Egzema

Egzema, wyprysk, powierzchowny stan zapalny skóry powstały pod wpływem czynników zewnętrznych (kontaktowe zapalenie skóry) i wewnątrzpochodnych (wyprysk endogenny czasami łączony ze świerzbiączką).

Wyprysk kontaktowy (większość przypadków), który powstaje pod wpływem alergenów pochodzących z zewnątrz (ze środowiska zewnętrznego), charakteryzuje się objawami później alergii.

Wyprysk endogenny jest to inna nazwa atopowego zapalenia skóry, to taki w którym czynnikiem uczulającym są najczęściej bakterie (ogniska zakaźne lub pokarmy).

Objawy egzemy

Objawy zaczynają się podobnie jak przy wielu schorzeniach dermatologicznych, od pojawiających się na skórze rumieni, czerwonych grudek, potem przekształcają się one w pęcherzyki, które pękając, zostawiają nadżerki. Jeżeli takie miejsca zostaną zakażone, dochodzi do zmian z ropną wydzieliną, która w procesie gojenia się i zasychania, tworzy strupy o zabarwieniu żółto-szarymi. Zmianom tym towarzyszy często bardzo uporczywy świąd.

Wyprysk pojawia się najczęściej na nadgarstkach, skórze wokół łokci, pod kolanami ale możliwe są również inne miejsca występowania, np. twarz, klatka piersiowa. Miejsca występowania i objawy też bywają bardzo indywidualne i trochę się różnić u poszczególnych chorych.

Przyczyny egzemy

Przyczyny egzemy oraz czynniki wpływające na rozwój choroby:

  • w miejscu kontaktu skóry z czymś, co nas uczula – wyprysk na tle alergicznym, to może być bardzo różny czynnik np. biżuteria, kosmetyk itp.
  • zaburzenia w układzie układu krwionośnego (żylaki) mogą być przyczyną wyprysku na podudziach, wyprysku żylnego, który pojawia się przeważnie u ludzi starszych
  • podłoże genetyczne, też może mieć znaczenie, tak jak w przypadku wielu innych schorzeń, jedni są bardziej podatni na egzemę, niż inni
  • tryb życia, jeżeli jesteśmy bardziej zestresowani, spięci to możemy być bardziej skłonni do dolegliwości skórnych
  • warunki środowiskowe, bardziej skażone otoczenie, w którym żyjemy i pracujemy, może sprzyjać chorobie
  • wpływ i powiązanie z innymi chorobami atopowymi takimi jak katar sienny czy astma
  • wpływ niektórych składników pożywienia (np. czosnek, cebula, marchew)
  • wpływ niektórych leków np. antybiotyków
  • promieniowanie słoneczne

Leczenie egzemy

Konieczne jest prawidłowe rozpoznanie, dotarcie, drogą eliminacji przyczyn wywołujących egzemę, a później staranie się, aby eliminować je na przyszłość. Ważne jest wykrycie substancji uczulającej, nie zawsze uda się dotrzeć do przyczyny egzemy bez testów skórnych, badań IgE z krwi i co ważne: tylko po uzyskaniu tych badań można prowadzić leczenie przez odczulanie.

W innym przypadku prowadzi się leczenie objawowe łagodzące objawy świądu, w postaci leków przeciwświądowych, antyhistaminowych oraz maści i preparatów z kortyzonem. Ważne jest, aby skóra była natłuszczona i odpowiednio nawilżona i stosować w tym celu nowoczesne preparaty pomagające likwidować suchość skóry.

Warto zadbać o prawidłową dietę, pozbawioną przede wszystkim składników alergizujących i drażniących np. mleko, potrawy smażone, cukier, konserwanty, ostre przyprawy, używki.

Konieczne jest też dbanie o higienę ciała i skóry przy użyciu niealergizujących mydeł i żeli, bez użycia zbyt ciepłej wody i szorstkich ręczników

Latem nie wystawiać miejsc dotkniętych wypryskiem na słońce.

Zimą ubierać się ciepło, ręce chronić rękawiczkami.

Zawsze w przypadku pojawienia się wyprysku i jakichkolwiek problemów skórnych należy udać się do lekarza.