Jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego i ile kosztuje?

Co to jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to twarde złogi powstałe na powierzchni zębów. Składają się one ze zmineralizowanej płytki nazębnej, bakterii kolonizujących jej powierzchnię, białek i resztek pokarmowych, których nie można usunąć tradycyjną szczoteczką do zębów ani nitką dentystyczną. 

Z uwagi na lokalizację, twarde złogi mogą osadzać się na powierzchni zębów blisko szyjek zębowych, ale także poddziąsłowo (w przypadku obecności patologicznych kieszonek dziąsłowych). 

Co to jest skaling?

Skaling to drobny zabieg chirurgiczny, który przynosi dwa główne efekty – zdrowotny oraz estetyczny. Działanie prozdrowotne to przeciwdziałanie rozwojowi szeregu schorzeń zębów oraz tkanek przyzębia (m.in.: próchnicy czy paradontozy).

Efekt estetyczny polega na usunięciu widocznego gołym okiem osadu (w kolorze białym lub żółtym), którego nie można pozbyć się szczotkowaniem ani nitkowaniem zębów. Usuwanie kamienia nazębnego w domu jest, niestety, nieskuteczne. Najlepsze efekty daje profesjonalnie wykonany skaling 1-2 razy w roku. 

Chcesz dowiedzieć sie więcej na temat prawodłowej higieny jamy ustnej? Zajrzyj na https://www.sunstargum.com/pl/

Jakie są rodzaje i metody skalingu?

Z uwagi na lokalizację kamienia nazębnego wyróżnia się skaling naddziąsłowy oraz poddziąsłowy. Jeśli twarde osady zlokalizowane są nad dziąsłami, wówczas ich usunięcie z powierzchni koron zębów to skaling naddziąsłowy. Jeśli złogi należy usuwać spod linii dziąseł, z kieszonki zębowej, mowa wówczas o skalingu poddziąsłowym.

Istnieje kilka metod na skuteczne ściąganie kamienia z zębów:

·  ultradźwiękowa – najbardziej popularna metoda, która polega na użyciu skalera ultradźwiękowego;

·  dźwiękowa – rozbija kamień nazębny, stosując fale dźwiękowe z zakresu 6-8 kHz;

·  laserowa – bazuje na zastosowaniu skalera laserowego;

·  mechaniczna – kamień nazębny jest odłupywany przy użyciu frez;

·  chemiczna – twardy osad jest rozpuszczany dzięki aplikacji 30% roztworu perhydrolu;

·  tradycyjna – najbardziej przestarzała metoda, która usuwa kamień nazębny przy użyciu skalera ręcznego.

Jak usunąć kamień nazębny - Sunstar

Czy usuwanie kamienia nazębnego boli?

Czyszczenie zębów z kamienia nazębnego naddziąsłowego nie jest bolesne. Zwykle dyskomfort odczuwany w trakcie zabiegu jest łagodzony poprzez wodę wtłaczaną pod odpowiednim ciśnieniem. Bezpośrednio po zakończonym usunięciu kamienia nazębnego pacjenci skarżą się na nadwrażliwość zębów. Mija ona w ciągu kilku godzin po zabiegu. 

Jeśli istnieje konieczność przeprowadzenia zabiegu skalingu poddziąsłowego stosuje się, obok skalera, także kiret do wymiatania osadu spod dziąseł. Taki zabieg jest bardziej bolesny i zwykle przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania skalingu?

Zabieg pozbycia się kamienia nazębnego jest polecany dla utrzymania zdrowia zębów oraz minimalizacji ryzyka powstania schorzeń przyzębia każdemu pacjentowi. Istnieje jednak grupa osób, którym nie zaleca się stosowania skalingu ultradźwiękowego, sugerując wybór metod tradycyjnych (np. skalingu ręcznego). Wymienia się tu:

·  osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca,

·  kobiety w ciąży,

·  pacjentów z implantami zębowymi,

· chorych z zaawansowaną osteoporozą,

·  osoby cierpiące z powodu odklejania się siatkówki oka.

Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego?

Koszt skalingu zależy od indywidualnego cennika gabinetu stomatologicznego. Przeciętnie cena usunięcia kamienia nazębnego poprzez skaling naddziąsłowy to ok. 150-200 zł za oba łuki zębowe. W przypadku skalingu poddziąsłowego jest to koszt ok. 250-300 zł za oba łuki zębowe.

W pakiecie świadczeń stomatologicznych gwarantowanych w ramach kontraktu z NFZ każdej osobie objętej ubezpieczeniem zdrowotnym przysługuje raz w roku bezpłatna usługa usunięcia złogów nazębnych z obu łuków zębowych wraz z instruktażem higieny jamy ustnej.