Leczenie hormonami

Wśród wielu osób istnieje lęk przed słowem hormony, zwłaszcza jak lekarz chce nam je zapisać w celach leczniczych. Garść informacji o hormonach, na pewno może pomóc pokonać lęk przed ich stosowaniem, o ile jest uzasadniona potrzeba medyczna.

Hormony to substancje wytwarzane w organizmie człowieka przez specjalne komórki gruczołów dokrewnych, inaczej gruczołów wydzielania wewnętrznego. Gruczoły dokrewne to np. tarczyca, nadnercza, trzustka jajniki, z tych to gruczołów hormony poprzez krew, docierają do najbardziej odległych komórek ciała. Hormony spełniają swoją rolę regulując czynności tkanek i narządów, poprzez to kontrolują ich najważniejsze procesy życiowe.

Hormony wytwarzane są w gruczołach w niewielkiej, śladowej ilości, to jednak mają ogromny wpływ na całe nasze życie. Są obecne od urodzenia, poprzez wzrastanie,dojrzewanie płciowe, wiek rozrodczy, przebieg ciąży, poród, karmienie piersią i wiele innych życiowych zadań. Oczywiście są sytuacje życiowe, stany zdrowia i zaburzenia, które zmuszają do uzupełnienia niedoboru hormonów poprzez podawanie ich w formie preparatów hormonalnych. Zastosowanie preparatów syntetycznych hormonów kobiecych wykorzystywane jest przez lekarzy endokrynologów i ginekologów, przy leczeniu sporej ilości dolegliwości i schorzeń, szczególnie kobiecych.

Przypadki skutecznego stosowania hormonów

– wywoływanie miesiączki, kiedy pod wpływem różnych zaburzeń, dochodzi do jej zablokowania

– regulacji nieregularnych cykli miesiączkowych

– ograniczaniu utraty krwi przy bardzo obfitych krwawieniach

– łagodzenie napadowych i bardzo silnych bólów podbrzusza w okresie około-miesiączkowym

– zmniejszanie objawów napięcia przedmiesiączkowego

– leczeniu wielu chorób np. zespołu policystycznych jajników

antykoncepcja hormonalna w postaci tabletek przyjmowanych codziennie, plastrów naklejanych

– hormonalna terapia zastępcza w kresie menopauzy.

Antykoncepcja hormonalna to bardzo ważna dziedzina zastosowania preparatów hormonalnych, zapobieganie ciąży to bardzo ważny element świadomego planowania rodziny. Preparaty hormonalne, pozwalają na zapobieganie ciąży w sposób odwracalny i zaplanowaniu ciąży wtedy, gdy jest najbardziej odpowiedni dla rodziców czas na dziecko.

Antykoncepcja hormonalna powinna być zapisana i dobrana przez lekarza, po ocenie stanu zdrowia pacjentki. Metoda ta polega na podawaniu zaplanowanej ilości, mikrogramowych ilości progesteronu i estrogenu. Dawka ta pozwala na przejściowe zahamowanie wzrostu pęcherzyków w jajnikach. To prowadzi w efekcie do zablokowania owulacji, czyli wydostania się z pęcherzyka dominującej komórki jajowej i poprzez to kobieta nie może w danym dniu zajść w ciążę.

Antykoncepcja hormonalna sprawdza się bardzo dobrze w przypadku stosowania tabletek doustnych oraz w postaci plastrów naklejanych na skórę i zmienianych 1 raz w tygodniu. Można też stosować hormony dopochwowo albo domacicznie w postaci zastrzyku.

Metoda antykoncepcji hormonalnej jest ogromnym osiągnięciem medycznym, szczególnie ze względu na skuteczność i wygodę stosowania. Możliwe jest przerwanie stosowania tej metody po zakończonym cyklu jej stosowania i płodność u kobiety wróci do normy.

Hormonalna terapia zastępcza

Hormonalna terapia zastępcza to bardzo kontrowersyjny temat zastosowania hormonów u kobiet w okresie menopauzy. Ustanie miesiączki i rak estrogenów powoduje u wielu kobiet ogromny dyskomfort życia, który objawia się głównie :

– nagłymi uderzeniami gorąca i zalewających potów

– trudności w zasypianiu i wielokrotnego budzenia się w nocy

– drażliwość, niepokój, problemy z koncentracją

– bóle stawów, kości

Niedobór hormonów może te sprzyjać tyciu, przyspiesza procesy starzenia się skóry, problemy z suchością pochwy itp. Hormonalna terapia zastępcza, którą zleci lekarz w odpowiedniej dawce, polega na podawaniu dawek estradiolu z ewentualnym dodatkiem progestagenu. Ta dawka pomaga przywrócić kobiecie komfort życia codziennego i dobre samopoczucie. Terapia ta proponowana jest w postaci tabletek łykanych codziennie, lu w postaci plastra naklejanego na skórę i zmienianego dwa razy w tygodniu. Oczywiście tylko kontrolowana i zlecana przez lekarza hormonalna terapia zastępcza będzie nieszkodliwa i skuteczna. Przed jej zleceniem lekarz musi wykluczyć u kobiety jakiekolwiek ryzyko stosowania tej terapii.