Pielęgnacja skóry po zabiegach z użyciem kwasów

Zabiegi kwasowe stają się coraz bardziej popularne. Wykonywane w salonach kosmetycznych pozawalają na dogłębne oczyszczanie skóry, spłycenie obecnych blizn, ujednolicenie oraz rozjaśnienie skóry. Chociaż skóra po takim zabiegu przez kilkanaście dni jest zaogniona i łuszczy się, to po tym trudnym czasie odwdzięcza się pięknym wyglądem. Jak pielęgnować skórę w tym okresie, aby przyspieszyć jej regenerację?

Mycie

Skóra po zabiegu złuszczającym jest zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk. Każda próba oczyszczania wiąże się z podrażnieniem i silnym uczuciem ściągnięcia. Dlatego twarz należy oczyszczać rano i wieczorem delikatnym preparatem, najlepiej dermokosmetykiem, specjalnie przeznaczonym do pielęgnacji skóry po zabiegach lub do mycia skóry niemowląt. Najważniejsze, aby był łagodny i pozbawiony konserwantów. Niestety, najlepiej jest zrezygnować z makijażu, ponieważ łagodne mycie twarzy może być niewystarczające do zmycia kolorowych kosmetyków. Niedokładnie oczyszczona skóra będzie tworzyła zaskórniki, a następnie ogniska stanu zapalnego, co w efekcie może powodować pogorszenie stanu skóry sprzed zabiegu. Dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie zabiegu pod koniec tygodnia, tak aby w dni wolne od pracy można było spokojnie zrezygnować z makijażu.

Nawilżanie

Skóra złuszczona chemicznie pozbawiona jest lipidowej warstwy ochronnej, w związku z tym jest dużo bardziej podatna na utratę wody. Podstawowa pielęgnacja skóry po zabiegach kwasowych skupia się na dogłębnym nawilżaniu. Najlepiej, aby krem oprócz silnych właściwości nawilżających miał także składniki regenerujące i łagodzące, tak aby przyspieszyć odnowę naskórka oraz niwelować podrażnienia. Do pielęgnacji wrażliwej skóry po kwasach świetnie sprawdzi się Bepanthen Derm Krem. Jest przebadany i bezpieczny dla skóry, często zalecany w przypadku pielęgnacji skóry alergicznej. Nie zawiera barwników i substancji zapachowych. Dodatkowo posiada prowitaminę B5, która wspomaga regenerację, nawilża skórę, przywracając właściwy poziom jej odżywienia i ochrony, oraz stymuluje proces wytwarzania lipidów skóry.

Stosuj filtry

Po zabiegach kwasowych bezwzględnie należy stosować filtry przeciwsłoneczne z najwyższym możliwym faktorem. Pomimo stosowania filtrów, powinno się unikać słońca i opalania. Skóra po zabiegach jest silnie wrażliwa na promieniowanie UV, co sprawia, że nawet zwykły spacer może być przyczyną poparzenia. Należy pamiętać, że promieniowanie UV to także UVA odpowiadające za fotostarzenie. Filtry należy stosować co najmniej 2 miesiące po zakończeniu zabiegu, a najlepiej przez cały rok. Niestety ochrona przeciwsłoneczna może przyczyniać się do zapychania. Dlatego najlepiej wybierać filtry z dobrym składem, przeznaczone specjalnie do stosowania na skórę twarzy. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się filtry mineralne, które znacznie rzadziej uczulają i nie podrażniają skóry. Ważna jest też ilość nakładanego kosmetyku. Powinno to być ok. ¼ łyżeczki na całą twarz. Jeśli przebywamy dużo czasu na zewnątrz, filtr należy nakładać ponownie co około 2 godziny, a także po każdym kontakcie z wodą.