Nietrzymanie moczu – choroba czy objaw?

Każdy, kto choć raz doświadczył mimowolnego oddania moczu, doskonale wie, jak bardzo krępująca i przykra jest tego typu sytuacja. Szczególnie trudno ją zaakceptować, gdy zdarza się w najmniej odpowiednim miejscu i czasie – w pracy, podczas ważnego wyjścia towarzyskiego, w autobusie, w obecności wielu osób… Nawet jeśli oddana w niezamierzony sposób porcja moczu jest niewielka i raczej nie ma możliwości, by ktokolwiek dostrzegł ten przykry incydent, sama świadomość „wypadku” działa miażdżąco na psychikę, pewność siebie i poczucie godności. Jak temu zapobiec? Jak walczyć z nietrzymaniem moczu? I co równie istotne – NTM jest chorobą czy objawem?

NTM – choroba czy objaw?

Aby móc walczyć z wrogiem skutecznie, najpierw trzeba go dobrze poznać. Zacznijmy więc od początku. Nietrzymanie moczu – jak się okazuje – samo w sobie nie stanowi jednostki chorobowej, a jest jedynie objawem. Tylko objawem czego? I tutaj zaczynają się przysłowiowe schody, bo przyczyn nietrzymania moczu jest wiele. Tak samo jak sporo jest czynników, które mogą nasilać epizody mimowolnej mikcji.

Przyczyny mogą tkwić w układzie nerwowym, w chorobach natury neurologicznej i wielu innych, ale najczęściej związane są z zaburzeniami i chorobami układu moczowego. Zapalenie pęcherza, choroby gruczołu krokowego u mężczyzn, choroby ginekologiczne, ciąże i porody u kobiet – to zaledwie niewielka część możliwych opcji.

Przyczyny i typy nietrzymania moczu

Zasadniczo można wyróżnić trzy podstawowe typy nietrzymania moczu – z przepełnienia, z naglącym parciem i wysiłkowe. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu winne przykrym incydentom są osłabione mięśnie dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla). Mocz wypływa, bowiem nie zaciskają one w prawidłowy sposób cewki moczowej. Wysiłek nie musi być ogromny, czasem wystarczy zakaszleć lub kichnąć, by doszło do niekontrolowanej mikcji.

Jeśli chodzi natomiast o nietrzymanie moczu z przepełnienia, tutaj problem tkwi w przeszkodzie w odpływie moczu. Kiedy pęcherz jest przewlekle wypełniony, jego ściany się rozciągają, aż w końcu dochodzi do mimowolnego wypływu moczu (ten typ dotyczy przede wszystkim mężczyzn cierpiących na przerost prostaty). Z kolei nietrzymanie moczu z naglącym parciem związane jest z nadmierną aktywnością mięśni pęcherza moczowego. Nagła, bardzo mocna potrzeba oddania moczu z powodu silnego parcia na pęcherz jest nie do przewidzenia.

Nietrzymanie moczu mogą nasilać takie czynniki jak m.in. przewlekłe zaparcia, picie alkoholu, kawy, przyjmowanie leków, które mają działanie moczopędne, nadwaga i otyłość. Ostatecznie to lekarz, po wnikliwym wywiadzie i zleceniu badań, powinien postawić diagnozę i wytyczyć ścieżkę leczenia.

Wkładki dla mężczyzn i kobiet– dodatek do leczenia i zmiany stylu życia

Nietrzymanie moczu ma wpływ tak naprawdę na każdą sferę życia, w związku z tym trzeba podjąć z nim skuteczną walkę czym prędzej. Zamykanie się w sobie, rezygnacja z życia towarzyskiego i wszelkich innych aktywności nigdy nie jest dobrym pomysłem. Co jednak oczywiste, problem może nie zniknąć zaraz po podjęciu odpowiednich kroków, bo na ostateczne efekty potrzeba czasu. W „okresie przejściowym” warto więc sięgnąć po specjalistyczne produkty, takie jak wkładki dla mężczyzn i kobiet, które w niezwykle dyskretny i skuteczny sposób umożliwią normalne funkcjonowanie.

Rzecz jasna zupełnie inne są wkładki dla mężczyzn i inne dla kobiet, bowiem budowa anatomiczna obu płci znacząco się różni. Wkładki higieniczne dedykowane osobom z nietrzymaniem moczu nie rzucają się w oczy, są przyjazne dla skóry, absorbują nie tylko wilgoć, ale też nieprzyjemny zapach. Wybór tych właściwych, dopasowanych do stopnia nietrzymania moczu, może być trudny, warto zatem skorzystać z fachowej pomocy i sięgnąć po bezpłatne próbki, które dostępne są pod adresem: https://www.tena.pl/bezplatna-probka. Rozważna, szybko podjęta walka z NTM może przynieść całkowite wyeliminowanie problemu, zatem nie ma sensu dłużej zwlekać!

Bibliografia:

  1. Dr n med. Drabczyk R., Nietrzymanie moczu, https://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data dostępu: 28.08.2018
  2. Dr n med. Drabczyk R., Przyczyny nietrzymania moczu, https://nefrologia.mp.pl/lista/84508,przyczyny-nietrzymania-moczu, data dostępu: 28.08.2018
  3. Dr n med. Drabczyk R., Nietrzymanie moczu – przyczyny, https://nefrologia.mp.pl/lista/66339,nietrzymanie-moczu-przyczyny, data dostępu: 28.08.2018