Czy wybielanie zębów może być szkodliwe?

Po co chodzić do dentysty, skoro można zająć się wybielaniem zębów na własną rękę? W drogeriach i aptekach można znaleźć wiele produktów wybielających zęby, zaczynając od past, płukanek, a kończąc na lakierach i paskach wybielających. Wszystko wydaje się możliwe, jednak do takich czynności należy podchodzić z dużą ostrożnością, ponieważ istnieje ryzyko, że w taki sposób można łatwo zaszkodzić swoim zębom.

Wybielanie zębów – powikłania

Każdy, kto planuje wybielić zęby samodzielnie,powinien zastanowić się, jakie metody wybielania zębów są dostępne i które zęby faktycznie nadają się do wybielania? Do wybielania zębów używane są substancje toksyczne. Dlatego oczywiste jest, że kontakt z tymi substancjami może prowadzić do komplikacji. Z reguły jednak powikłania te są łagodne (zwiększona wrażliwość zębów, suchość w ustach). Istnieją jednak wyjątkowe przypadki, w których wybielanie prowadzi do rozpadu korzeni zębów. Mowa o takich skutkach ubocznych, jakimi są:

  • degradacja korzeni zębów,
  • wrażliwość pozabiegowa,
  • czułość śródoperacyjna,
  • odwodnienie jamy ustnej.

Wybielanie zębów – nie wszystkie zęby są odpowiednie

Zęby z wypełnieniami, licówkami, koronami itp. Pod żadnym pozorem nie powinny być wybielane, ponieważ ciała obce nie mogą zmienić koloru. Po wybieleniu pozostałych zębów uzupełnienia pozostają w uzębieniu jako brzydkie, ciemne obszary, a następnie należy je usunąć i zastąpić nowymi materiałami. Na przykład często pacjent zapomina o wypełnieniach, które dentysta mógł używać wiele lat temu. Dlatego każdej osobie zainteresowanej wybielaniem należy podczas kolejnej wizyty u dentysty poinformować, czy do takiego zabiegu nadają się własne zęby. Na przykład pojedyncze ciemne zęby zwykle odnoszą się do martwego zęba, który może zostać wybielony tylko przez dentystę (technika wybielania metodą chodzenia).

Czy wybielanie zębów w domu to dobry pomysł?

Produkty dostępne bez recepty do wybielania w domu są znacznie słabsze. W przypadku nieprawidłowego stosowania dziąsła mogą zostać podrażnione. A wybielające pasty do zębów często atakują szkliwo zębów. Wynika to z zawartych w nich substancjach ściernych. Zanim zdecydujesz się na wybielanie zębów w domu, skonsultuj to ze stomatologiem.