Nerki – najczęstsze dolegliwości

Nerki to jeden z najważniejszych organów w naszym ciele. Na co dzień odpowiadają za regulowanie poziomu płynów w organizmie, filtrują krew i usuwają z niej szkodliwe toksyny i zanieczyszczenia. Niestety, są także narażone na występowanie rozmaitych schorzeń. Jak rozpoznać dolegliwości nerkowe i skutecznie sobie z nimi radzić?

Grupa ryzyka w chorobach nerek

Choroby nerek są niezwykle powszechne, zwłaszcza w społeczeństwach wysokorozwiniętych. Na ich powstanie wpływa wiele czynników, m.in. nieodpowiednia dieta, siedzący tryb życia, choroby serca, cukrzyca, nadciśnienie, otyłość itp. Ponadto przez długi czas potrafią rozwijać się bezobjawowo. Choć w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby starsze, to problem może dotykać również dzieci. Dużą rolę w występowaniu problemów z nerkami mają także uwarunkowania genetyczne.   

Kamica nerkowa – co to takiego?

Kamica nerkowa to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości nerek. Powstaje w wyniku wytrącenia się substancji nierozpuszczalnych znajdujących się w moczu. Powstałe wówczas złogi kumulują się w nerkach, a z czasem formują się z nich kamienie nerkowe. Ich pojawienie się w układzie moczowym może całkowicie zaburzyć jego funkcjonowanie. Brak objawów sprawia, że wiele osób dowiaduje się o problemie dopiero w momencie ataku kolki nerkowej.

Kolka nerkowa – czym się objawia?

Czym w takim razie jest kolka nerkowa? To objaw występujący w przypadku kamicy nerkowej. Charakteryzuje się nagłym i ostrym bólem promieniującym od okolicy lędźwiowej w stronę narządów płciowych. Mogą towarzyszyć jej dodatkowe objawy, m.in. nudności, wymioty, wzmożona potliwość oraz trudności z oddawaniem moczu.  

Leczenie chorób nerek

Jak leczyć kamicę nerkową? To oczywiście zależy od stopnia zaawansowania problemu. Sposób terapii ustala się na podstawie badań, m.in. moczu, krwi, USG oraz tomografii. W przypadku niewielkich kamieni nerkowych stosuje się leki o działaniu rozkurczowym. Czasem jednak niezbędne jest leczenie chirurgiczne.

Choroby nerek – jak im przeciwdziałać?

W kontekście zdrowych nerek bardzo ważne jest prawidłowe nawadnianie organizmu. Zalecane dzienne spożycie płynów w przypadku osoby dorosłej wynosi 2,5 litra, przy czym nie zalicza się do nich kolorowych napojów, herbat, kawy itp. Picie wody pomoże udrożnić nerki i wypłukać drobinki piasku nerkowego z układu moczowego.

Ważne jest także stosowanie się do zaleceń specjalistów. Jeśli problem wywołany jest przez chorobę, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o jej wyleczenie. W profilaktyce ważne są także aktywność fizyczna oraz dieta. Ograniczenie spożycia soli, białka oraz wapnia pozwoli zmniejszyć ryzyko występowania problemów nerek. Jadłospis warto wzbogacić o magnez – jest on łatwo rozpuszczalny i usuwany z organizmu wraz z moczem.