Najczęstsze przyczyny ukruszeń zębów
Zawartość podstrony
Kruszące i łamiące się zęby są wbrew pozorom dość częstym problemem wielu pacjentów. Najbardziej narażone są zęby przednie, gdyż są najbardziej wyeksponowane. Ukruszeniu mogą jednak też ulec zęby odpowiedzialne za przeżuwanie pokarmu, czyli trzonowce i przedtrzonowce. Powodów ułamania lub ukruszenia się zębów może być wiele – nie tylko brak dbałości o ich higienę. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny ukruszeń zębów poniżej.
Kruszenie się zębów – co je wywołuje
Najbardziej oczywistą przyczyną ułamania się zęba jest podczas wypadku lub w wyniku pobicia. Są to tzw. urazy mechaniczne. Zaliczyć do nich można także napady padaczkowe, a nawet podczas gryzienia bardzo twardych pokarmów. Drugim oczywistym powodem jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, albo nawet jej brak – duże dziury na zębach mogą spowodować, że twarde tkanki zęba ulegają destrukcji, czyli m.in. ułamania. Podobnie jest z martwicą zęba, przez którą ząb traci swoją elastyczność i jest bardziej narażony na ukruszenie.
Wielu nie zdaje sobie sprawy z takiego zjawiska jak bruksizm. Jest to niekontrolowane zaciskanie zębów, np. podczas snu. Wywołane mogą być chociażby nadmiernym stresem, w postaci tiku nerwowego. Przez mocniejsze ścieranie i zaciskanie powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych narażamy ich szkliwo, a więc je osłabiamy. Stąd ryzyko ułamania zęba jest wyższe. Inną przyczyną może być niedobór witamin i minerałów – głównie witaminy D, która jest odpowiedzialna za prawidłowy poziom wapnia w organizmie (niski poziom wapnia osłabia zęby).
Osoby noszące kolczyki w jamie ustnej, np. w języku, wardze, czy policzkach muszą szczególnie uważać na swoje zęby. Biżuteria w takich miejscach może przyczynić się do ich pękania i kruszenia, np. podczas rozmowy, w trakcie snu bądź spożywania posiłku. Najbardziej narażone są jedynki i dwójki.
Nie można również zapominać o używkach, w tym o papierosach, które mogą mocno wpłynąć na stan naszego uzębienia, ale przede wszystkim o ciężkich narkotykach. Najbardziej niebezpieczna jest metamfetamina, której zażywanie osłabia twardość szkliwa. Staje się miękka, wręcz gąbczasta, a na zewnętrznej powierzchni zębów pojawiają się ciemne przebarwienia (brązowe, szare, czarne). Kończy się to ich kruszeniem, łamaniem, a na końcu samoistnym wypadaniem.
Jak temu zapobiec?
W przypadku używek należy przede wszystkim przestać z nich korzystać – jeśli widzimy, że przez palenie papierosów nasze zęby stają się przeżółkłe i słabe, natychmiast trzeba z nimi skończyć i udać się do dentysty. Stomatolog oceni ich stan i zdecyduje, jak je najlepiej i najszybciej wyleczyć. To samo dotyczy dbania o higienę bądź niedobór witamin – mycie zębów minimum dwa razy dziennie i uzupełniać braki minerałów odpowiednią dietą i suplementami powinno w pewnym stopniu wzmocnić nasze szkliwo i tkankę zębową.
Jeśli chodzi o osoby cierpiące na bruksizm, to leczy się go za pomocą toksyny botulinowej, podawanej w formie zastrzyku w mięśnie skroniowe oraz w przerosłe mięśnie twarzy. Jest to mało bolesny zabieg, w dodatku przeprowadzany po uprzednim znieczuleniu miejscowym. Przeprowadza się go średnio co pół roku, bo tyle mniej więcej utrzymują się efekty.
Artykuł napisany dzięki uprzejmości gabinetu Mój Stomatolog z Poznania.