Piaskowanie zębów z aparatem ortodontycznym
Zawartość podstrony
Przy leczeniu ortodontycznym należy zaleczyć wszystkie zęby, jeśli planowane jest założenie stałego aparatu dla korekcji ustawienia zębów i likwidacji wady zgryzu. W ramach przygotowania do leczenia bardzo często trzeba wykonać piaskowanie zębów. Na czym ono polega i dlaczego jest wymagane?
Na czym polega piaskowanie?
Piaskowanie zębów to zabieg profilaktyczny, polegający na usunięciu za pomocą specjalistycznych narzędzi – piaskarki stomatologicznej – przebarwień i osadów nazębnych. Piaskarka wykorzystuje w swoim działaniu wodę i proszek, wyrzucany na zęby pod wysokim ciśnieniem z końcówki urządzenia. Piaskowanie pozwala na bezbolesne, szybkie i skuteczne pozbycie się osadów i przebarwień.
Piaskowanie a aparat ortodontyczny
W wielu gabinetach stomatologicznych i ortodontycznych zalecane jest wykonanie piaskowania przed rozpoczęciem właściwego leczenia ortodontycznego. Jest to ważne, ponieważ piaskowanie będzie w stanie wzmocnić system wiązania zamków stałego aparatu ortodontycznego do powierzchni zębów. Zamki będą się lepiej trzymać i ograniczy to występowanie jakichkolwiek awarii już po przeprowadzeniu montażu aparatu stałego. Ortodoncja w Klinice Supradent Warszawa zawsze uwzględnia zabieg piaskowania w takim przypadku. Skutkuje on przygotowaniem idealnie czystych powierzchni zębowych, na których można montować bez przeszkód zamki do aparatu.
Piaskowanie również po leczeniu
Ostatnim etapem leczenia ortodontycznego, który ma już wymiar stricte estetyczny, jest wybielanie zębów. Trzeba z tym poczekać do czasu ustabilizowania się położenia zębów oraz wzmocnienia szkliwa. Później zaleca się przeprowadzenie piaskowania zębów. Dzięki temu staną się one idealnie czyste, bez nalotu, przebarwień i płytki nazębnej, przez co zwiększy się penetracja preparatów wybielających do głębszych warstw zęba. W efekcie pacjent uzyska lepszy efekt rozjaśnienia i wybielenia zębów po leczeniu ortodontycznym.
Innym zabiegiem, który może być wykonany w parze z piaskowaniem zębów, będzie skaling. To zabieg polegający na mechanicznym usuwaniu złogów nazębnych, składających się z płytki bakteryjnej, kamienia nazębnego i osadu na powierzchni zębów. Osad powstaje na skutek osadzania się na powierzchni zębów barwników zawartych w pokarmach i dymie papierosowym. Obecność aparatu ortodontycznego zdecydowanie utrudnia dostęp do niektórych powierzchni zębowych, co sprzyja odkładaniu się osadów i kamienia. Już w trakcie noszenia aparatu stałego ortodontycznego można wykonać piaskowanie i skaling, ale konieczne staje się to po ostatecznym zdjęciu zamków aparatu z zębów pacjenta. Do wykonania skalingu wykorzystywany jest skaler, który generuje energię w postaci wibracji o wysokich częstotliwościach na końcówkę skalera, a one przechodzą na powierzchnię kamienia nazębnego, który pęka i oddziela się od powierzchni zębów. Jeśli u pacjenta występuje wysoka nadwrażliwość zębów, zalecane jest wykonanie skalingu w znieczuleniu miejscowym.