Zdrowe zęby od najmłodszych lat

Zęby to wizytówka zdrowego człowieka, stan zębów to jeden z czynników, który decyduje nie tylko o naszym wyglądzie, ale również o stanie zdrowia całego organizmu. Dbałości o zęby trzeba uczyć się od najmłodszych lat, a nawet zanim pojawią się u naszych niemowlaków.

Pielęgnacja zębów u dzieci

Od kiedy malucha zaczynamy karmić już czymś więcej, niż tylko mleko matki, to należy oczyszczać dziąsła po jedzeniu gazikiem nawilżonym w rumianku. Jak pojawiają się ząbki, to oczywiście gazik też służy do ich oczyszczania. Na pierwsze urodziny dziecko już powinno dostać swoją pierwszą szczoteczkę do zębów dla maluchów. Rodzice czasami mają wątpliwości czy pielęgnować mleczaki, które i tak wypadną same. Pielęgnacja mleczaków to podstawa, pierwsze ząbki są delikatniejsze i słabsze oraz słabiej mineralizowane niż zęby stałe. Mają one cieńszy płaszcz szkliwowy i więcej miazgi więc nawet małe ubytki powodują znaczny ból i prowadzą szybko do zapalenia miazgi.

Mało kto o tym wie, że próchnicą można się zarazić, dzieci najczęściej otrzymują bakterie próchnicy od swoich rodziców, kiedy ssą smoczek lub palec albo łyżeczki oblizane przez mamę czy tatę. Dlatego bardzo ważne jest, aby rodzice koniecznie zainteresowali się stanem swojego uzębienia, kiedy będą w przyszłości szukać przyczyny próchnicy u swoich dzieci.

Z małym dzieckiem należy udać się do kontroli jeszcze zanim zaczną się kłopoty. Teraz stosowane są nowoczesne metody zabezpieczania przed próchnicą – lakierowanie lub lakowanie. Warto zadbać o zęby mleczne, bo jak dziecko straci je zbyt wcześnie to żuchwa i szczęka nie ukształtują i nie rozwiną się prawidłowo. Zęby będą wyrastać krzywo i mogą nawet zdeformować wygląd twarzy.

Gdy u dziecka pojawiają się wady zgryzu, trzeba nawet z 4-letnim dzieckiem udać się do ortodonty, aby jak najwcześniej skorygować wady uzębienia, które będą się z wiekiem pogłębiać. Późniejsze korygowanie tych wad będzie trwało długie lata. Korekcja na zębach mlecznych jest o wiele tańsza i szybsza niż na zębach stałych, zwłaszcza że na tym etapie wystarczą często tylko proste ćwiczenia zalecone przez ortodontę, niekoniecznie musi być aparat ortodontyczny. Najpóźniejszy okres pojawienia się u ortodonty to wiek dziecka 8 lat, nawet jeżeli nie zauważamy ewidentnych wad zgryzu u dziecka.

Leczenie zębów stałych

Małe ubytki na poziomie szkliwa – nie ma potrzeby usuwania tkanek, szkliwo udaje się odbudować przy użyciu żeli, płukanek i lakierów z fluorem. Także w zębach stałych można je leczyć bez wiercenia i borowania, przy użyciu przeciw próchniczego żelu, lasera lub powietrza o dużym ciśnieniu.

Próchnica zębów, jeżeli jest nieleczona stanowi zagrożenie nie tylko dla sąsiednich zębów. Zapalenie miazgi może spowodować dolegliwości w innych narządach ciała np. zapalenie mięśnia sercowego, choroby reumatyczne, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie żył.

Zdrowe zęby nie świadczą jeszcze o równych i pięknych zębach. Bardzo często właśnie w efekcie zaniedbań z dzieciństwa, zęby nie są piękne i równe. O ile aparaty ortodontyczne u dzieci to powszechna sprawa, to u dorosłych nie na tyle, jak bardzo byłaby potrzeba. Ortodonci utrzymują, że zęby należy korygować zawsze, w każdym wieku jak jest taka potrzeba (nawet po 60 roku życia), a nawet wtedy, gdy mamy mosty, implanty, korony. Nowością są aparaty ortodontyczne lingwalne, których nie widać z zewnątrz, bo mocowane są do wewnętrznych łuków zębowych. Prawidłowy zgryz warto korygować, bo to nie tylko piękny uśmiech, ale i zabezpieczenie przed rozwojem paradontozy.