Urazy torebki stawowej – leczenie

Torebka stawowa to łącznotkankowa struktura, która stanowi osłonę stawu i pokrywa łączące się ze sobą powierzchnie kości. Zbudowana jest z dwóch warstw: zewnętrznej – grubej, zbudowanej z włókien kolagenowych, oraz wewnętrznej – cienkiej, wytwarzającej maź, która wypełnia jamę stawową. Dzięki torebce stawowej zachowana jest stabilność stawu, przyczepność powierzchni stawowych względem siebie oraz zmniejszone tarcie podczas wykonywania ruchów. W przypadku uszkodzenia torebki stawowej może dojść do utraty jednej z tych funkcji, które może być przejściowe lub trwałe, dlatego bardzo ważne jest wczesne wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jak rozpoznać uraz torebki stawowej?

Urazy torebki stawowej można podzielić w zależności od stopnia jej uszkodzenia na kilka rodzajów: lekki, umiarkowany i ciężki. Jeżeli torebka została jedynie naciągnięta, objawy nie będą bardzo nasilone. Wśród nich może pojawić się:

  • ból,
  • obrzęk,
  • ograniczenie ruchomości,
  • wzmożona ciepłota w miejscu urazu.

Znacznie silniejsze mogą być dolegliwości w przypadku naderwania torebki stawowej. W tym przypadku może pojawić się wylew krwi pod skórą, silny ból, a w późniejszym etapie pewna niestabilność stawu. Najcięższym uszkodzeniem jest całkowite rozerwanie torebki stawowej, podczas którego zwykle występuje znaczny problem z poruszaniem się, duża niestabilność stawu i silne dolegliwości bólowe.

Jak leczyć urazy torebki stawowej?

W przypadku gdy doszło do urazu, najlepszym wyjściem będzie zgłoszenie się do lekarza, który zbada staw i zleci wykonanie badań obrazowych (USG lub RTG). Postępowanie w przypadku urazu torebki stawowej będzie zależało od stopnia jej uszkodzenia.

W przypadku niewielkich urazów, np. pęknięcie lub naderwanie torebki stawowej, zwykle wystarczające jest leczenie w warunkach domowych. Sprawdzą się tutaj: odciążenie, unieruchomienie (na 3-4 dni) oraz uniesienie kończyny w celu zmniejszenia obrzęku. Dodatkowo miejsce, w którym doszło do urazu, należy schładzać, wykorzystując do tego lód zawinięty w ręcznik (co zapobiegnie powstaniu odmrożenia). Miejscowo można również stosować preparaty przeciwbólowe, przeciwzapalne i zmniejszające obrzęk, o czym więcej tutaj: https://diprilif.pl/.

Przy cięższych urazach torebki stawowej, zwłaszcza gdy występuje obszerny krwiak i masywny obrzęk, konieczne może być unieruchomienie stawu przy użyciu opatrunku gipsowego lub ortezy na okres od 3 do 4 tygodni. W tym czasie można stosować również krioterapię, która zmniejsza stan zapalny w miejscu urazu, i leki przeciwobrzękowe.

Całkowite rozerwanie torebki stawowej najczęściej wymaga leczenia operacyjnego, co pozwala na zespolenie uszkodzonych tkanek i odtworzenie prawidłowej budowy stawu. W tym przypadku kończyna zwykle unieruchamiana jest na okres 4-6 tygodni.

Bardzo ważnym etapem, który jest konieczny w każdej z powyższych metod leczenia, jest stopniowe przywracanie sprawności stawu w postaci rehabilitacji. Usprawnianie ruchowe obejmuje ćwiczenia rozciągające, izometryczne i poprawiające stabilność stawu, które powinny być indywidualnie zlecone przez fizjoterapeutę. Dobre efekty dają również zabiegi z zakresu fizykoterapii w postaci: krioterapii, terapii ultradźwiękowej czy jonoforezy.