Badanie rezonansem magnetycznym – dlaczego nie należy się go obawiać

Gdy lekarz rodzinny lub lekarz prowadzący zlecą wykonanie badania rezonansem magnetycznym w celu pogłębienia diagnostyki, większość pacjentów zazwyczaj ma złe myśli przed oczami. Co jeżeli badanie wykaże poważne nieprawidłowości w obrębie organizmu? A co jeżeli ta informacja zmieni życie pacjenta? Mimo takich dylematów, na badanie rezonansem magnetycznym należy udać się bez chwili zwłoki. Wczesna diagnostyka obrazowa pozwala na wykrycie w dobrym momencie zmian i nieprawidłowości w organizmie. Jest też podstawą do późniejszego wdrożenia skutecznego i dobrze dobranego leczenia. Jeśli stoisz właśnie przed koniecznością wykonania badania rezonansem magnetycznym, koniecznie sprawdź co należy wiedzieć przed udaniem się do przychodni. Po lekturze tego tekstu, zostaniesz utwierdzony w przekonaniu, że badania rezonansem magnetycznym nie należy się obawiać. Wykonaj swoje badanie szybko i sprawnie, dzięki nowo zdobytej wiedzy.

Badanie rezonansem magnetycznym – przygotowanie 

Już sama wiedza o prawidłowym przygotowaniu się do badania rezonansem magnetycznym pozwala zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Ponadto, świadomy pacjent to pewniejszy siebie pacjent i taki, który szybciej wraca do zdrowia. Przed badaniem rezonansem magnetycznym nie należy nic jeść na 3 godziny przed i nic pić na godzinę przed. Fakt ten należy potwierdzić podczas rejestracji w wybranej placówce diagnostyki obrazowej. Pacjenci, którzy na stałe przyjmują jakieś leki powinni je przyjąć tak jak zawsze. 

Przy stawieniu się na badanie rezonansem magnetycznym należy mieć przy sobie komplet niezbędnych dokumentów tj. dowód osobisty, skierowanie na badanie (jeżeli wykonywane jest na NFZ), wyniki wcześniejszych badań oraz zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do badań. 

Podczas badania nie istnieje konieczność rozbierania się, jednak warto wybrać takie ubranie, które będzie wygodne dla pacjenta i pozbawione metalowych elementów takich jak guziki, pasek, zegarek, biżuteria i inne. Bezwzględnie należy przestrzegać zasady nie wnoszenia do pomieszczenia badania urządzeń elektronicznych i kart magnetycznych. Samo badanie nie wywołuje dyskomfortu i trwa od 20 do 60 minut w zależności od obszaru ciała poddawanemu badaniu. Na badanie rezonansem magnetycznym nie wolno przychodzić z marszu, należy wcześniej skontaktować się z rejestracją wybranej placówki w celu ustalenia terminu badania.

Konieczność przeprowadzenia badania rezonansem magnetycznym pojawia się zazwyczaj nagle i jest pilna. Jeżeli nie masz zbyt wiele czasu na znalezienie dobrej placówki w której wykonasz badanie rezonansem magnetycznym, koniecznie odwiedź Tomma Pracownię Diagnostyki Obrazowej: https://tomma.com.pl/badanie/rezonans-magnetyczny/. Tomma świadczy usługi na terenie całego kraju, dzięki czemu badanie rezonansem magnetycznym wykonasz zarówno w większych jak i mniejszych miejscowościach, blisko Twojego domu. Tomma to zaufana placówka diagnostyki obrazowej, która działa na rynku usług medycznych w Polsce już od wielu lat. Dzięki najnowocześniejszej aparaturze i wysokich kwalifikacjach pracujących tam lekarzy, możesz być pewien, że udając się na badanie rezonansem magnetycznym do wybranej placówki Tomma, będziesz w rękach specjalistów. Tomma to nie tylko rezonans magnetyczny, ale także inne badania z zakresu diagnostyki obrazowej takie jak tomografia komputerowa czy RTG. Niezależnie od tego czy posiadasz skierowanie na badanie rezonansem magnetycznym, czy chcesz wykonać je prywatnie, w placówkach Tomma zawsze otrzymasz fachową pomoc. Sprawdź na stronie internetowej gdzie znajduje się najbliższa Ciebie placówka Tomma. Wykonaj badanie w komfortowych warunkach, a do tego szybko i sprawnie. Przekonaj się jak to działa w praktyce.