Trądzik: Czym jest i jak sobie z nim radzić?
Zawartość podstrony
Trądzik: Czym jest i jak sobie z nim radzić?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu trądzik kojarzony był wyłącznie z przejściowymi problemami młodzieńczej skóry i dotyczył głównie nastolatków w okresie dojrzewania. Za przyczynę jego powstawania uważano zmiany hormonalne prowadzące do zwiększonego wydzielania sebum przez gruczoły łojowe. Dzisiaj pojęcie „trądziku dorosłych” nikogo już nie dziwi, a zanieczyszczona i pełna niedoskonałości skóra u osób dojrzałych staje się coraz bardziej powszechnym problemem. Skąd się bierze i jak skutecznie radzić sobie z tą przypadłością?
Skóra trądzikowa, czyli jaka?
Można ją określić bardzo ogólnie, jako trudną i wymagającą. Wygląd takiej skóry pozostawia wiele do życzenia- rozszerzone pory, nadmierne błyszczenie, zaskórniki, krostki i stany zapalne. Często przybiera mało atrakcyjny, szarożółty koloryt, jest pogrubiona i ziemista. Do tego bywa wrażliwa i łatwo ulega podrażnieniom. Jej pielęgnacja jest trudna, bo wymaga szczególnej dokładności i systematyczności, a wszelkie zaniedbania od razu skutkują pogorszeniem jej stanu i nasileniem zmian trądzikowych. Jeszcze trudniej ukryć te niedoskonałości pod makijażem, gdyż nawet najlepszy podkład nie utrzyma się na niej zbyt długo.
Trądzik kojarzony jest często z tak zwaną „strefą T”- obszarem na twarzy, obejmującym czoło, policzki i brodę, które najsilniej się przetłuszczają, są, więc najbardziej narażone na pojawienie się zmian. Tak najczęściej bywa w przypadku nastolatków, jednak u osób dorosłych trądzik wygląda nieco inaczej- obejmuje zazwyczaj dolną część twarzy, to znaczy żuchwę, szyję, podbródek i okolice ust. Przyjmuje postać mało nasilonych, ale uporczywych zmian zapalnych, które często pozostawiają na skórze trwałe blizny.
Dlaczego tak się dzieje?
Trądzik dorosłych jest chorobą skóry o podłożu wieloczynnikowym. Na jego pojawienie się mają wpływ przede wszystkim predyspozycje genetyczne oraz zaburzenia hormonalne. O wyglądzie naszej skóry w dużej mierze decyduje także to, jakie mamy nawyki i jaki tryb życia prowadzimy. Za trądzik często odpowiada stres, niewłaściwa dieta bogata w żywność wysokoprzetworzoną oraz zaniedbania pielęgnacyjne. Także stosowane w nadmiarze używki, niektóre leki i brak snu przyczynią się do pogorszenia kondycji skóry.
Mechanizm powstawania trądziku jest dość dobrze poznany. Najpierw gruczoły łojowe zostają pobudzone do zbyt intensywnej pracy i wydzielają nadmierne ilości sebum. Gęsta wydzielina wydostając się na powierzchnię skóry zatyka ujścia gruczołów łojowych, tworząc czopy. Mieszanina łoju i zrogowaciałego naskórka staje się idealną pożywką dla rozwoju bakterii i drobnoustrojów, które namnażają się i tworzą stan zapalny.
Trądzikowi na ratunek
Trądzik dorosłych nie jest wyłącznie defektem kosmetycznym, ale poważnym problemem natury zdrowotnej. Nieestetyczne wypryski, nie tylko szpecą twarz, ale także negatywnie wpływają na samoocenę i pewność siebie, co często prowadzi do trudności w relacjach interpersonalnych i niepowodzeń w życiu osobistym, a nawet zawodowym. Jakość życia osób borykających się z tą chorobą skóry znacznie się obniża.
Dobra wiadomość jest taka, że z trądzikiem można z powodzeniem walczyć, a odzyskanie zdrowej i gładkiej skóry jest możliwe. By skutecznie i trwale pozbyć się niedoskonałości i cieszyć piękną cerą należy zastosować właściwą terapię. Próby leczenia trądziku na własną rękę często okazują się nieskuteczne i niewystarczające, prowadzą do poczucia bezsilności, a nawet załamania. Warto więc skorzystać z pomocy lekarza dermatologa, który dokładnie zdiagnozuje problem i zajmie się jego leczeniem.
Walka z trądzikiem wymaga szczególnej systematyczności, odpowiedniej pielęgnacji i zmiany trybu życia. Terapia może obejmować zarówno suplementację wewnętrzną, miejscowe stosowanie preparatów zwalczających niedoskonałości, jak i specjalistyczne zabiegi wykonywane w gabinecie lekarskim lub u kosmetyczki.
Nie bez znaczenia jest też zmiana dotychczasowych nawyków, stylu życia i sposobu odżywiania. Skuteczne radzenie sobie z codziennym stresem, zdrowa dieta pełna świeżych warzyw i owoców, unikanie używek oraz wypoczynek to nasi sprzymierzeńcy w walce o gładką skórę.
Po pomoc do apteki
Chociaż dbanie o skórę z trądzikiem nie jest proste, to regularne stosowanie odpowiednio dobranych preparatów, leków i kosmetyków pozwala skutecznie i trwale pozbyć się niedoskonałości. Pielęgnacja cery trądzikowej obejmuje przede wszystkim dokładne oczyszczanie, nawilżanie i złuszczanie. W przypadku obecności aktywnych zmian zapalnych stosuje się antybiotyk miejscowo, a gdy trądzik jest mocno nasilony- także doustnie. Zewnętrznie zaleca się oczyszczanie skóry łagodnymi środkami myjącymi, które delikatnie usuną zanieczyszczenia, nie naruszając przy tym bariery hydrolipidowej. Możemy wybierać pomiędzy pianką, żelem, specjalistycznym mydełkiem, a nawet mieszanką olejów do mycia skóry twarzy.
Miejscowe leczenie trądziku wymaga stosowania maści, żeli lub kremów zawierających substancje aktywne o działaniu przeciwbakteryjnym, złuszczającym, zmniejszającym łojotok. Korzystne działanie wykazują preparaty z cynkiem, kwasem salicylowym i azelainowym, czy nadtlenkiem benzoilu. Bardzo dobre efekty daje leczenie tretynoiną i innymi pochodnymi witaminy A. Warto pamiętać o regularnym złuszczaniu skóry przy pomocy delikatnego peelingu lub mocniejszego zabiegu z wykorzystaniem kwasów hydroksylowych. Skuteczne dbanie o cerę trądzikową dopełni codzienne nawilżanie lekkim kremem o łagodnej formule niezatykającej porów.
W przypadku zmian bardzo nasilonych i opornych na leczenie miejscowe można zdecydować się na doustne leki zawierające izotretynoinę, antybiotyki oraz witaminy.
Trądzik to przewlekła choroba skóry, która mocno wpływa na ocenę własnej atrakcyjności, relacje z innymi, a nawet powodzenie w pracy zawodowej. Osoby cierpiące z jej powodu nie są jednak skazane na bierne czekanie, aż problem sam zniknie. Systematyczna pielęgnacja i zmiana trybu życia pomoże go skutecznie rozwiązać i zaowocuje zdrową i gładką cerą.