Klinika leczenia niepłodności – jak wygląda pierwsza wizyta?

Staracie się o dziecko, ale mimo upragnionych dwóch kresek na teście, co miesiąc pojawia się kolejna miesiączka? Gdy taki stan rzeczy trwa ponad rok, warto zgłosić się do kliniki leczenia niepłodności. Pierwsza wizyta może być bardzo stresująca, dlatego dobrze jest wiedzieć, czego można się po niej spodziewać.

Samotnie czy we dwoje?

Jednym z największych dylematów kobiet jest decyzja, czy do lekarza udać się samotnie czy razem z partnerem? Każda klinika leczenia niepłodności będzie zalecać, że jeżeli tylko jest taka możliwość, pierwsza wizyta powinna odbyć się w towarzystwie partnera. Umożliwi to lekarzowi zebranie bardziej skrupulatnego wywiadu medycznego. Będzie miał on okazję lepiej poznać parę i sprawdzić, czy przyczyna niepłodności nie leży częściowo w aspekcie psychologicznym. W dodatku, proces starania się o dziecko może być niezwykle stresujący, z tego względu niezwykle ważne jest wsparcie drugiej osoby. Partner będzie miał okazję lepiej zrozumieć sedno problemu i potraktować go poważniej. 

Jak przygotować się do wizyty w klinice leczenia niepłodności?

Przed wizytą u lekarza warto zebrać całą dotychczasową dokumentację medyczną, taką jak wyniki badań, wypisy szpitalne, informacje o przebytych operacjach i zabiegach. Na jej podstawie łatwiej będzie można zweryfikować sytuację medyczną obojga partnerów. Potrzebne będą również ostatnie wyniki badań. W przypadku kobiet powinny to być podstawowe badania morfologiczne oraz hormonalne: TSH, AMH oraz prolaktyna. Mężczyźni na pierwszą wizytę powinni przygotować natomiast wyniki podstawowego badania nasienia. Niezbędne jest również przygotowanie się do wywiadu lekarskiego. Dotyczy on nie tylko cyklu menstruacyjnego kobiety, libido i współżycia, ale również prowadzonego trybu życia, występowania innych chorób czy przyjmowanych leków.

Klinika leczenia niepłodności – przebieg wizyty

Wizyta w klinice leczenia niepłodności (w Katowicach) jest możliwa po wcześniejszym umówieniu się. Trwa najczęściej około 40 minut, lecz może się przedłużyć, jeśli para tego potrzebuje. Pierwsza wizyta to tak naprawdę rozmowa z lekarzem, który sprawdzi przygotowaną dokumentację, aktualne badania oraz przeprowadzi wywiad medyczny. To jest czas dla Was, zatem jeśli coś Cię niepokoi, dręczy lub po prostu masz jakieś pytania, to dobry moment, aby je zadać i rozwiać swoje wątpliwości. Na podstawie tej rozmowy lekarz zleci dodatkowe badania, które pomogą w diagnostyce niepłodności. Opracuje również plan działania, który należy wdrożyć po wizycie. Dzięki temu istnieje spora szansa, że Wasze marzenia o poczęciu dziecka w sposób naturalny zostaną spełnione.