Ile Kosztuje Wybielanie Zębów? Jaka metoda jest najlepsza?

Piękne, zdrowe i białe zęby to najlepsza wizytówka człowieka. Niestety, nie każdy może cieszyć się naturalnym, białym odcieniem. Kolor zmienia się, gdy palimy papierosy, jemy słodycze lub pijemy alkohol. Powodów może być znacznie więcej. Problem może pojawić się nawet u osób, które zdrowo się odżywiają, dbają o siebie i o pielęgnację zębów. Poszarzała powierzchnia zębów wygląda nieestetycznie. W takim przypadku zabieg wybielania jest dobrym rozwiązaniem. Ile kosztuje wybielanie zębów? Jaką metodę wybrać?

Jakie są koszty samodzielnego wybielania zębów? 

Jeżeli komuś marzy się bielszy uśmiech, lecz z jakiegoś powodu wstrzymuje się z wizytą w gabinecie dentystycznym – może podjąć próbę samodzielnego wybielania zębów u siebie w domu. Może wykorzystać do tego paski wybielające, specjalny żel lub pastę wybielającą. 

Wybielanie zębów paskami wybielającymi 

Koszt wybielania zębów paskami oscyluje w granicach 100 złotych. W zależności od producenta i od miejsca zakupu, ceny pasków mogą być nieco niższe niż wyższe. Zestawy do samodzielnego wybielania uzębienia są dostępne w aptekach i drogeriach. Zawierają one paski nasączone substancją aktywną. 

Należy nałożyć jeden taki pasek na jeden łuk zębowy i zostawić na około pół godziny. Zabieg ten należy powtarzać dwa lub trzy razy dziennie. Cała kuracja powinna trwać minimum tydzień, maksymalnie do dziesięciu dni. Czas trwania zależy od producenta danych pasków – najlepiej zapoznać się ze szczegółową instrukcją znajdującą się w opakowaniu. 

Codziennie powtarzany zabieg powinien poprawić wygląd zębów. Jest to sposób na rozjaśnienie zębów nawet o trzy tony. Trzeba jednak pamiętać, że samodzielne wybielanie nie zawsze okazuje się skuteczne, a czasami jest wręcz niemożliwe (na przykład w przypadku zębów martwych). 

Wybielanie zębów pastą wybielającą

Jest to zdecydowanie najtańszy wariant – ceny wybielających past do zębów wahają się pomiędzy 10 a 50 złotych. Wykorzystujemy tę metodę samodzielnie, we własnych domach – nie ma więc dodatkowych kosztów wybielania zębów pastą. 

W skład pasty wybielającej wchodzą między innymi: nadtlenek wodoru, tlenek krzemu oraz węglan wapnia. Te substancje mają właściwości wybielające i ścierające. Trzeba uważać, by nie uszkodzić szkliwa zębów przez nadmierne stosowanie pasty. Należy liczyć się z ryzykiem, jakie niesie ze sobą wybielanie zębów w domu. Zawsze trzeba zwracać uwagę na stan jamy ustnej. Jeśli zęby nie są wyleczone lub cierpią na nadwrażliwość – lepiej zrezygnować z samodzielnego wybielania na rzecz gabinetu dentystycznego. 

wybielanie zębów w domu

Ile trzeba wydać na zabieg wybielania zębów w gabinecie dentystycznym? 

Jeśli chodzi o wybielanie zębów u dentysty, cena zabiegu różni się w zależności od wybranej metody i cennika danego specjalisty. Cała seria zabiegów może wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Nie warto jednak kierować się tylko i wyłącznie niską ceną. Lepiej postawić na profesjonalizm i doświadczenie pracowników gabinetów dentystycznych, którzy podczas zabiegów korzystają z materiałów najwyższej jakości. 

Dentysta zazwyczaj przeprowadza od dwóch do czterech zabiegów u jednej osoby. Wiele zależy od wykorzystywanej metody. Podczas gdy jeden zabieg może wynieść około 350 – 400 zł, wybielanie przy pomocy bardziej zaawansowanego sprzętu może być o tysiąc złotych droższe. W przypadku wybielania zębów u dentysty, cena zależy w głównej mierze od zastosowanej metody. 

