Zielone upławy – czy świadczą o grzybicy? Sprawdź, co mogą oznaczać!

Upławy, w zależności od koloru i konsystencji, mogą być niegroźnym objawem lub sygnalizować poważne zaburzenia zdrowotne narządów rodnych u kobiety. Skąd biorą się zielone upławy? Jak wygląda prawidłowa wydzielina z pochwy? Czy zielone upławy w ciąży są zagrożeniem dla płodu i wymagają konsultacji lekarskiej?

Zielone upławy – jak wygląda prawidłowa wydzielina z pochwy?

Wiele kobiet zastanawia się, jak powinna wyglądać prawidłowa wydzielina z pochwy? Otóż wydzielina z dróg rodnych pojawia się po raz pierwszy u dziewcząt w okresie dojrzewania (tzw. fluor pubertalis), ma lekko kwaśny odczyn (pH 3,8–4,5) i jednolitą, przezroczystą lub białawą konsystencję. Zmienia się nieco wraz z fazami cyklu menstruacyjnego (stężeniem estrogenu i progesteronu), co jest naturalnym zjawiskiem:

  • w okresie okołoowulacyjnym śluz śluzówkowy jest śliski, przejrzysty, ciągnący się, kleisty, występuje uczucie wilgotności w pochwie;
  • w okresie poowulacyjnym śluz jest gęsty, mętny i nieprzejrzysty, może być białawy, występuje uczucie suchości w pochwie.

Natomiast, jeśli pacjentka czuje nieprzyjemną woń z okolic intymnych, a wydzielina nie jest przejrzysta lub biała i ma wyraźnie niejednolitą np. grudkowatą konsystencję – prawdopodobnie oznacza to, że rozwija się infekcja, zwłaszcza, jeśli pojawiają się też zielone upławy. Pacjentki odwiedzające gabinet ginekologiczny powinny wiedzieć, co mogą oznaczać zielone upławy z pochwy.

O czym świadczą zielone upławy?

Zielone upławy mogą być symptomem zakażenia:

  • pierwotniakowego (np. pasożytem rzęsistkiem pochwowym Trichomonas vaginalis),
  • bakteryjnego (np. bakteriami Staphylococcus epidermidis, Gardnerella vaginalis, Peptostreptococcus).

Jeśli przyczyną zielonych upławów jest rzęsistkowica (choroba przenoszona drogą płciową), kobieta odczuwa bolesne parcie na mocz, świąd sromu i pieczenie w cewce moczowej, bóle w podbrzuszu. Wydzielina jest wtedy pienista i obfita. Typowym objawem jest też bardzo nieprzyjemny, cuchnący zapach z pochwy i częste oddawanie moczu w małych ilościach.

Natomiast, jeżeli czynnikiem sprawczym upławów o zielonym zabarwieniu są bakterie – może świadczyć to o powszechnie występującej dolegliwości dróg rodnych o nazwie waginoza bakteryjna (BV). Szczególnie jeśli zauważalne są symptomy, takie jak cuchnący zapach z pochwy, świąd i zaczerwienienie sromu.

Zielone upławy przed porodem

Oczywiście obecność zielonych upławów nie zawsze jest oznaką infekcji pochwy. Obfite, bezwonne, zielone upławy mogą zwiastować poród. Są to sączące się zielone wody płodowe, które powinny skłonić kobietę do natychmiastowej wizyty w szpitalu (dowodzą o oddaniu smółki przez płód). Z pewnością nie wolno bagatelizować tego objawu, zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciąży. 

Jak leczyć zielone upławy?

Terapia lecznicza zależy od rozpoznania przyczyny zielonych upławów. W przypadku stwierdzenia waginozy bakteryjnej stosuje się klindamycynę (w tabletkach lub kremie). Natomiast leczenie zakażenia rzęsistkiem pochwowym, polega na przyjmowaniu metronidazolu lub zamiennie tinidazolu. Wskazane jest także utrzymanie wstrzemięźliwości seksualnej – leczony musi być też partner pacjentki, w przeciwnym razie ryzyko szybkiego nawrotu choroby jest bardzo wysokie. W ramach działań profilaktycznych, należy dbać o higienę intymną, nosić przewiewną bieliznę z naturalnych materiałów oraz unikać stosunków płciowych z przypadkowymi osobami.

Podsumowując, warto na bieżąco obserwować wydzielinę z pochwy. W wypadku zielonych upławów – nagłej zmiany koloru lub konsystencji śluzu oraz innych niepokojących objawów, jak świąd, pieczenie, zaczerwienienie czy nieprzyjemny, rybi zapach z pochwy lub ból podbrzusza po stosunku, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem.