Sposoby na przebarwienia. Jak i czym je rozjaśnić?

Masz przebarwienia? To problem, który dotyka wielu kobiet, ale mało z nich wie, jak sobie z nim poradzić. Oto krótki poradnik o tym, jak rozjaśnić i ujednolicić skórę. Odkryj najlepsze sposoby na przebarwienia.

Kolor naszej skóry zależy od tego, jak dużo jest w niej barwnika zwanego melaniną. Jego ilość uzależniona jest od wielu czynników: genetyki, hormonów, ekspozycji na słońce. Nie tylko nadaje skórze kolor, ale też chroni ją przed słońcem, pochłaniając szkodliwe promieniowanie UV. Z reguły jest on równomiernie rozłożony w skórze, ale zdarza się tak, że pigmentacja zostaje zaburzona i powstają przebarwienia. Co je powoduje?

Przebarwienia skórne. Co je powoduje?

 • Niekorzystne zmiany hormonalne.
 • Niektóre choroby np. nadczynność tarczycy.
 • Zbyt częsta i za długa ekspozycja na słońce.
 • Brak ochrony przeciwsłonecznej.
 • Trądzik i różnego rodzaju stany zapalne skóry.
 • Ekspozycja na słońce po zabiegach kosmetycznych.
 • Fotosensybilatory np. dziurawiec.

To tylko niektóre przyczyny pojawiania się przebarwień skórnych. Nie jedyne, dlatego warto bacznie przyglądać się swojej skórze i powodów, dla których pojawiają się na niej przebarwienia, szukać indywidualnie.

Jakie są sposoby na przebarwienia?

Najprostszy sposób na przebarwienia – zapobiegać! Przed nierównomierną pigmentacją można się uchronić, np. stosując ochronę UV i uważając na to, jakie kosmetyki nakładamy na swoją skórę (zwłaszcza latem). Jeśli jednak zdarzy się tak, że na skórze pojawią się przebarwienia, warto mieć narzędzia, które pozwolą się ich pozbyć. Co może pomóc?

 1. Serum do twarzy z witaminą C – w kategorii „najlepsze sposoby na przebarwienia” wygrywa serum do twarzy ze skoncentrowaną dawką kwasu askorbinowego. Witamina C słynie ze swoich właściwości rozjaśniających, a stosowana na skórę odżywia, rewitalizuje, podkreśla blask i ujednolica koloryt. Działa antyoksydacyjnie, więc zachowuje młody wygląd skóry.
 2. Peelingi enzymatyczne – bardzo dobry sposób na przebarwienia skórne to również peelingi, ale o wiele lepsze są te enzymatyczne. Dobry peeling enzymatyczny przyspiesza złuszczanie naskórka bez podrażniających skórę drobinek. To delikatniejszy i skuteczniejszy sposób na wygładzenie skóry i pozbycie się nieestetycznych przebarwień. Jest doskonałym uzupełnieniem kuracji rozjaśniającym serum z witaminą C.
 3. Maseczka z ogórka – w przypadku niewielkich, jasnych przebarwień sprawdzić mogą się też domowe metody ich rozjaśniania. Sięgnąć można po takie rozwiązania jak maska z ogórka, bardzo chętnie stosowanego w produkcji domowych kosmetyków. Taką maseczkę można przygotować, ścierają świeżego ogórka na tarce, dodając trochę soku z cytryny i nakładając taką mieszankę na twarz regularnie np. co 2 dni na 15 minut.
 4. Maska z sody oczyszczonej – nieco bardziej kontrowersyjny domowy sposób na przebarwienia to rozjaśnianie skóry sodą oczyszczoną. Dlaczego kontrowersyjny? Ponieważ soda stosowana na skórę zbyt często i w nieodpowiedni sposób może ją podrażniać. Jeśli jednak chcemy spróbować, możemy wymieszać sodę z wodą i nakładać papkę na odbarwione miejsca na 5-10 minut, również regularnie.