Czym są mosty porcelanowe na implantach?

Mosty porcelanowe na implantach stosowane są u osób z brakiem jednego lub kilku zębów. Oprócz tego wyróżnia się także mosty na metalu bądź cyrkonie. W praktyce wykonanie takiego uzupełnienia, wymaga aż trzech wizyt w gabinecie stomatologicznym. Cena końcowa zależy od wielu czynników. Generalnie jednak warto pamiętać, że mosty porcelanowe są bardzo wytrzymałe.

Czym są mosty porcelanowe na implantach i jak wyglądają?

Most porcelanowy to po prostu stałe uzupełnienie protetyczne zakładane trwale na zęby pacjenta. Celem takiego mostu protetycznego jest odbudowa brakującego zęba na skutek założenia połączonych ze sobą koron ceramicznych na zęby, które z luką sąsiadują. Mosty zębowe, w przeciwieństwie do popularnych protez ruchomych, są na stałe przymocowane do zębów filarowych. Nie da się więc ich zdjąć. Tego typu odbudowy protetyczne są przede wszystkim bardzo trwałe. W jamie ustnej wytrzymują wiele lat. Mosty wykonuje się w przypadku braku jednego lub większej ilości zębów. Dodatkowo luka zębowa musi być ograniczona z obu stron zębami, które wykorzystać można jako filary protetyczne. To na nich osadza się most. Co ciekawe, most porcelanowy na zębach, wygląda niemal tak samo jak naturalne zęby.

Rodzaje mostów porcelanowych

Mosty porcelanowe na implantach to nie jedyne rozwiązanie. Oprócz tego stosuje się m.in. mosty metalowe, które wykonywane są ze stopów srebra i złota oraz stali i tytanu. Wykorzystuje się je przede wszystkim przy zębach bardzo zniszczonych i zlokalizowanych raczej z boku. Są to bowiem mosty zdecydowanie najmniej estetyczne, ale za to bardzo trwałe. Mosty porcelanowe na metalu są połączeniem trwałości wspomnianych mostów metalowych i estetyki wykonania mostów ceramicznych. Czasami jednak metal może prześwitywać przy brzegu dziąsła, co daje efekt tzw. szarego zęba. Ciekawym rozwiązaniem stosowanym od jakiegoś czasu są również mosty porcelanowe na cyrkonie. Rdzeń takiego mostu wykonany jest z tlenku cyrkonu posiadającego barwę naturalnego zęba. Dodatkowo jest on bardzo twardy, niemal tak samo jak metal. Z kolei zewnętrzna część mostu pokryta jest porcelaną. Stąd końcowy efekt estetyczny jest doskonały. Takie mosty wykorzystywane są w przypadku ubytków zlokalizowanych w przedniej części jamy ustnej.

Najbardziej cenione są jednak mosty porcelanowe na implantach. Składają się one z dwóch części – implantu będącego śrubą wkręconą w kość wyrostka zębodołowego, a także mostu, który jest widoczny w jamie ustnej. Tego rodzaju mosty sprawdzają się doskonale wówczas, gdy pacjentowi brakuje sporo zębów. Co ciekawe, od pewnego czasu stosuje się także odbudowy typu All on 4. Tym samym na czterech implantach, które rozmieszczone są w szczęce bez zębów, osadzane są mosty typu overdenture. Odbudowują one w praktyce cały łuk zębowy.

W jaki sposób wykonuje się most porcelanowy?

Na ogół w celu wykonania takiego mostu protetycznego, konieczne są minimum trzy wizyty w gabinecie stomatologicznym. Pierwsza wizyta to oczywiście wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Na jego podstawie lekarz może ocenić pozostałe zęby pod kątem ich przydatności jako filarów protetycznych. Potem dentysta, jeśli zakwalifikował pacjenta do leczenia, wykonuje szlifowanie zębów za pomocą wiertła. Musi z każdej strony zęba zebrać 1,5 mm szkliwa. Kolejnym krokiem jest włożeniem między dziąsło i ząb nitki retrakcyjnej. Pozwala ona na wykonanie bardzo dokładnego wycisku zębów. Co ciekawe, wycisk ten jest dwufazowy. Lekarz nakłada na łyżkę wyciskową twardą masę w celu wykonania pierwszego wycisku, a potem wyciąga nitkę, nakłada masę miękką i wykonuje wycisk drugi. Na zęby zakłada się specjalne korony ochronne. Wizyta druga to już przymierzenie struktury mostu, a na trzeciej następuje osadzenie stałego mostka na zęby pacjenta. Tak dzieje się jednak tylko w najprostszych przypadkach. Gdy most osadzany jest na implantach, sama procedura trwa kilka miesięcy. W końcu zakładanie implantów trochę trwa. Poza tym kość i dziąsło muszą zagoić się przed założeniem mostu końcowego. W praktyce trwa to na ogół około ośmiu tygodni.

Ile kosztuje wykonanie mostu porcelanowego na zębach?

W tym przypadku sporo zależy przede wszystkim od materiału, który został wykorzystany oraz od liczby brakujących w jamie ustnej zębów. Mosty metalowe są zdecydowanie najtańsze. Nieco droższe są mosty porcelanowe na metalu. Cenę obliczyć można dopiero po policzeniu wszystkich braków zębowych. Jeśli pacjent nie ma dwóch zębów, trzeba odbudować dwa braki i oszlifować minimum dwa zęby, które sąsiadują z luką. Tym samym trzeba opłacić cztery elementu mostu zębowego. Jak to prezentuje się cenowo? Za każdy element w moście porcelanowym na podbudowie z metalu płaci się średnio około 700 złotych. W przypadku mostów porcelanowych na cyrkonie jest to już około 1500 zł. Przy moście na implantach do ceny trzeba doliczyć dodatkowo także koszt założenia samego implantu (do 3-4 tysięcy złotych za implant). W Polsce Narodowy Fundusz Zdrowia mostów protetycznych nie refunduje. Zakładane są one więc tylko i wyłącznie w prywatnych gabinetach stomatologicznych.

Czy warto zdecydować się na most porcelanowy na implantach?

Wiele osób z brakami w jamie ustnej zastanawia się nad możliwymi rozwiązaniami. Czy mosty porcelanowe na implantach są trwałe i czy warto w nie inwestować? Specjaliści są zdania, że jak najbardziej. Pod względem wytrzymałości mosty protetyczne nie mają sobie równych. Dodatkowo są one bardzo estetyczne. W przeciwieństwie do popularnych od lat ruchomych protez zębowych, nie trzeba się w tym przypadku martwić ewentualnym wypadnięciem mostu z jamy ustnej w czasie jedzenia czy rozmowy. Mosty zębowe są komfortowe w użytkowaniu. Dodatkowo osoba, która je nosi nie musi się stresować. Przy protezach wyciąganych często tak jest, co uprzykrza życie. Za sprawą mostów porcelanowych na implantach pacjenci przez wiele lat mogą cieszyć się ładnym, białym uśmiechem. Niejednokrotnie różnica przed założeniem mostu i po jego założeniu jest ogromna. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie.