoje policzki sprawiają wrażenie przesuszonych, natomiast czoło, nos i broda bardzo się świecą to najprawdopodobniej masz cerę mieszaną. Cerę mieszaną możemy rozpoznać po tym, że jest sucha lub normalna na policzkach (przez co jest wrażliwa i podatna na podrażnienia) a zazwyczaj tłusta w środkowej części twarzy. Pielęgnacja takiej cery jest bardzo trudna, ponieważ jednocześnie musimy zadbać o mocne nawilżenie w strefie suchej oraz przeciwdziałać błyszczeniu się strefy środkowej. Do codziennej pielęgnacji przydadzą się dwa kremy: nawilżający i redukujący wydzielanie sebum.

O ile nawilżać należy całą twarz, o tyle kosmetykami do cery tłustej i cery mieszanej należy działać punktowo, unikając policzków i innych miejsc o charakterystyce cery suchej, mogą bowiem prowadzić do dalszego ich wysuszenia. Do mycia twarzy najlepsze będą kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej.