Wkładki higieniczne – kto powinien je nosić i czy można to robić codziennie?

Wkładki higieniczne – wiele pań (a czasem i panów) nie wyobraża sobie bez nich codziennego życia. Są dyskretne i dają poczucie świeżości. Idealne, szczególnie gdy pojawiają się niewielkie problemy z pęcherzem i upławy. Czy aby na pewno są bezpieczne dla naszego zdrowia? I na co zwracać uwagę, wybierając najlepsze?

Współcześnie wkładki higieniczne znajdziemy w wielu kosmetyczkach czy łazienkach. Są podobne do podpasek, tyle że dużo cieńsze. Z jednej strony mają wkład chłonny, a z drugiej najczęściej warstwę przylepną, dzięki czemu dobrze trzymają się bielizny i nie przesuwają się. Są popularne szczególnie wśród pań, jednak współcześnie sięgają po nie także mężczyźni, dlatego powstały te dedykowane specjalnie dla nich. Czy używanie ich przez cały czas jest bezpieczne dla naszego zdrowia?

Czy wkładki higieniczne sprzyjają infekcjom?

Gdzieniegdzie można znaleźć informacje, jakoby wkładki higieniczne, po które kobiety sięgają głównie podczas upławów, kropelkowego nietrzymania moczu czy infekcji – sprzyjały rozwojowi bakterii. Powodem ma być brak przewiewu i wilgotność. Na szczęście to nie jest prawda, badania dowodzą, że używanie ich jest bezpieczne. Warto jednak nie nosić ich przez cały czas – i w dzień, i w nocy, by faktycznie dać okolicom intymnym trochę „przewiewu”. Jeśli więc nie zmagamy się z upławami i nietrzymaniem moczu, lepiej wkładki higieniczne nosić jednie co jakiś czas. Zdrowym paniom zaleca się zakładanie na co dzień wygodnej, uszytej z dobrych jakościowo materiałów bielizny.

Jakie wkładki higieniczne są dobre, a z których lepiej zrezygnować?

Wystarczy wizyta w pierwszym lepszym większym sklepie, by przekonać się, jak wiele różnych wkładek można kupić. Chcąc chronić swoje zdrowie, najlepiej jest wybierać te, które wykonane zostały z dobrych tworzyw. Nie wolno zapominać, że okolice intymne są bardzo delikatne, więc łatwo o podrażnienia. Jeśli mamy problem z popuszczaniem moczu, lepszym wyborem będą na pewno nieco grubsze wkładki higieniczne, które będą zarazem bardziej chłonne. Na noc sprawdzą się zaś te dłuższe, bowiem dają jeszcze większe zabezpieczenie przed wyciekiem. Dobre wkładki skutecznie maskują nieprzyjemne zapachy, jednak można znaleźć też produkty zapachowe. Nie są one dobrym wyborem, bowiem zawarte w nich substancje zapachowe mogą wywoływać podrażnienia i alergie. Mężczyźni powinni wybierać wkładki higieniczne stworzone specjalnie z myślą o nich, bowiem produkty te mają inny, dopasowany do nich kształt. Są też dostępne w ciemnych kolorach, gdyż panowie często zakładają ciemniejszą bieliznę, dzięki temu wkładki są prawie niezauważalne.

Jeśli nie wiemy, które wkładki higieniczne będą dla nas najlepsze, to marka TENA oferuje darmowe próbki, po które można zgłosić się za pośrednictwem strony internetowej. To bardzo dobre rozwiązanie, bowiem można przetestować kilka produktów i wybrać ten najlepszy, zanim kupimy całe opakowanie.