Dla kogo wskazana jest wizyta u protetyka?
Zawartość podstrony
Wizyta u protetyka jest wskazana osobom, które z różnych powodów zmagają się z brakami w uzębieniu. Zastosowanie uzupełnień protetycznych ma znaczenie nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Wizyta u protetyka nie wymaga skierowania.
Czym jest protetyka?
Protetyka jest działem stomatologii, w którym szczególną uwagę poświęca się odtwarzaniu uzębienia i naturalnych warunków zgryzowych u osób, u których z różnych przyczyn doszło do utraty zębów. Protetyka zajmuje się również rehabilitacją pacjentów po operacjach w obrębie twarzoczaszki.
Specjalista, który zajmuje się protetyką to protetyk. Jest to osoba z wykształceniem stomatologicznym, która zdobyła dodatkowe kwalifikacje z zakresu protetyki. Konsultacje odbywają się w publicznych lub prywatnych klinikach dentystycznych. Koszt wizyty mieści się w granicach 80–100 zł.
Czym zajmuje się protetyk?
Protetyk zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką chorób narządu żucia, które skutkują utratą uzębienia. W jego kompetencjach mieszczą się także wykonywanie uzupełnień protetycznych oraz działania rehabilitacyjne. Głównymi narzędziami diagnostycznymi protetyka są: skaner wewnątrzustny 3D oraz techniki obrazowe (rentgen, tomografia komputerowa).
Protetyk stomatologiczny zajmuje się głównie:
- przygotowaniem jamy ustnej do zastosowania uzupełnienia protetycznego,
- doborem najlepszego uzupełnienia protetycznego,
- leczeniem bezzębia za pomocą implantów i protez,
- rehabilitacją po leczeniu protetycznym i zabiegach chirurgicznych.
Do zadań protetyka należy również wykonywanie i naprawa protez.
Wskazania do wizyty u protetyka
Wizyta u protetyka jest wskazana każdej osobie, która ma braki w uzębieniu (z powodu chorób przyzębia, urazów mechanicznych lub wad wrodzonych) lub przygotowuje się do usunięcia naturalnych zębów. Im wcześniej zostanie wprowadzone leczenie protetyczne, tym mniejsze ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości (bólów głowy, trudności ze spożywaniem pokarmu) i patologicznych zmian w zębach (wad zgryzu, zniszczenia szkliwa, asymetrii).
Na wizytę u protetyka powinny zdecydować się również te osoby, które mają już uzupełnienie protetyczne, ale obserwują u siebie następujące dolegliwości:
- bóle w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego,
- częste bóle głowy,
- bóle uszu,
- trudności z mówieniem,
- trudności z gryzieniem pokarmu,
- przesuwanie się protezy.
W takich przypadkach wysoce prawdopodobne jest, że uzupełnienie protetyczne zostało źle dobrane i trzeba je wymienić.
Rodzaje uzupełnień protetycznych
Istnieją różne rodzaje uzupełnień protetycznych. Najlepsze z nich wybiera protetyk po zapoznaniu się z problemem, stanem jamy ustnej, budową anatomiczną szczęki, a także oczekiwaniami i preferencjami pacjenta. Wyróżnia się:
- mosty protetyczne,
- korony protetyczne (np. wykonane z porcelany lub kompozytu),
- implanty stomatologiczne,
- protezy ruchome i stałe.
Każde leczenie protetyczne w dobrej klinice stomatologicznej jest poprzedzone dokładną diagnostyką i komputerową symulacją efektu końcowego.