Artroskopia kolana

Artroskopia kolana wykonywana przez ortopedę to jeden z częściej wykonywanych zabiegów tą metodą.

Stawy kolanowe

Stawy kolanowe są jednymi z najbardziej obciążonych stawów w ciele człowieka. W  wyniku uszkodzenia chrząstki stawowej dochodzi do choroby zwyrodnieniowej stawów objawiającej się między innymi silnymi dolegliwościami bólowymi, narastaniem ograniczenia funkcji ruchowych, zesztywnieniem oraz widocznym zniekształceniami. Wczesne rozpoznanie daje możliwość leczenia, które poprawia funkcjonowanie stawu kolanowego a tym samym jakość życia. Po zabiegu artroskopii stawu kolanowego chory odczuwa mniejszy ból, może żyć aktywnie i jest mniej zależny od osób trzecich.

Artroskopia stawu kolanowego

Jest to jeden z zabiegów najczęściej wykonywanych tą metodą w przypadku urazu kolana. Może być to metoda główna lub dodatkowa przy leczeniu następujących schorzeń:

  • uszkodzenie więzadła pobocznego strzałkowego (LCL)
  • uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego (PCL)
  • uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL)
  • uszkodzenie więzadła pobocznego piszczelowego (MCL)
  • inne urazy stawu kolanowego (uszkodzenie łąkotki)
  • choroby błony maziowej
  • stany zapalne kolana
  • obce ciała wewnątrz stawu
  • choroby chrząstki stawowej
  • wysięki stawu kolanowego

Po zabiegu noga może być unieruchomiona nawet na 2 doby, ale w tym czasie trzeba zginać nogę w stawie biodrowym i wykonywać ćwiczenia izometryczne oraz przeciwzakrzepowe. Przed zabiegiem artroskopii kolana chory musi nauczyć się chodzić o kulach, ponieważ w drugim lub trzecim dniu po operacji powinien zacząć chodzić (zależy to od decyzji lekarza). W trzecim lub czwartym dniu chory jest wypisywany do domu i kontynuuje rehabilitację oraz samodzielne ćwiczenia, które powinien poznać w szpitalu.

Artroskopia może być również stosowana tylko jako metoda diagnostyczna, ale przy prawidłowym rozpoznaniu można jednocześnie wykonywać niezbędne zabiegi. Artroskopia zwykle przyspiesza zużywanie się chrząstki, dlatego zabiegi powtarza się co kilka lat.

Plusem tej metody jest szybsze gojenie i to, że jest to metoda znacznie mniej inwazyjna od normalnej operacji. Można ją stosować tylko w określonych przypadkach, a o jej zastosowaniu decyduje lekarz specjalista. Bardziej zaawansowane stadia choroby zwyrodnieniowej stawów niestety wymagają operacji o większym zakresie. Artroskopia stawu kolanowego sprawdza się jako metoda leczenia wszelkiego rodzaju urazów u sportowców. Dzięki metodzie artroskopowej nie rozcina się rozlegle innych tkanek, szybciej można zacząć rehabilitację i jest ona konieczna w mniejszym zakresie – możliwy jest szybszy powrót do uprawiania sportu.