Przebarwienia zębów – jak zapobiegać przebarwieniom?
Zawartość podstrony
O przebarwieniach na zębach mówimy w sytuacji, kiedy naturalne szkliwo zmienia swoją barwę. Zazwyczaj są to ciemniejsze lub białe plamy na zębach, ale zmiana może obejmować również całą powierzchnię koron zębów. Dla wielu osób jest to poważny problem estetyczny, utrudniający codzienne funkcjonowanie. Na szczęście, zazwyczaj usuwanie przebarwień na zębach jest procesem dość skutecznym, choć wymaga ono okresowego powtarzania.
Przyczyny powstawania przebarwień na zębach
Zdrowe zęby maja barwę od śnieżnobiałej po żółtobrunatną. W wyniku naturalnych procesów starzenia organizmu, szkliwo ciemnieje wraz z wiekiem. Każda zmiana barwy lub pojawienie się nietypowych miejscowych przebarwień na zębach wymaga zainteresowania, ponieważ plamki mogą świadczyć o procesie chorobowym w organizmie. Zazwyczaj jednak przyczyną nieestetycznych zmian są czynniki zewnętrzne…
- Kamień nazębny – niewystarczająca higiena jamy ustnej powoduje odkładanie się płytki, żółtawego koloru, która z czasem się mineralizuje, tworząc na zębach kamień.
- Próchnica – obecność bakterii próchnicowych w jamie ustnej powoduje miejscowe przebarwienia zębów, które (przy braku działań profilaktycznych) prowadzą niekiedy do znacznych ubytków zęba.
- Stosowanie niektórych leków — zazwyczaj podyktowane wyższą koniecznością. Należy się liczyć z powstaniem brunatnych plamek na zębach, w przypadku zażywania preparatów żelaza, cetylopirydyny, chlorheksydyny. Antybiotykoterapia u dzieci powoduje także powstanie trudnych do usunięcia przebarwień, podobnie jak przedawkowanie fluoru (początkowo są to białe przebarwienia na zębach, a następnie staja się one brunatne).
- Żywność — częste picie kawy, mocnej herbaty, czerwonego wina, jedzenie borówek, a także palenie tytoniu, powoduje (w dłuższej perspektywie) zmianę koloru szkliwa na ciemniejszy.
- Obumarcie zęba – w efekcie tego procesu zmienia on barwę na ciemnoszarą.
- Urazy mechaniczne – także mogą być powodem przebarwień.
Jak usunąć przebarwienia na zębach?
Czym wybielić zęby? Celowo nie ma tu mowy o przywracaniu bieli, ponieważ naturalny odcień szkliwa jest sprawą indywidualną. Proces likwidacji zmian ma zawsze na celu rozjaśnienie koloru zęba, a nie nadanie mu białej barwy.
Jak więc pozbyć się przebarwień na zębach? Najłatwiej poddają się rozjaśnianiu powierzchniowe przebarwienia powstałe pod wpływem czynników środowiskowych. Nie trzeba drastycznie zmieniać swoich przyzwyczajeń żywieniowych, rezygnując z ulubionej kawy czy kieliszka czerwonego wina. Wystarczy po prostu włączyć do codziennej higieny odpowiedni preparat walczący z przebarwieniami (żel, pasta na przebarwienia etc). Poznaj ofertę produktów Sunstargum na przebarwienia na zębach: https://www.sunstargum.com/pl/produkty/pasty-do-zebow/gum-original-white-pasta.html
Zabiegi przywracające kolor mogą być wykonywane samodzielnie:
- nakładki na zęby — stosowane zazwyczaj na noc, z użyciem specjalnego preparatu,
- paski wybielające zęby —nakładane zwykle na 10 do 30 minut,
- wybielająca pasta do zębów,
lub w gabinecie stomatologicznym:
- piaskowanie — mechaniczne usuwanie kamienia nazębnego i wszelkich innych zanieczyszczeń,
- skaling — zabieg usuwający kamień przy pomocy ultradźwięków,
- mikroabrazja — mechaniczne oczyszczanie zębów połączone z działaniem kwasami (likwiduje głębsze przebarwienia, np. powstałe na skutek fluorozy),
- laser,
- termokatalityczne wybielanie zębów— stosowane do przywracania naturalnej barwy obumarłym zębom,
- licówki, korony — niektóre zmiany i przebarwienia są niemal niemożliwe do usunięcia (np. te powstałe pod wpływem działania niektórych antybiotyków) i jedyną metodą uzyskania naturalnej (czy po prostu ładniejszej) barwy zęba jest zastosowanie specjalnych nakładek maskujących nieestetyczne zmiany.
Niezależnie od wybranej metody, należy pamiętać, o utrzymującej się przez pewien czas po zabiegu, nadwrażliwości zębów, która bywa dokuczliwa. W wyniku działania niektórych preparatów wybielających, zęby stają się odwodnione, w związku z tym przez kilka dni, wraz z wodą, łatwo absorbują wszelkie barwniki z jamy ustnej — warto, więc utrzymywać biała dietę (nawet do 3 dni).