Atopia – czym jest i jak ją rozpoznać?
Zawartość podstrony
Atopia – czym jest i jak ją rozpoznać?
Choroby skóry są jednymi z najbardziej powszechnych schorzeń XXI wieku. Dotyczą one zarówno niemowląt, jak i osób dorosłych. Często nie ma się wpływu na ich powstawanie. Przykładem może być AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Mimo, że trudno ją wyleczyć to istnieją pewne sposoby, aby złagodzić jej objawy. Czym jest i jak rozpoznać atopię? Podpowiadamy.
Czym jest atopia?
Atopowe zapalenie skóry nazywane jest również w skrócie AZS bądź egzemą. Jest to przewlekła choroba zapalna skóry, której cechą charakterystyczną jest silny świąd, swędzenie oraz pieczenie w określonych miejscach na ciele. Może ono występować u dzieci nawet 10–krotnie częściej niż u dorosłych, a wiele statystyk podaje, że w Polsce z egzemą zmaga się nawet 10% dzieci. U starszych osób to zaledwie 1,5% społeczności.
Przyczyny atopii nie zostały w pełni rozpoznane do dziś. Dowody naukowe wskazują jednak, że choroba ta jest wynikiem złożonych zależności pomiędzy czynnikami środowiskowymi, genetycznymi, a także immunologicznymi. Bariera skóry zostaje zaburzona, w efekcie czego dochodzi do jej podrażnienia, a później łuszczenia oraz swędzenia.
Przyczyny powstawania atopii
Na rozwój AZS mają wpływ mutacje, pojawiające się w genach odpowiadających za rozwój innych chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca typu I czy łuszczyca. U osób zmagających się z egzemą stwierdzono, że białko odpowiedzialne za działanie bariery ochronnej naskórka, czyli filagryna, nie funkcjonuje prawidłowo. Powoduje to nadmierne przesuszanie się skóry, a przebieg choroby jest bardziej przewlekły.
Na wzmożenie symptomów choroby wpływ mają również alergeny, wilgotność powietrza czy jego zmienna temperatura. Decyduje również o tym zanieczyszczenie środowiska czy substancje drażniące. Chroniczny, silny stres to kolejny czynnik, który może zaostrzyć przyczyny powstawania atopowego zapalenia skóry. To wszystko składa się na zwiększoną utratę wody w naskórku i zwiększonej wrażliwości na czynniki zewnętrzne.
Objawy atopii a sposób jej leczenia
Objawy atopowego zapalenia skóry trudno jest pominąć, gdyż są niestety bardzo widoczne. Sprawiają również spory dyskomfort. Wysypka, rumień czy świąd sprawiają, że walka z chorobą jest niezwykle żmudna i długa. Najczęściej pojawia się również uczucie swędzenia skóry, a także charakterystyczna lokalizacja zmian na naskórku. Zależne to jest jednak od wieku. W przypadku niemowląt jest to zwykle głowa oraz policzki, natomiast u osób starszych choroba może zaatakować nawet całe ciało.
Znakiem ostrzegawczym powinno być także szybkie rogowacenie przymieszkowe bądź tak zwana biała łuska. Pojawia się również uczucie swędzenia podczas pocenia, suchość skóra oraz skłonność do nawrotowych zakażeń naskórka. Aby złagodzić te zmiany będzie potrzebna odpowiednia pielęgnacja. Podobne kroki czyni się w kierunku leczenia trądziku młodzieńczego. Warto postawić wtedy na produkty nawilżające, najlepiej na bazie emolientów. Odwodniona skóra odbuduje swój optymalny poziom nawilżenia, a dyskomfort związany z pieczeniem czy swędzeniem będzie znacznie zmniejszony.