Koszt laserowego wybielania zębów

W pierwszej kolejności dentysta nakłada na zęby żel z nadtlenkiem wodoru, którego stężenie jest o wiele większe niż w pastach i paskach. Kolejnym krokiem jest aktywowanie substancji czynnej wiązką lasera diodowego. Taki zabieg trwa zazwyczaj między 30 a 60 minut. Za wybielanie laserowe trzeba zapłacić między 600 a 2000 złotych. 

Należy pamiętać, by przez co najmniej dwa tygodnie od zabiegu przestrzegać “białej diety”. Oznacza to unikanie picia kaw, herbat, czerwonego wina. Nie zaleca się także jedzenia buraków, wiśni czy jagód, ponieważ są to produkty barwiące. To, jak długo efekt utrzyma się na zębach, w dużej mierze zależy od dbania o nie po zabiegu. Jeżeli palimy papierosy lub nie usuwamy kamienia nazębnego regularnie, konieczne będzie powtórzenie zabiegu w przeciągu kilku miesięcy. 

Koszt wybielania zębów metodą nakładkową

W niejednym gabinecie stomatologicznym można poddać się takim zabiegom. By efekty były zauważalne, zabieg należy wykonać kilkakrotnie. Podczas pierwszego spotkania, specjalista pobiera wycisk zębów pacjenta, po czym wykonuje specjalne nakładki na zęby. Gdy już są gotowe, pokrywa się je żelem wybielającym. 

Kuracja trwa od dwóch do czterech tygodni, nakładki najczęściej zakładane są na 4 godziny w ciągu doby (można stosować na noc). Rozjaśnianie zębów kontroluje lekarz. Metoda nakładkowa kosztuje średnio od 400 do 800 złotych. Zdecydowanie wymaga samodyscypliny od pacjenta. Jeżeli będzie on stosował się do zaleceń dentysty ze szczególną dbałością – możliwe, że uzyska efekt rozjaśnienia zębów o nawet sześć odcieni. Natomiast jeśli przeprowadzi domową część zabiegu niedbale, efekt z pewnością nie będzie spektakularny. 

Wybielanie lampą emitującą światło niebieskie

Gabinety medycyny estetycznej oraz gabinety stomatologiczne wykorzystują specjalne lampy do rozjaśniania zębów. Tego typu zabiegi przebiegają podobnie do tych z wykorzystaniem lasera (ich ceny również są zbliżone). W pierwszej kolejności dentysta sprawdza stan zębów i określa ich kolor wyjściowy. Następnie przechodzi do właściwej procedury. 

Zabezpiecza dziąsła, by nie miały kontaktu ze specjalnym preparatem wybielającym. Preparat z nadtlenkiem wodoru zostaje aktywowany przez zimne światło. Uzębienie powinno być naświetlane lampą przez kilkanaście minut. Procedura ta jest powtarzana trzykrotnie.Cały zabieg wybielania może trwać od 45 minut do 1,5 godziny. W przypadku takiego zabiegu efekt utrzymuje się zazwyczaj od sześciu do dziewięciu miesięcy. Po tym czasie można powtórzyć zabieg. 

Wybielanie zębów systemem Philips Zoom

Wybielanie zębów systemem Philips Zoom jest w pełni bezpieczne. Można do niej przystąpić, gdy zęby pacjenta są w pełni zdrowe. Składa się ona z czterech piętnastominutowych cyklów, podczas których lampa Philips Zoom ogrzewa i aktywuje żel wybielający, nałożony wcześniej na zęby pacjenta. Dzięki temu, żel wnika w głąb tkanek zębów, co przekłada się na ich rozjaśnienie, często nawet o kilka odcieni podczas jednej wizyty. Do podkreślenia efektu wykorzystuje się wcześniej wspomniane nakładki. Cena wybielania zębów lampą Philips Zoom to 1400 złotych. 

ile kosztuje wybielanie zębów w gabinecie

Podsumowanie

Wybielanie zębów nigdy nie było tak proste i tak łatwo dostępne jak obecnie. Metody wybielania są przeróżne. Efekt jaśniejszego uzębienia można uzyskać chociażby z wykorzystaniem żelu, wspomagając się nakładkami, czy też specjalną lampą. Możliwe jest zarówno przeprowadzanie domowych zabiegów wybielających, jak i korzystanie z usług stomatologa. Koszt wybielania zębów zależy od wielu czynników – od miejsca i metod wybielania, oraz od materiałów wykorzystanych do zabiegów. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, ponieważ piękne, białe zęby to niezwykle ważny element wizerunku.