Ból uszu
Dolegliwości uszu
Dolegliwości ze strony uszu zdarzają się dość często. Na szczęście w większości przypadków nie oznaczają niczego złego, same po krótkim czasie mijają, nawt ból. Ból ucha zwykle jest spowodowany czymś, co dzieje się w zewnętrznym przewodzie słuchowym, ale jego źródło może być też w uchu wewnętrznym. W większości przypadków rodzaj bólu oraz towarzyszące mu inne objawy wskazują na konkretną przyczynę.
Rodzaje schorzeń, objawy i leczenie
- Silny pulsujący ból ucha i wysoka gorączka – Jeżeli ból nasila się w nocy i jednocześnie pojawia się uczucie „pełnego” ucha, może świadczyć o ostrym zapaleniu ucha środkowego. Po kilku dniach pojawia się wyciek z ucha. Wówczas ból zwykle słabnie, gorączka opada. Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza laryngologa już przy pierwszych objawach. Choroba ma podłoże wirusowe lub bakteryjne. Leczy się ją antybiotykami. Zaniedbane ostre zapalenie może przerodzić się w stan przewlekły i rozszerzyć się na części kostne za uchem, czyli na tzw. wyrostek sutkowy, a nawet może dojść do podrażnienia lub zapalenia opon mózgowych. W celu złagodzenia objawów trzeba leżeć w łóżku, stosować ciepłe okłady na ucho.
- Ból ucha połączony z uczuciem zatkania – dodatkowo mogą pojawić się szumy w uchu, zawroty głowy oraz przytępienie słuchu. Dolegliwości te są przejściowe, jeżeli powstają w okresie kataru i infekcji albo np. w czasie lotu samolotem. Przyczyną są przejściowe zwężenia lub zamknięcie trąbki słuchowej. Następstwem tego jest pojawienie się różnych ciśnień w uchu środkowym i w zewnętrznym przewodzie słuchowym, nadmierny ucisk błony bębenkowej. Te dolegliwości mogą minąć same np. po żuciu gumy, ale jeżeli utrzymują się 3 -5 godzin należy udać się do lekarza, bo może być konieczne nacięcie błony bębenkowej lub udrożnienie trąbki.
- Nagły ból ucha, zabarwiony krwią wyciek, tym dolegliwościom często towarzyszy dzwonienie w uchu, czasem słabszy słuch, zawroty głowy. Konieczna jest szybka interwencja lekarza. Objawy te wskazują na uszkodzenie błony bębenkowej. Może być potrzebny zabieg operacyjny, ale zdarza się, że skaleczenie goi się samo w ciągu 2 tygodni. Możliwe, że lekarz zapisze antybiotyki i krople likwidujące obrzęk.
- Problemy ze słuchem – Kłopoty ze słuchem, tętniący szmer w uchu, czasem tym objawom towarzyszy ból głowy, kołatanie serca. Konieczna wizyta u lekarza. Dolegliwości takie sygnalizują wysokie ciśnienie krwi. Lekarz dobierze potrzebne leki. Profilaktyka problemów ze słuchem polega na stosowaniu odpowiedniej diety, ruchu, niskokalorycznej diety, ograniczyć sól, zrzucić nadwagę i dbać o ich prawidłową wagę
- Upośledzony słuch, świsty, syki w uchu. Tego typu dźwięki mogą przydarzyć się w jednym lub obu uszach. Towarzyszą czasem różnym chorobom np. układu krążenia, zawsze trzeba ustalić przyczynę.
O tym należy pamiętać
Nidy nie wolno samemu usuwać niczego z ucha (ani czopa woskowiny, ani ciała obcego). Zawsze powinien zrobić to laryngolog. Bardzo łatwo można uszkodzić błonę bębenkową, co grozi utratą słuchu. Należy leczyć wszystkie stany zapalenia nosa i gardła. Często powodują one obrzęki i niedrożność trąbki Eustachiusza. To prowadzi do gromadzenia się w uchu środkowym płynu, kolejno gęstej wydzieliny i to może być nawet powodem trwałego osłabienia słuchu.
Przyczyną dolegliwości usznych bardzo często bywają infekcje dróg oddechowych.