Botoks – w końcu skuteczny sposób na usuwanie zmarszczek mimicznych

Chcesz pozbyć się zmarszczek mimicznych? Teraz możesz skorzystać z profesjonalnego zabiegu medycyny estetycznej – botoksu.

Oznaki starzenia to dla wielu osób defekt kosmetyczny. Największym problemem stają się wtedy zmarszczki mimiczne, które pojawiają się jako efekt ruchu mięśni twarzy. Przez długi czas nie było żadnego skutecznego sposobu na usunięcie tego typu zmarszczek. Teraz jednak można skorzystać ze skutecznego zabiegu medycyny estetycznej – to botox (botoks), czyli toksyna botulinowa.

Usuwanie zmarszczek z wykorzystaniem botoksu jest obecnie dostępne w niemalże każdym gabinecie medycyny estetycznej. Co warto wiedzieć na temat tego typu zabiegu?

Z tego artykułu możesz dowiedzieć się:

 • Czym jest botox (botoks)?
 • Jakie działanie posiada toksyna botulinowa?
 • Jakie są wskazania do wykonania botoksu?
 • Jak przebiega zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej?
 • Jakie efekty daje botox?
 • Jakie są przeciwwskazania do botoksu?
 • Gdzie najlepiej wykonać botox?

Czym jest botox (botoks)?

Substancja określana jako botox, w spolszczonej pisowni także botoks, to handlowa nazwa toksyny botulinowej, czyli jadu kiełbasianego. To produkowana przez bakterie jadu kiełbasianego Clostridium botulinum toksyna, która zaliczana jest do jednych z najbardziej niebezpiecznych na świecie – powoduje zablokowanie pracy mięśni.

Botox ze względu na swoje działanie znalazł jednak zastosowanie w medycynie. Badacze odkryli, że jego niewielkie, kontrolowane dawki pozwalają na regulowanie ruchomości mięśni, a tym samym niwelowanie ich nadmiernych skurczów.

Z tego też względu toksyna botulinowa skutecznie sprawdza się w niwelowaniu różnego rodzaju dolegliwości – od kurczu powiek i zeza, poprzez nadmierną spastyczność mięśni, a skończywszy na nadpotliwości oraz na ciężkich przypadkach migreny.

Także botoks rekomendowany jest jako skuteczny sposób na usuwanie zmarszczek, a w szczególności zmarszczek mimicznych. Jak toksyna botulinowa wpływa na widoczność tego typu oznak starzenia?

Jakie działanie posiada toksyna botulinowa?

Jak wspomniano wcześniej, botox powoduje zaburzenie pracy mięśni poprzez zaburzenie syntezy acetylocholiny. Działanie toksyny botulinowej polega na trwałym połączeniu się tej toksyny płytką nerwowo-mięśniową, co skutkuje w porażeniu skurczu mięśnia.

Toksyna botulinowa ma działanie trwałe, ale z czasem dochodzi do odbudowy połączeń nerwowo-mięśniowych, dlatego też ruch mięśnia zostaje przywrócony.

Taka właściwości botoksu spowodowała, że jest on także bardzo skuteczny jako sposób na usuwanie zmarszczek mimicznych, czyli tych, które powstają na twarzy wskutek ruchu mięśni.

Zmarszczki mimiczne są trudne w usuwaniu z wykorzystaniem kosmetyków i zabiegów kosmetycznych, ponieważ nie docierają one aż do źródła problemu – warstwy mięśniowej. Taką zdolność posiada jednak botox, który powoduje zmniejszenie lub całkowite usunięcie zmarszczek mimicznych.

Botoks to obecnie najskuteczniejsza metoda na usuwanie zmarszczek pochodzenia mimicznego. Kiedy warto zdecydować się na ten zabieg?

Jakie są wskazania do wykonania botoksu?

Toksyna botulinowa to sprawdzony wybór dla osób, które pragną pozbyć się zmarszczek mimicznych. Dzięki swojemu działaniu substancja ta szybko niweluje te oznaki starzenia i powoduje, że skóra wygląda na zrelaksowaną i młodszą.

Botox może być stosowany zarówno na skórze młodszej, jak również dojrzałej – u kobiet oraz u mężczyzn. Jaki zmarszczki potrafi niwelować?

Wskazania do wykonania botoksu:

 • zmarszczki pod oczami
 • kurze łapki
 • lwia zmarszczka między brwiami
 • zmarszczki poprzeczne czoła
 • zmarszczki palacza wokół ust
 • zmarszczki królicze przy nosie

Wobec tego toksyna botulinowa pozwala na usuwanie zmarszczek w różnych partiach twarzy. W przypadku, gdy towarzyszą im dodatkowo inne oznaki starzenia – opadanie owalu twarzy czy wiotkość skóry, do zabiegu może być zastosowany także kwas hialuronowy, który posiada działanie wypełniające i nawilżające.

