Najskuteczniejsze metody antykoncepcji – jak wybrać odpowiednią?

Antykoncepcja nazywana jest również kontrolą płodności, ponieważ stanowi zbiór środków przeznaczonych do zapobiegania ciąży. Ich stosowanie nie tylko ułatwia planowanie rodziny, ale również chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wyróżnić można bardzo liczne metody antykoncepcyjne, które różnią się skutecznością, dostępnością, bezpieczeństwem czy łatwością stosowania. Ich wybór powinien być przede wszystkim zgodny z osobistymi przekonaniami, a także prawidłowo dopasowany do stylu życia.

Wkładki wewnątrzmaciczne

Wkładki wewnątrzmaciczne mają postać plastikowych kształtek, wprowadzanych przez ginekologa do jamy macicy. Zabieg umieszczania  spirali przeprowadzany jest ambulatoryjnie, zwykle w czasie miesiączki pacjentki. Aby zwiększyć skuteczność antykoncepcyjną, wkładki te mogą posiadać elementy uwalniające jony miedzi o działaniu plemnikobójczym. Mechanizm spirali opiera się też na zagęszczeniu śluzu szyjkowego, dzięki czemu staje się on nieprzepuszczalny dla plemników. Obecność wkładki wywołuje ponadto zmiany w endometrium, utrudniając zagnieżdżenie zarodka. Spirala zamyka ujścia maciczne jajowodów w sposób mechaniczny, poprzez ramię poprzeczne. Poza działaniem antykoncepcyjnym, systemy wewnątrzmaciczne mogą znacznie zmniejszyć czas i objętość krwawień, załagodzić objawy bolesnego miesiączkowania i zapobiec rozrostom endometrium. Zaletą wkładek jest też fakt, że nie wpływają na libido.

Tabletki antykoncepcyjne

Dwuskładnikowa antykoncepcja hormonalna

W porównaniu do jednoskładnikowej antykoncepcji, antykoncepcja dwuskładnikowa cechuje się dużo większą skutecznością. W jej przebiegu stosuje się dwie składowe – estrogenową oraz prgestogenową. Ich działanie różni się w zależności od rodzaju tabletki, a sam mechanizm antykoncepcyjny jest bardzo złożony. Składniki preparatu oddziałują na przysadkę mózgową i podwzgórze, zahamowując wydzielanie gonadotropin odpowiedzialnych za rozwój pęcherzyków jajnikowych oraz owulację. Dwuskładnikowa antykoncepcja hormonalna blokuje też pękanie dojrzałego pęcherzyka, zapobiegając zapłodnieniu poprzez spowolnienie perystaltycznych ruchów jajowodów. Jej stosowanie wywołuje ponadto zmiany w endometrium, praktycznie uniemożliwiając zagnieżdżenie zarodka. Za działanie antykoncepcyjne odpowiada głównie progetogen, natomiast estrogen reguluje rytm krwawień, zapobiega niedoborom hormonalnym spowodowanym zahamowaniem ich produkcji i zapewnia lepsze nawilżenie pochwy.

Plastry antykoncepcyjne

W plastrach antykoncepcyjnych znajdują się takie same substancje czynne, co w preparatach doustnych. Ich wchłonięcie do krwiobiegu odbywa się jednak przez skórę, czyli z ominięciem przewodu pokarmowego. Do zalet tej metody należy zarówno wysoka skuteczność działania, jak i łatwa aplikacja. Wystarczy raz w tygodniu umieścić plaster na skórze, najlepiej w okolicy brzucha, pośladków, górnej części tułowia lub zewnętrznej części ramienia. Na efektywność takiej formy antykoncepcji nie wpływa negatywnie codzienna aktywność, włącznie z uprawianiem sportu. Skuteczność plastrów jest obniżona w przypadku kobiet otyłych lub z nadwagą, dlatego ich stosowanie należy skonsultować ze specjalistą. Do lekarza nie trzeba jednak udawać się osobiście, ponieważ porady może udzielić także ginekolog online. Ze względu na brak konieczności przyjmowania doustnego, stosowanie plastrów nie wywołuje nudności, dyskomfortu oraz innych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Różne metody antykoncepcji

miejsce na foto2

Antykoncepcyjny pierścień dopochwowy

Zastosowanie pierścienia dopochwowego opiera się na wchłanianiu odpowiednich substancji do krwioobiegu, na skutek jego zetknięcia z błoną śluzową. Krążek antykoncepcyjny umieszczany jest w pochwie na trzy tygodnie, co niweluje konieczność codziennego przyjmowania tabletek lub stosowania innych metod. Po upływie tego czasu następuje tygodniowa przerwa, w trakcie której dochodzi do krwawienia. Pierścień dopochwowy jest dobrze tolerowany przez organizm i szybko adaptowany, a także wygodny w stosowaniu. Nie wywołuje dotkliwych działań niepożądanych i zapewnia dobrą regulację krwawień, jednocześnie podnosząc jakość intymnych doznań.