Podolog – specjalista od problemów skórnych stóp i płytki paznokciowej

Nazwa podologia wywodzi się od greckich pojęć „podos” – stopa i „logos” – nauka, czyli nauka o stopach. Zajmuje się ona wieloma zagadnieniami z zakresu ortopedii, osteologii (układ kostny), flebologii (żyły), miologii (układ mięśniowy), angiologii (układ naczyniowy i fimfatyczny), neurologii (układ nerwowy), dermatologii (choroby skóry).

Zakres działania podologa jest ściśle określony – stopa ludzka (skóra i paznokcie). Specjalizacja w tej dziedzinie pozwala na zebranie dużej wiedzy, niekiedy większej niż o innych narządach ciała człowieka. Współcześnie coraz częściej lekarze doceniają potrzebę wydzielenia profesji podologa, który specjalizuje się w ścisłym obszarze stopy ludzkiej – diagnozuje problemy skórne i związane z płytką paznokciową, zapobiega i leczy. Sprawdź, czym zajmuje się specjalista od stóp.

Podolog specjalista w zakresie podologii  

Podolog diagnozuje zmiany chorobowe skóry i zajmuje się ich leczeniem. Obszarem jego działania są również paznokcie, a dokładnie płytka paznokciowa na stopach i dłoniach. Interesujące jest to, że specjalista od stóp nie jest zaliczany do zawodów medycznych, a traktowany w obszarze kosmetologii. Od 2015 roku praca podologa kwalifikowana jest jako zawód paramedyczny. Czy do wykonywania tego zawodu potrzebne są specjalne uprawnienia? Tak, zobacz, jakie są wymagania, żeby zostać specjalistą od stóp.

Uprawnienia podologiczne

W celu zdobycia uprawnień do wykonywania zawodu, osoba pragnąca leczyć problemy skórne stopy, musi ukończyć odpowiednie kursy i szkolenia. Niektórzy podolodzy mają ukończone studia wyższe. Poza tym, w trakcie praktyki, podolog musi nieustannie się dokształcać, odbywać kolejne kursy, szkolenia i uczestniczyć w różnych sympozjach i konferencjach tematycznych, które poświęcone są zagadnieniom z zakresu podologii i dziedzin pokrewnych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrego podologa?

Zainteresowani pomocą podologa powinni zbadać opinie na temat efektów pracy danego specjalisty. Należy wziąć pod tym względem opinie zarówno osób z najbliższego otoczenia, jak i opinie znajdujące się w internecie. Każdy wykwalifikowany podolog poza solidnym przygotowaniem powinien systematycznie uzupełniać swoją wiedzę na różnego rodzaju kursach, szkoleniach, sympozjach czy konferencjach poświęconych zagadnieniom z zakresu podologii.

Specjalista od stóp musi posiadać nie tylko dużą wiedzę, ale i doświadczenie. Dobry podolog wykonuje wiele szczegółowych wywiadów z pacjentem, w trakcie których zbiera wiedzę na temat problemów skórnych i związanych z płytką paznokciową. Niekiedy jest on w stanie szybciej i skuteczniej pomóc pacjentowi, niż lekarze, którzy przez lata nie mogą poradzić sobie z wyleczeniem problemu skórnego u swoich pacjentów.

Problemy pacjentów, którymi zajmuje się podolog

Pacjentami podologa są najczęściej diabetycy, seniorzy, którym dokucza problem wyrastających czy przyrosłych paznokci, osoby posiadające odciski i nagniotki. Ponadto do gabinetów podologicznych zgłaszają się pacjenci, którzy skarżą się na infekcje grzybicze, bakteryjne i wirusowe. Wiele zmian rogowych na stopach i paznokciach wynika z nieprawidłowego ustawienia nóg podczas chodzenia, siedzenia, obciążania kończyn dolnych. Pacjenci zgłaszają podologowi również takie problemy, jak:

  • popękane pięty,
  • nadmierna potliwość,
  • niewłaściwa struktura płytki paznokciowej,
  • odklejanie się paznokci,
  • paznokcie rurkowate i pogrubione.

Obecnie podolog zaliczany jest do poważnych zawodów paramedycznych. Specjalista od stóp i paznokci jest w stanie pomóc wielu osobom, które od lat zmagają się z dużymi problemami zdrowotnymi. Lekarze coraz częściej doceniają pracę podologa. Jego znaczenie wzrasta. Znalezienie dobrego specjalisty od stóp nie jest łatwe, stąd warto polegać na sprawdzonych gabinetach specjalistycznych.