Jakie objawy daje ropień zęba?

Czym jest ropień zębowy?

Ropień zęba to ostry stan zapalny tkanek znajdujących się wokół wierzchołka korzenia zęba, tworzący patologiczną jamę wypełnioną treścią ropną, czyli gęstym płynem o żółtawym zabarwieniu składającą się z martwych komórek i aktywnych bakterii. Schorzenie tego typu jest powikłaniem po agresywnych lub nieleczonych chorobach zębów i dziąseł. Stanowi też wynik urazów mechanicznych oraz odpowiedź na bodźce termiczne i chemiczne uszkadzające barierę ochronną jamy ustnej. Ropień zęba najczęściej jest powikłaniem próchnicy, w przebiegu której dochodzi do zakażenia miazgi komorowej, czyli naczyń krwionośnych i nerwów w okolicy zęba. Rozprzestrzeniająca się infekcja dociera do kanałów korzeniowych, tkanek okołokorzeniowych i korzeni zęba, powodując niszczenie ich struktur. Miejsce ubytków wypełnia martwica i bakterie. Pojawiają się bolesne i uciążliwe objawy.

Objawy ropnia zęba

Zapalenie ropnia, czyli tkanek okołowierzchołkowych może przebiegać w sposób ostry, połączony z silnymi objawami bądź przewlekły, czyli bezobjawowo lub łagodnie. W procesie rozwoju ropnia zęba wyróżnia się trzy stadia postępu ze względu na zasięg zmian:

  • ropień okołowierzchołkowy, czyli pierwsza faza obejmująca tkanki zewnętrzne w najbliższej okolicy zęba, gdzie w odpowiedzi na infekcję bakteryjną dochodzi do resorpcji blaszki kostnej zębodołu z jednej strony i twardych tkanek korzeniowych z drugiej. Zjawisko rozpoczyna się od dolegliwości bólowych odczuwanych przy ucisku na ząb oraz dyskomfortu nasilającego się po przyjęciu poziomej pozycji, np. w trakcie leżenia. Ból ma charakter pulsacyjny, ciągły i promieniujący w kierunku ucha i skroni. Dolegliwościom towarzyszy uczucie wysadzania zęba z zębodołu, sam ząb może być nieznacznie rozchwiany. Dziąsła otaczające go mogą być zaczerwienione i obrzęknięte w reakcji na zbierającą się ropę powstającą z martwiczej tkanki i licznych bakterii. Często obserwuje się również powiększone węzły chłonne pod żuchwą i na szyi;
  • ropień podokostnowy, czyli druga faza choroby, w której wysięk ropny stopniowo przedostaje się w głębsze struktury – przez tkankę kostną szczęki i żuchwy w kierunku okostnej. Prowadzi do jej odwarstwienia. Objawy na tym etapie to głównie silny ból w okolicy zajętego zęba z tendencją do promieniowania na sąsiednie. Często dolegliwości obejmują połowę twarzy, a nawet głowy. Ból nasila się w nocy i podczas spożywania gorących potraw, z kolei zimne jedzenie łagodzi dolegliwości. Dodatkowo pojawiają się ogólne objawy takie jak gorączka, dreszcze i osłabienie. Ropień zęba można już wyczuć palpacyjnie;
  • ropień podśluzówkowy to ostatnia i najbardziej widoczna od zewnątrz dla pacjenta faza przypadłości. Trzecie stadium choroby charakteryzuje przebijanie się wysięku ropnego przez tkankę kostną, okostną szczęki i żuchwy oraz perforację błony śluzowej jamy ustnej. Następuje zmniejszenie dolegliwości bólowych i pojawienie się obrzęku policzków, warg oraz okolicy oczodołu po zajętej stronie. Przebicie ropnia zęba może powodować dodatkowe objawy w zależności od miejsca przebijania. Kiedy znajduje się on w szczęce, wychodząc na zewnątrz, może przez policzek dostać się do przedsionka jamy ustnej i nosowej, tworząc przetokę na powłoki zewnętrzne ciała. Z kolei zlokalizowany w obrębie żuchwy, dociera nawet do brody.

Przebicie ropnia zęba następuje w miejscu najmniejszego oporu stawianego przez pobliskie tkanki. We wszystkich etapach schorzenie może powodować szczękościsk po zajętej stronie.