Badanie cytologiczne – wszystko co musisz o nim wiedzieć. Fakty i mity.

Choć w dzisiejszych czasach, nie możemy narzekać na brak informacji, szczególnie te dotyczące naszego zdrowia i kobiecości warto powtarzać i rozwiewać wątpliwości, szczególnie u młodych kobiet i dziewcząt. To właśnie w nastoletnim czasie powinno się pierwszy raz odwiedzić gabinet ginekologiczny i wykonać badanie, które musi towarzyszyć kobiecie przez całe jej dorosłe życie – cytologię.

Każde badanie ginekologiczne boli. MIT.

Cytologia to przykład badania, które nie jest bolesne, jedyne co może odczuwać kobieta to lekki dyskomfort. Badanie cytologiczne polega na pobraniu wymazu z tarczy i kanału szyjki macicy za pomocą specjalistycznej szczoteczki cytologicznej. Aby pobrać wymaz, lekarz musi założyć wziernik do pochwy, co również nie jest bolesne. Pobranie wymazu do badania trwa bardzo krótko i na tym kończy się badanie cytologiczne.

Cytologię wykonujemy od rozpoczęcia współżycia do menopauzy. MIT.

Wiele kobiet pyta, kiedy robić cytologię po raz pierwszy. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli w nastoletnim czasie nie zaobserwowano niepokojących objawów, z cytologią można poczekać aż do rozpoczęcia współżycia lub do 20-25 roku życia (w przypadku kobiet nieaktywnych seksualnie). Badanie cytologiczne należy wykonywać regularnie co rok lub dwa lata aż do końca życia. Menopauza nie zwalnia kobiety z wykonywania cytologii.

Cytologia – na wynik trzeba poczekać. FAKT.

Czas czekania na wynik cytologii różni się, lecz zazwyczaj należy spodziewać się go po około 2-3 tygodniach. Wynik badania wymaga dokładnej analizy i opisu, stąd warto uzbroić się w cierpliwość.

Cytologia – wyniki złe zawsze oznaczają nowotwór szyjki macicy. MIT.

Absurdem jest, że wiele kobiet w obawie o zły wynik cytologii, nie wykonuje badania lub nie odbiera jego wyników. Zły wynik cytologii wymaga dalszej diagnostyki lub powtórzenia. Zdarza się, że cytologia nie wykrywa obecności komórek nowotworowych, lecz wynik nieprawidłowy jest związany z obecnością infekcji, bakterii morfologicznych lub komórek grzybowych. W tym celu lekarz wdroży leczenie farmakologiczne.

Do cytologii należy się przygotować. FAKT.

Aby badanie cytologiczne było jak najbardziej precyzyjne, należy powstrzymać się na 2-3 dni od współżycia, nie stosować leków dopochwowych, ani wykonywać irygacji pochwy. Cytologii nie wykonuje się w czasie trwania krwawienia menstruacyjnego, tuż przed nim oraz po nim.

Profilaktyka zdrowotna oraz szerzenie rzetelnej wiedzy o zdrowiu to jedne z najważniejszych zadań współczesnej ginekologii. Dzięki badaniu cytologicznemu, a także szczepieniom przeciwko wirusowi HPV, liczba kobiet, u których diagnozuje się raka szyjki macicy, spada, lecz wciąż znacznie wyróżnia się na tle Europy Zachodniej.

Lekarze z Centrum Medycznym Północna 5 w Lublinie – https://cm5.pl/cytologia-lublin zachęcają, aby każda kobieta umawiała się na cytologię z okazji własnych urodzin, Dnia Kobiet lub Dnia Matki. Zdrowie i troska o własną siebie to najlepszy prezent, jaki możemy sobie podarować.