Czy witaminę D należy suplementować latem?

Witamina D nazywana jest często „witaminą słońca”, ponieważ nasz organizm potrafi wytworzyć ją sam pod wpływem promieni ultrafioletowych (UVB). Jesienią i zimą w naszej strefie klimatycznej jest to bardzo utrudnione ze względu na niewielki stopień nasłonecznienia, dlatego w tym okresie wskazana jest jej suplementacja. Czy wiosną i latem jest to jednak konieczne?

Dlaczego potrzebna jest nam witamina D?

Witamina słońca ma znaczący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Ułatwia przyswajanie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego i pomaga w utrzymaniu właściwego poziomu wapnia we krwi. Pomaga w utrzymaniu zdrowych kości oraz zębów. Witamina D pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego oraz mięśni. Ilość witaminy D, jaką powinno się przyjmować, uzależniona jest m.in. od wieku. Dzieci w wieku 1-10 lat powinny przyjmować codziennie od 600 do 1000 j.m. (15-25 µg) w zależności od masy ciała i diety, a osoby w wieku 11- 65 lat od 800-2000 j.m. (20-50 µg) w zależności od masy ciała i diety.Osoby otyłe powinny przyjmować większe ilości witaminy D: dzieci w wieku 1-10 lat – 1200-2000 j.m. (30 – 50 µg)/dzień, osoby w wieku 11-65 lat – 1600-4000 j.m. (40 –100 µg)/dzień, w zależności od stopnia otyłości.1

Jakie są źródła witaminy D?

Najlepszym sposobem na dostarczenie witaminy D jest eksponowanie ciała na słońce. Pod wpływem promieni ultrafioletowych (UVB) dochodzi do syntezy skórnej, w wyniku której organizm produkuje witaminę słońca. Witamina D występuje również w nabiale (sery podpuszczkowe, mleko), tłustych rybach morskich i żółtkach jaj. Trzecim sposobem uzupełnienia witaminy słońca jest przyjmowanie suplementów diety, takich jak na przykład Vitrum D3. Latem przyjmowanie suplementów przez osoby dorosłe nie jest konieczne, pod warunkiem, że codziennie w godzinach 10-15 przebywają na słońcu przynajmniej przez około 15-20 minut, przy czym co najmniej 18 procent skóry (przedramiona i nogi do połowy) powinno być odsłonięte. Warto jednak pamiętać, że stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym może blokować syntezę skórną witaminy D.

Kto powinien suplementować witaminę D również latem?

Latem większość z nas w ciągu dnia przebywa w pomieszczeniu zamkniętym, głównie w biurze lub samochodzie. Niektórzy nie mogą eksponować skóry na słońce ze względów zdrowotnych. Z kolei u osób starszych zdolność syntezy witaminy D znacznie się obniża. W takich przypadkach przyjmowanie suplementów diety z witaminą słońca może być bardzo pomocne. Jednak nawet osoby zdrowe, które eksponują skórę na działanie promieni UV w ciągu dnia powinny rozważyć suplementację. Warto wykonać badanie sprawdzające poziom witaminy D we krwi, które należy skonsultować z lekarzem.

Więcej o witaminie D przeczytasz na https://www.vitrumd3.pl