Warto także zaznaczyć, że botoks w medycynie estetycznej posiada także inne zastosowania – pozwala na leczenie nadpotliwości, leczenie szczękościsku, leczenie migreny.

Jak przebiega zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej?

Usuwanie zmarszczek z użyciem toksyny botulinowej jest małoinwazyjne i bezpieczne – to alternatywa dla chirurgicznego liftingu twarzy. Zabieg nie wymaga żadnego przygotowania ze strony pacjenta, a także specjalnej rekonwalescencji.

Procedura rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej wykonującym zabieg. Po omówieniu oczekiwanych wyników oraz ewentualnych przeciwwskazań można przystąpić do wstrzyknięcia odpowiedniej ilości botoksu.

Do zabiegu stosuje się bardzo cienkie igły, dlatego też najczęściej nie jest konieczne znieczulenie. Dla większego komfortu można zastosować znieczulenie z użyciem specjalnego kremu.

Całkowity czas trwania zabiegu z użyciem botoksu to od około 15 do 30 minut w zależności od wielkości obszaru poddawanego zabiegowi.

Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się niewielkie zaczerwienienie, obrzęk czy siniaki w miejscu wstrzyknięcia toksyny botulinowej.

Zalecenia pozabiegowe:

 • do 24 godzin po zabiegu nie należy spożywać alkoholu
 • w kilka dni po zabiegu nie należy dotykać, masować okolicy wstrzyknięcia botoksu
 • w kilka dni po zabiegu nie należy podejmować znacznej aktywności fizycznej
 • do 2 tygodni po zabiegu nie należy ogrzewać okolicy zabiegowej, także podczas opalania się, korzystania z solarium, sauny

Jakie efekty daje botox?

Botox jest bardzo skuteczny w niwelowaniu zmarszczek mimicznych. Efekty nie są jednak widoczne od razu – pierwsze zmiany można zauważyć po około 3-4 dniach od wstrzyknięcia botoksu. Pełne rezultaty można jednak dostrzec po około 7-14 dniach.

Prawidłowo przeprowadzony zabieg nie daje „efektu maski”, dlatego też nie powoduje on nienaturalnego wyglądu twarzy.

Zmarszczki pozostają niewidoczne przez okres od około 4 do 6 miesięcy. Czas ten zależny jest od indywidualnych predyspozycji, dlatego u niektórych pacjentów jest krótszy, a u innych dłuższy. Po tym czasie połączenia nerwowo-mięśniowe zaczynają się odnawiać, dlatego też zmarszczki znów zaczynają być widoczne. W takim przypadku zabieg można wykonać kolejny raz.

Warto wskazać, że kolejne zabiegu usuwania zmarszczek z użyciem botoksu pozwalają na osiągnięcie dłuższego okresu utrzymywania się efektów, dlatego też zastrzyki można wykonywać wtedy rzadziej.

Jakie są przeciwwskazania do botoksu?

Medycyna estetyczna to małoinwazyjne, bezpieczne zabiegi, niemniej jednak posiadają one również określone przeciwwskazania.

Przeciwwskazania do iniekcji z toksyny botulinowej:

 • uczulenie na składniki preparatu
 • ciąża i karmienie piersią
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, w tym choroby miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona
 • miejscowe infekcje i uszkodzenia skóry
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • stosowanie leków obniżających krzepliwość krwi, w tym aspiryny
 • stosowanie innych leków, w tym między innymi wybranych antybiotyków

Gdzie najlepiej wykonać botox?

Obecnie toksyna botulinowa jest bardzo popularna i zabieg z jej wykorzystaniem dostępny jest w wielu gabinetach i klinikach medycyny estetycznej.

Zabiegu nie powinniśmy wykonywać poza tego typu firmami – usuwanie zmarszczek przeprowadzone przez niewykwalifikowaną osobę, w niehigienicznych warunkach może doprowadzić do poważnych skutków ubocznych.

Cennik zabiegu zależny jest od wielkości wybranego obszaru, a także indywidualnej polityki cenowej gabinetu. Najczęściej ceny za botox rozpoczynają się od około 800 złotych.

Usuwanie zmarszczek z użyciem toksyny botulinowej w mieście Kraków oferuje gabinet Cliniqmed. To tu można skorzystać z zabiegu przeprowadzonego przez specjalistów w dziedzinie medycyny estetycznej – bezpiecznie i skutecznie.

Więcej informacji dotyczących botoksu można uzyskać na stronie internetowej gabinetu Cliniqmed pod adresem: https://cliniqmed.pl/aktualnosci/botoks-nie-taki-straszny-jak-go-maluja/.

Podsumowując, usuwanie zmarszczek z użyciem botoksu to obecnie najskuteczniejsza metoda na odmłodzenie twarzy – dzięki niej można skutecznie zniwelować zmarszczki mimiczne i cieszyć się efektem nawet przez pół roku!