Co trzeba wiedzieć o leczeniu kanałowym?
Zawartość podstrony
Pomimo stale rosnących standardów związanych z jakością wykonywanych operacji leczenia kanałowego na całym świecie, całkiem sporo osób wciąż może posiadać wątpliwości wobec tego rodzaju zabiegu. Często także takie osoby nie do końca posiadają pełną wiedzę na ten temat i bezpodstawnie się obawiają różnorodnych konsekwencji wynikających z przeprowadzenia takiego leczenia kanałowego. Nawet jeżeli ząb, który polega takiej operacji jest niepełnowartościowy lub nawet w znacznej mierze martwy, jest on wciąż warty próby odratowania niżeli całkowitego usunięcia i zastąpienia go zamiennikiem.
Jakie informacje zatem warto jest wiedzieć przed wykonaniem zabiegu leczenia kanałowego oraz z czym potrafi się wiązać taka operacja? Odpowiedzi na te pytania oraz inne zagadnienia z nimi związane znajdziecie już w naszym artykule.
Jak wygląda budowa zęba oraz z czym wiąże się jego stan, przez który należy wykonać leczenie kanałowe?
Zasadniczo dla lepszego i bardziej klarownego zrozumienia całej procedury zabiegu leczenia kanałowego powinno się również wiedzieć o detalach związanych z samą budową zęba. Struktura omawianego zęba składa się z kilku warstw ,wśród których wyróżniamy szkliwo, zębinę oraz miazgę. Podczas potencjalnego zabiegu leczenia kanałowego to właśnie miazga jest całkowicie usuwana z zęba, gdyż to z jej względów odczuwamy zazwyczaj dyskomfort. W przypadku takiej operacji pusta przestrzeń w zębie zostaje dokładnie zdezynfekowana, a następnie szczelnie wypełniona właściwymi materiałami.
Miazga sama w sobie jest wysoce unerwioną oraz unaczynioną tkanką, której zadaniem jest dostarczanie substancji odżywczych oraz tlenu do zęba. Wstępnie to właśnie ona chroni ząb przed wszelkimi infekcjami, ale ze względu na swoje bogate unerwienie także odbiera wszystkie bodźce, które mogłyby świadczyć o potencjalnych uszkodzeniach i niechcianych ingerencjach w budowę zęba. Z tej samej racji przy jedzeniu lodów odczuwalny impuls w zębie powstaje właśnie przez to jak działa miazga wewnątrz zęba. Natomiast jeżeli dokonamy już zabiegu leczenia kanałowego na zębie, czyli usuniemy z niego miazgę znajdującą się wewnątrz, takich reakcji w stosunku do lodu w przypadku tego jednego poszczególnego zęba nie będziemy już więcej odczuwać.
Często, aby sprawdzić autentyczna sprawność miazgi w zębie, dość powszechnie stosowaną metodą jest odczuwalny test termiczny. Sposób ten ściśle polega na przyłożeniu ciepłego lub zimnego preparatu do szkliwa zęba. Przeprowadzając ten drobny eksperyment, jesteśmy w stanie określić, czy czasem dany ząb nie jest już martwy w środku. Jeżeli faktycznie żab byłby już martwy, to nie poczujemy wtedy żadnego bodźca pochodzącego z miazgi w środku zęba, natomiast jeśli z jakiegokolwiek powodu wewnątrz zęba znajdowałaby się jakaś infekcja, wtedy odczujemy znacząco przedłużający się ból, nawet jeśli ząb zostałby potraktowany preparatem nie dłużej niż sekundę. Symptom ten jest o tyle ważny do określenia, że pozwala nam odróżnić dysfunkcje od poprawnie funkcjonującego zdrowego zęba, który w tym przypadku odpowiednio do czasu przyłożenia preparatu odczuwałby właściwy bodziec ze środka zęba.
Jakie mogą być konsekwencje nieleczenia infekcji oraz zakażeń zęba?
Pomimo że miazga w środku zęba sama w sobie ma za zadanie ochronę zęba przed infekcjami, zdarza się jednak, że ona sama może zacząć się podlegać własnemu zakażeniu. Tego rodzaju przypadki najczęściej mają miejsce wtedy, gdy ząb jest w jest uszkodzony lub posiada w sobie ubytek, który nie został wyleczony wystarczająco szybko. Taka sytuacja w dużej mierze wiąże się z przedostawaniem się bakterii poprzez szkliwo, zębinę, aż do centralnej części zęba, czyli miazgi. W znacząco większej ilości przypadków natychmiast odczuwalny będzie głęboki oraz przewlekły ból spowodowany przez narastający wewnątrz zęba stan zapalny. Są jednak przypadki, w których ból nie jest wysoce dokuczliwy, aczkolwiek trwa przez znacząco wydłużony okres czasu. W jeszcze rzadszych sytuacjach ból potrafi się w zupełności nie ujawnić pomimo dogłębnej obecności stanu zapalnego w środku zęba.
W żadnym wypadku nie należy lekceważyć tego typu objawów. Jeżeli tylko poczujemy cokolwiek niepokojącego w naszej jamie ustnej, powinniśmy się jak najprędzej zapisać na wizytę u dentysty, nawet jeżeli wymagałoby to zakupienia prywatnej wizyty. Jest to o tyle ważna do zrealizowania sprawa, gdyż w bardzo niewielkim odstępie czasu może nagle dojść do wytworzenia się ropienia, przetoku, torbieli, zapalenia kości, zapalenia okostnej lub zakażenia tkanek ściśle okołozębnych. Ponadto, jeżeli wystarczająco szybko nie zdążymy wyleczyć miazgi w środku zęba, dostanie się bakterii do układu krwionośnego, może nam zagrozić kłębuszkowym zapaleniem nerek, zapaleniem mięśnia sercowego, sepsą oraz nawet ropniami powstającymi wewnątrz mózgu. W trosce swój dobrobyt oraz własne zdrowie nie zwlekajmy z tego typu leczeniem, zanim będzie już za późno.