Migrena – wylecz ją botoksem
Zawartość podstrony
Masz dosyć ostrych, napadowych lub przewlekłych bólów głowy, przez które nie możesz normalnie funkcjonować? Nie pomagają Ci przepisywane przez lekarza tabletki? Pora spróbować czegoś innego – skuteczną i coraz częściej stosowaną metodą leczenia migreny są… zastrzyki z botoksu! Jak to działa?
Z tekstu dowiesz się:
- jak objawia się migrena i jakie są jej przyczyny,
- jak przebiega leczenie migreny,
- na czym polega leczenie migreny botoksem.
Migrena to dość powszechna choroba – szacuje się, że występuje u około 15–18% kobiet oraz 6–8% mężczyzn. Co ciekawe, częściej dotyczy osób młodych. Około 90% pacjentów notuje pierwszy atak migreny przed 40. rokiem życia. Jak poradzić sobie z migreną? Sprawdź, co proponują specjaliści z kliniki Estell.
Migrena – przyczyny i objawy
Przyczyna migreny wciąż nie została jednoznacznie rozpoznana. Przypuszcza się, że może być wywoływana przez nadwrażliwość układu nerwowego danej osoby na bodźce sensoryczne i środowiskowe, a także przez czynniki genetyczne. Wiadomo, że pod względem anatomicznym za migrenę odpowiada układ nerwu trójdzielnego, którego zadaniem jest odbieranie informacji czuciowych z naczyń mózgowych oraz opon mózgowych.
Głównym objawem migreny jest oczywiście ból głowy – zazwyczaj jednostronny, choć nie jest to reguła, bo są pacjenci, u których ma on charakter obustronny lub naprzemienny. Ból bywa umiejscowiony zazwyczaj w czole, skroni lub za gałką oczną. Jest ostry, pulsujący, czasami również tępy i przytłaczający. Może trwać przez kilka godzin, w skrajnych przypadkach – do kilku dni. Bywa tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło, hałas i zapachy. Pacjent może wówczas izolować się od otoczenia i chętnie przebywać w samotności w zaciemnionym pomieszczeniu.
Migrena – leczenie farmakologiczne
Do rozpoznania migreny zazwyczaj wystarczy wywiad lekarski połączony z badaniami neurologicznymi, które nie stwierdzają odchyleń od normy (rzadziej wymagane są badania obrazowe, np. rezonans magnetyczny głowy). Lekarz dobiera odpowiednie środki farmakologiczne, które pacjent przyjmuje po wystąpieniu ataku migreny. Są to zazwyczaj szeroko dostępne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, naproksen, paracetamol czy kwas acetylosalicylowy.
Jeśli u pacjenta występują codzienne migreny, mają one charakter przewlekły i nie ustępują, stosuje się leczenie profilaktyczne – pacjent musi stale przyjmować leki zapobiegające atakom, np. metoprolol, flunaryzynę czy topiramat. Niestety ich stosowanie może nieść za sobą przykre skutki uboczne.
Leczenie migreny botoksem
Coraz bardziej popularną metodą leczenia migreny są zastrzyki z toksyny botulinowej, czyli botoksu. Botoks to substancja produkowana przez bakterie Clostridium botulinum. Jej główną właściwością jest blokowanie obioru przez mięśnie impulsów nerwowych, a w efekcie rozluźnienie mięśni.
Współcześnie botoks kojarzony jest głównie z zabiegami medycyny estetycznej (usuwanie zmarszczek), ale jego zastosowanie jest o wiele szersze. Od lat stosuje się go w terapii pacjentów ze spastycznością kończyn, idiopatycznym kręczem karku, kurczami powiek, osób po udarach czy dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Jest również sprawdzoną metodą profilaktyki i leczenia przewlekłej migreny u pacjentów dorosłych.
Na czym polega leczenie migreny przy użyciu botoksu? Lekarz najpierw określa, które mięśnie głowy uciskają lub drażnią nerwy odpowiedzialne za migrenę, a następnie wstrzykuje w nie botoks, aby je rozluźnić. To zapobiega występowaniu ataków migreny. Co ważne, leczenie migreny botoksem nie wymaga specjalnych przygotowań, znieczulenia ani rekonwalescencji. Pacjent od razu wraca do swoich normalnych aktywności.
Uwaga! Skuteczność terapeutyczna zabiegu utrzymuje się przez 4–7 miesięcy. Po tym czasie może on zostać powtórzony.
Z migreną można sobie poradzić – nikt nie jest skazany na życie z ciągłym bólem! Warto więc skorzystać ze wszystkich możliwości, jakie oferuje nam w tym zakresie współczesna medycyna.