Wszystko co musisz wiedzieć o tabletce „dzień po”

Bardzo często zdarza się, że stosując nawet kilka różnych metod antykoncepcyjnych, okazują się one nieskuteczne. Przyczyny mogą być najrozmaitsze – począwszy od problemów żołądkowych przy stosowaniu hormonów w postaci tabletek, po mechaniczne uszkodzenia prezerwatywy. Partnerzy, którzy nie chcą ryzykować niechcianej ciąży lub oczekiwać w nerwowej atmosferze na wynik testu (który rzetelny będzie dopiero po kilku dniach), mogą zdecydować się na zakup tabletki „dzień po”.

Tabletka „dzień po” – co to jest? 

Tabletka „dzień po” to substancja zapobiegająca owulacji oraz zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Ze względu na fakt, iż do zapłodnienia mijają zwykle godziny – konieczne jest przyjęcie jej do 48 lub maksymalnie 72 godzin po współżyciu bez zabezpieczenia. Substancją czynną zawartą w leku jest lewonorgestrel. Coraz częściej określa się tabletkę „dzień po” jako lek antykoncepcyjny, natomiast trafniejszą nazwą dla preparatu jest po prostu „antykoncepcja awaryjna”. W Polsce można dokonać zakupu tabletek EllaOne online i w aptekach internetowych. Podobnie jest z tabletkami Escitelle.  

Kiedy zażyć tabletkę „dzień po”? 

Jak wspomniano wyżej, aby tabletka była skuteczna i zapobiegła zagnieżdżeniu się zarodka lub samej owulacji, należy przyjąć ją do 48 lub maksymalnie 72 godzin po współżyciu. Jeżeli wystąpią podejrzenia, że zastosowane metody zabezpieczenia nie były skuteczne, warto natychmiast podjąć działania zmierzające do zakupienia tabletki, gdyż proces ten może okazać się dość długi. Przede wszystkim konieczne jest w pierwszej kolejności umówienie wizyty u lekarza, bądź wykupienie teleporady. W Polsce  tabletka dostępna jest wyłącznie na receptę. 

Skutki uboczne po przyjęciu tabletki 

  • Przede wszystkim mogą wystąpić krwawienia i plamienia pomiędzy cyklami. 
  • Częste zażywanie antykoncepcji awaryjnej może powodować zaburzenia hormonalne oraz rozregulowanie cyklu miesięcznego.  
  • Mogą także wystąpić nudności, biegunka, wymioty, ból głowy, ból brzucha oraz zawroty głowy.  

Przeciwwskazania do przyjęcia tabletki 

Głównym przeciwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Do przeciwskazań należą również: nowotwory hormonozależne, ciąża, karmienie piersią oraz problemy sercowe. 

Dostępność tabletki „dzień po”  

Tabletka „dzień po” dostępna jest w Polsce wyłącznie na receptę, oznacza to, że przez wizytą w aptece, konieczne jest odwiedzenie lekarza pierwszego kontaktu, ginekologa lub wykupienie teleporady przez internet. Obecnie największą popularnością cieszy się internetowa forma zdobycia recepty, ze względu na ograniczenia w dotarciu do lekarza oraz łatwość uzyskania. Kobiety również czują mniejszy dyskomfort przy poproszeniu o taką receptę przez internet. Zwykle pacjentki otrzymują kod e-recepty, z którym udają się do apteki. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie apteki dysponują tabletkami „dzień po”, czasem konieczne jest odwiedzenie kilku miejsc, aby zdobyć potrzebny preparat.

Tabletka Escapelle kosztuje około 30-60 zł, natomiast EllaOne jest droższa i kosztuje w granicach 90-120 zł.