Wyprysk atopowy – objawy i leczenie

Czym jest wyprysk atopowy? Popularna w ostatnim czasie choroba skóry znana jako AZS może przybierać różne formy. Leczenie egzemy nie jest proste, jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy o czynnikach powodujących zaostrzenie stanów. Wyprysk atopowy to jedna z charakterystycznych dolegliwości, która występuje przy atopowym zapaleniu skóry. Jak sobie z nią radzić?

Wyprysk atopowy może przyjmować różne postaci. Zazwyczaj jest to występujące miejscowo zaczerwienienie, któremu nieodłącznie towarzyszy uczucie dyskomfortu i przesuszenia skóry. Czasami są to również pęcherzyki, grudki, a nawet w cięższych przypadkach – nieestetyczne, bolące i sączące się rany. Nieprzyjemny świąd sprawia, że pacjent ma ochotę podrażniać skórę poprzez ciągłe drapanie i pocieranie, jednak należy się tego wystrzegać, ponieważ może to zaostrzyć aktualny stan. 

Jeżeli zauważymy powyższe objawy, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza (pierwszego kontaktu lub specjalisty, czyli w tym przypadku dermatologa), który przeprowadzi z nami wywiad i w razie potrzeby wykona badania potwierdzające diagnozę. Tego rodzaju zmiany skórne mogą niestety występować na różnych obszarach ciała i w różnym wieku (AZS spotykane jest także u niemowląt). Jeżeli wcześnie rozpoczniemy leczenie, to szybciej zauważymy oczekiwaną poprawę, a choroba zostanie wyciszona. 

Jak leczyć wyprysk atopowy? 

Podczas leczenia wyprysku atopowego ważne, aby pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry. Powinna być ona dopasowana do indywidualnych potrzeb, ale jednocześnie nastawiona na niwelowanie występującego problemu, czyli egzemy. Warto zrezygnować z produktów, które mogą jedynie pogorszyć stan skóry – silnie myjących detergentów, czy gruboziarnistych peelingów. Stosowane kosmetyki muszą działać przede wszystkim nawilżająco i regenerująco – konieczne jest wsparcie naturalnej bariery. 

W przypadku cięższych przypadków niezbędne może być zastosowanie dodatkowego leczenia przy pomocy środków przepisywanych na receptę. Pacjent powinien być pod stałą opieką lekarza, który będzie śledził postępy i weryfikował, czy stosowane metody są skuteczne.