Bruksizm

Bruksizm, bo tak nazywa się zgrzytanie zębami, dotyka nas szczególnie w nocy. Choroba ta jest związana z zaburzeniami ruchowymi, które występują w trakcie snu i jest niebezpieczna szczególnie dla zębów. Występuje przeważnie u dzieci, ale nie jest obca osobom w każdym wieku. Wiele osób boryka się z tymi dolegliwościami i nawet nie ma pojęcia, że jest to choroba.

Objawy i skutki bruksizmu

Zęby są tak mocno zaciskane i ścierane, bez wiedzy pacjenta, że może dojść do ich uszkodzenia. Może też dojść do uszkodzenia układu ruchowego narządu żucia. To, co dzieje się w wyniku choroby, w początkowym stadium doprowadza nie tylko do rozchwiania zębów w żuchwie i szczęce, pękania szkliwa, starcia i zniszczenia koron zębów. Skurcz mięśni odpowiadających za zaciskanie ust powoduje również skurcz mięśni odpowiadających za otwieranie jamy ustnej.

Dalej występują stany zapalne w tych miejscach, a kolejny etap to zmiany zwyrodnieniowe w stawach skroniowo – żuchwowych. Następstwa tych zmian zwyrodnieniowych mogą być bardzo bolesne, dają odczucia bolesności takie jak w stanach chorobowych uszu, ból może obejmować nawet połowę głowy. Ponadto prowadzi do ograniczenia ruchów stawach skroniowo-żuchwowych. Może doprowadzić także do przewlekłego bólu głowy, który towarzyszy choremu już od razu po przebudzeniu. Napięcie mięśni żwaczy w czasie epizodu bruksizmu jest niezwykle silne.

Przyczyny bruksizmu

Nieznana jest do końca przyczyna tej choroby, ale zaliczono ją parasomnii, czyli zaburzeń snu. Diagnozuje się, że przyczyny mogą leżeć po stronie układu nerwowego:

  • nerwica
  • stres i nadmierna wrażliwość na stres nagromadzony w ciągu dnia i dający upust w nocy, w trakcie snu, w pierwszym i drugim stadium snu – NREM
  • osobowość lękowa
  • nieprawidłowe działanie ośrodków korowych i podkorowych mózgu, które regulują ruchy żuchwy

Inne przyczyny bruksizmu

  • wady zgryzu
  • czasem obecność owsików
  • uwarunkowanie genetyczne

Leczenie bruksizmu

Leczenie jest trudne, należy oczywiście zacząć od wizyty u stomatologa, czy ortodonty, który pomoże skorygować wady zgryzu oraz wykona wycisk na szynę relaksacyjną (odciążającą) – szyna wykonana jest przez protetyka i zakładana na górne zęby na noc. Szyna niweluje tylko skutki bruksizmu, a nie leczy jego przyczyn.

Wskazana jest psychoterapia i farmakologia zlecona przez psychiatrę celem uodpornienia reakcji pacjenta na stres, leki zmniejszające napięcie mięśni.

Diagnostyka bruksizmu

Bardzo rzadko sam pacjent jest w stanie skojarzyć objawy z przyczyną i choroba może być wykryta przez doświadczonego stomatologa w trakcie wizyty stomatologicznej, z powodu przeglądu lub dolegliwości zębów.

Może też być zdiagnozowana przez laryngologa, jeżeli zwrócimy się do niego z bólami uszu. Nie wolno bagatelizować problemu zgrzytania zębami, ponieważ niesie ono niekorzystne skutki dla zdrowia osoby dotkniętej schorzeniem, a ponadto może być uciążliwa dla partnera tej osoby (może go budzić w nocy).