Chirurgia stomatologiczna

Pomoc stomatologa nie zawsze jest wystarczająca, czasem pojawia się konieczność konsultacji u chirurga stomatologicznego. Gdy problemy z uzębieniem stają się coraz większe, warto zastanowić się do którego gabinetu stomatologicznego warto się udać. Gdy mieszkamy w dużym mieście, mamy do wyboru bardzo wielu dentystów.

Przed ostatecznym wyborem warto dowiedzieć się czym dokładnie jest chirurgia stomatologiczna i jakie zabiegi z tego zakresu przeprowadzane są najczęściej? Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych informacji w tym temacie. Zachęcamy do lektury! 

Czym jest chirurgia stomatologiczna? 

Warto pokrótce wyjaśnić, czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna. Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej oraz okolic przyległych. Wśród zabiegów z tego zakresu wymienić można takie, jak: 

 • ekstrakcja zębów, które ze względu na stopień zaawansowania próchnicy nie nadają się do leczenia 
 • resekcja wierzchołka korzenia
 • hemisekcja 
 • chirurgiczne usunięcie zębów zatrzymanych 
 • plastyka połączeń z zatoką szczękową
 • leczenie przetok ustno-twarzowych
 • leczenie powikłanych ropni
 • podcinanie wędzidełek warg i języka
 • usuwanie ósemek, czyli zębów mądrości 
 • i inne 

Hemisekcja i resekcja – co to? 

Wśród często przeprowadzanych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej wymienić możemy hemisekcję, radektomię oraz resekcję. Na czym polegają takie zabiegi? Już wyjaśniamy! 

 • Hemisekcja to zabieg przeprowadzany na zębach z kilkoma korzeniami, najczęściej trzonowcach, w przypadku, gdy wykonywane standardowego leczenia nie jest możliwe. Hemisekcja polega na usunięciu części korony i korzenia, w obrębie których występuje stan zapalny z nieodwracalnymi zmianami patologicznymi.
 • Resekcja ‒ ów zabieg polega na usunięciu wierzchołka korzenia zęba z jednoczesnym usunięciem zmian zapalnych.
 • Radektomia ‒ to skomplikowany, przeprowadzany na zębach wielokorzeniowych zabieg polegający na usunięciu korzenia bez naruszenia korony zęba . 

Centrum Medyczne Tysiąclecie 

Wszystkim pacjentom potrzebującym pomocy chirurga stomatologicznego polecamy zlokalizowane w Katowicach Centrum Medyczne Tysiąclecie. W centrum skorzystać można z pomocy chirurga stomatologicznego, ale także endodonty, implantologa, protetyka, stomatologa czy stomatologa dziecięcego. Specjaliści korzystają z bezpiecznych metod leczenia, zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym i z największą troską o komfort pacjenta. Wszystko to sprawia, że pacjenci nie odczuwają dolegliwości bólowych i mogą cieszyć się dobrym stanem uzębienia. 

To nie koniec, w Centrum Medycznym Tysiąclecie działają również poradnie alergologiczna, poradnia chirurgii naczyniowej, poradnia endokrynologiczna, laryngologiczna, ortopedyczna, neurologiczna, okulistyczna, psychiatryczna, urologiczna i inne. 

Podsumowanie 

Chirurgia stomatologiczna to część medycyny zajmująca się operacyjnym leczeniem zębów, jamy ustnej i okolic przyległych. Wśród zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej wymienić możemy usuwanie zębów zatrzymanych, hemisekcję radektomię czy resekcję. Przed ostatecznym wyborem chirurga stomatologicznego warto zapoznać się z ofertą i opiniami o danym lekarzu.